Adama_Spyrale_1-31.05.21

Polska europejskim liderem w dostawach drobiu do RPA

30 października 2019
Polska europejskim liderem w dostawach drobiu do RPA

Polska stała się największym europejskim eksporterem drobiu do Republiki Południowej Afryki. Decydujące dla naszego sukcesu okazało się ostatnich kilka miesięcy. We wcześniejszych latach także eksportowaliśmy duże ilości mięsa drobiowego do RPA jednak znacząco ustępowaliśmy innym unijnym eksporterom.

- Po pierwszym półroczu tego roku nasz kraj jest największym europejskim eksporterem na rynek RPA zarówno pod względem wartości, jak i masy wywożonego drobiu. Wyprzedzamy Irlandczyków, Duńczyków oraz Hiszpanów. I tak naprawdę na tej czwórce kończy się europejski handel z Republiką Południowej Afryki – mówi Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Dyrektor Gawrońska precyzuje, że Polska ma około 40 procentowy udział w eksporcie z UE do RPA, Irlandia to około 25 procentowy udział, Dania 22 procentowy, a Hiszpania 12 procentowy.

Najlepszym rokiem dla eksportu drobiu z UE do RPA był rok 2016. Z UE do RPA trafiło wtedy 272,4 tys. ton drobiu o wartości o wartości niemal 219 milionów euro. Rok wcześniej, w 2015 roku liczby te wynosiły odpowiednio: 211,3 tys. ton i 204,3 mln euro. Wbrew temu, co się sądzi powszechnie import drobiu z UE do RPA nie „umarł” zupełnie na cały 2017 rok i część 2018 roku. Grypa ptaków znacząco ograniczyła, ale nie całkowicie zamknęła wymianę handlową. W 2017 roku do RPA popłynęło z Europy 76,8 tys. ton, a w 2018 - 81,1 tys. ton. Grypa ptaków zmieniła jednak całkowicie układ sił. O ile bowiem w 2016 roku prym w eksporcie wiedli Holendrzy, Brytyjczycy, Hiszpanie oraz Belgowie, o tyle, w odbudowującym się wywozie do RPA, w 2018 roku, najlepsi byli Irlandczycy, Duńczycy, Polacy oraz Hiszpanie. W 2019 roku dominuje Polska.

- Eksport do Republiki Południowej Afryki wydaje się być interesującym kierunkiem, który może pomóc „zdąć” nadwyżki drobiu z europejskiego rynku – uważa Katarzyna Gawrońska z KIPDiP. Dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz informuje, że miesięczne wysyłki z Europy do Republiki Południowej Afryki oscylują wokół 10 – 11 tys. ton, w tym między trzy, a pięć tysięcy ton pochodzi z Polski.

Po sierpniu tego roku rynek Republiki Południowej Afryki był siódmym co do wielkości rynkiem eksportowym dla naszego przemysłu drobiarskiego (biorąc pod uwagę wolumen handlu).

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Nie tylko banki oferują bezpieczne pożyczki na jasnych zasadach. Coraz więcej fi...

Oddałbyś wszystko za pozbycie się nieznośnych objawów syndromu dnia poprzedniego...

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych w dniu 28 maja br. w godz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę