aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polscy sadownicy nie dźwigają ukraińskiej konkurencji

30 czerwca 2023
Polscy sadownicy nie dźwigają ukraińskiej konkurencji

Na 3 lipca w Opolu Lubelskim zaplanowany został  ogólny, duży protest producentów malin,  wybór miejsca nie jest przypadkowy. Sytuacja w branży jest wyjątkowo trudna, a ceny skupu skandalicznie niskie. Plantatorzy z okolic Kraśnika są zdeterminowani do działania.

Jak podaje portal sad24.pl po spotkaniu w Moniakach wspólnie ustaloną formą protestu jest wstrzymanie zbiorów, a co za tym idzie dostaw malin na punkty skupu. Chociaż ta forma protestu spotkała się z głosami przeciwników to większość plantatorów ją popiera. Ponadto plantatorzy z zagłębia proponują inne formy strajku. 

Ukraińskie owoce powodują dramatyczny spadek popytu na polskie produkty i zaniżają ceny na rynku – tak argumentuje Związek Sadowników RP w apelu do skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Niezależnie od licznych propozycji, główna akcja protestacyjna zaplanowana jest na poniedziałek 3 lipca w Opolu Lubelskim. W mieście zlokalizowanych jest kilka zakładów przetwórczych, które skupują i mrożą maliny. Te same zakłady importują owoce z Ukrainy. Zatem wybór miejsca nie jest przypadkowy.

Producenci malin nie zgadzają się na zaproponowane przez przetwórców stawki za maliny. Ich zdaniem, proponowane ceny są przynajmniej o połowę za niskie. 
Już w maju Sadownicy RP interweniowali w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie trudnej sytuacji na rynku owoców miękkich. Chociaż Minister Rolnictwa zapewniał, iż sytuacja jest monitorowana na bieżąco.
https://www.polskiesadownictwo.pl/.../958-sytuacja-na...
 
Plantatorzy nie godzą się na taki stan rzeczy i próbują się zjednoczyć. W niedziele (25.06) w Moniakach w powiecie kraśnickim odbyło się spotkanie plantatorów. Nie da się ukryć, że frekwencja dopisała. Plantatorzy jednogłośnie stwierdzili, że czas pokazać siłę i niezadowolenie plantatorów malin. 
 
Przypominamy, iż zwróciliśmy się również do Ministra Rolnictwa z prośbą o wprowadzenie urzędowego systemu kontroli każdej partii owoców wjeżdżających do naszego kraju pod względem jakości, zwłaszcza pozostałości środków ochrony roślin i wstrzymanie dalszego obrotu towarem do czasu otrzymania wyników badania.
 
 

Sytuacja na rynku malin przeznaczanych do przetwórstwa jest dramatyczna. Z dnia na dzień ceny skupu spadają, a wiele zakładów zapowiada wręcz jego wstrzymanie.

Największym problem jest trwający od kilku miesięcy import mrożonek, głównie z Ukrainy. Związek Sadowników RP sygnalizował to zarówno Ministrowi Rolnictwa, jak też Komisarzowi UE ds. Rolnictwa. Niestety nasze obawy i prognozy potwierdziły się. Do Polski w sposób niekontrolowany wjechało ponad 40 tys. ton mrożonej maliny, co spowodowało ogromne rozregulowanie rynku. Ten proceder nadal trwa. Niestety wszystkie nasze ostrzeżenia zostały zbagatelizowane i żadne postulowane rozwiązania nie zostały wdrożone.

W związku z powyższym zwróciliśmy się do Premiera z apelem o wstrzymanie importu mrożonej i świeżej maliny do Polski oraz podjęcie działań celem zagospodarowania istniejących ogromnych zapasów magazynowych. 

Mirosław Maliszewski

Prezes Związku Sadowników RP

 


oprac, e-mk ppr.pl na apodst źródło: ZWIĄZEK SADOWNIKÓW RP


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę