aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska gospodarka radzi sobie z pandemią lepiej niż oczekiwano

17 sierpnia 2020
Polska gospodarka radzi sobie z pandemią lepiej niż oczekiwano

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI zmniejszyła się w lipcu do 3,0% r/r wobec 3,3% w czerwcu, kształtując się poniżej wstępnego szacunku GUS równego konsensusowi rynkowemu (3,1%) oraz naszej prognozy (3,2%).

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia inflacji w lipcu było zmniejszenie dynamiki cen żywności i napojów bezalkoholowych (3,9% r/r w lipcu wobec 5,7% w czerwcu). Niższe tempo wzrostu cen w tej kategorii wynikało przede wszystkim z obniżenia dynamiki cen warzyw, owoców i mięsa, głównie ze względu na silne efekty wysokiej bazy sprzed roku. Do spadku inflacji przyczynił się również wolniejszy wzrost cen nośników energii (4,5% r/r w lipcu wobec 5,1% w czerwcu), co wynikało z wprowadzonej od 1 lipca obniżki cen gazu. Z kolei przeciwny wpływ na inflację miała wyższa dynamika cen paliw (-16,1% r/r w lipcu wobec -19,3% w czerwcu) w ślad za rosnącymi cenami ropy naftowej na światowym rynku. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu inflacji była również wyższa inflacja bazowa, która zgodnie z naszymi szacunkami zwiększyła się w lipcu do 4,2% r/r wobec 4,1% w czerwcu. Tym samym ukształtowała się ona na najwyższym poziomie od grudnia 2001 r. Wzrost inflacji bazowej wynikał z wyższej dynamiki cen w kategoriach: „odzież i obuwie”, „inne wydatki na towary i usługi”, „łączność”, „wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego” oraz „napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe”.

Pandemiczne podwyżki cen powoli odpuszczają

Warto zwrócić uwagę na strukturę inflacji bazowej, gdzie widać pierwsze oznaki korekty cen, które silnie wzrosły w ostatnich miesiącach ze względu na zjawisko przerzucania przez firmy na konsumentów kosztów związanych z koniecznością spełnienia wymogów bezpieczeństwa w warunkach pandemii. Choć odnotowano dalszy miesięczny wzrost cen w kategorii „usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne”, to spadki cen miały miejsce w kategoriach „usługi stomatologiczne”, czy też „artykuły do higieny osobistej i kosmetyki”. Jednocześnie silnie obniżyły się ceny w kategorii „turystyka zorganizowana”, co było efektem tańszych wycieczek zagranicznych. Choć w zeszłym miesiącu odnotowano silny wzrost cen w tej kategorii to należy zauważyć, że ponad 50% cen wykorzystywanych wówczas w obliczeniach stanowiły szacunki GUS i dopiero lipcowe dane pokazują pełniejszy obraz sytuacji w tym sektorze.

Inflacja ustabilizuje się w najbliższych miesiącach

Prognozujemy, że do końca br. inflacja ustabilizuje się i będzie kształtować się na poziomie ok. 3,0%. Prognozowany przez nas spadek inflacji bazowej oraz dynamiki cen żywności będzie kompensowany przez wzrost dynamiki cen paliw i nośników energii. Zakładana przez nas stabilizacja inflacji w najbliższych miesiącach jest spójna z naszym scenariuszem, zgodnie z którym pierwsza podwyżka stóp procentowych nastąpi w listopadzie 2022 r.

Polska gospodarka radzi sobie z pandemią lepiej niż oczekiwano

Zgodnie z piątkową publikacją GUS, dynamika PKB obniżyła się do -8,2% r/r w II kw. wobec 2,0% r/r w I kw., a tym samym ukształtowała się ona powyżej konsensusu rynkowego (-8,6%) oraz naszej prognozy (-10,5%). Kwartalna dynamika PKB oczyszczona z wpływu czynników sezonowych zmniejszyła się do -8,9%% w II kw. wobec -0,4% w I kw. Tym samym Polska po raz pierwszy przynajmniej od 2002 r. (czyli od momentu rozpoczęcia przez GUS publikacji kwartalnych danych o PKB) odnotowała tzw. techniczną recesję (dwa kwartały z rzędu spadku PKB w ujęciu kwartalnym). Opublikowane przez GUS dane są wstępnym szacunkiem, a pełne dane o PKB uwzględniające informacje dotyczące jego struktury zostaną opublikowane pod koniec miesiąca. Uważamy, że główną przyczyną mniejszej od naszych oczekiwań skali spadku PKB w II kw. był wyższy niż prognozowaliśmy wkład eksportu netto. Wsparcie dla takiej oceny stanowią opublikowane wczoraj dane o polskim bilansie płatniczym, które wskazały na rekordową nadwyżkę salda obrotów towarowych w czerwcu.

Uwzględniając dostrzegane przez nas wysokie ryzyko w dół dla inwestycji w II poł. br. wyższa od naszych oczekiwań dynamika PKB w II kw. nie zmienia naszej prognozy, zgodnie z którą w całym 2020 r. polski PKB obniży się o 3,8% wobec wzrostu o 4,1% w 2019 r. Jednocześnie opublikowane w piątek dane o polskim PKB oraz inflacji są neutralne dla złotego oraz rentowności polskich obligacji.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę