A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat

16 listopada 2016
Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat

W trzecim kwartale 2016 roku dynamika produktu krajowego brutto Polski wyniosła 0,2% kdk i 2,5% rdr - podał wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny. To najsłabszy wynik od trzech lat.

Ekonomiści już od kilku miesięcy obniżali szacunki wzrostu gospodarczego w Polsce. Jeszcze wiosną wielu prognozowało wzrost PKB o ponad 3,5%. Przed publikacją wstępnych danych GUS oczekiwania te zmalały do 0,9% kdk i 2,9% rdr w trzecim kwartale. Większość ekonomistów i inwestorów patrzy jednak na dane wyrównane sezonowo, gdzie wyniki prezentują się jeszcze słabiej. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 0,2% kdk i 2,1% rdr.

kom 15.jpg

– Opublikowane dziś dane były negatywną niespodzianką nawet dla najbardziej pesymistycznie nastawionych analityków. Niewyrównana sezonowo dynamika roczna (2,5% rdr) była najniższa od trzeciego kwartału 2013 roku – komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Wynik naszej gospodarki nie wygląda najlepiej na tle innych krajów Unii Europejskiej. W trzecim kwartale tego roku dynamika PKB (wyrównana sezonowo) w strefie euro wyniosła 0,3% w ujęciu kwartalnym i 1,6% w ujęciu rocznym – poinformował dziś Eurostat. Wyliczenia dla całej Unii Europejskiej 0,4% k/k i 1,8% r/r.

kom 151.jpg–Trzeci kwartał 2016 r. jest dopiero trzecim w ciągu ostatnich 10 lat, w którym dynamika wzrostu w Polsce była niższa niż w strefie euro – zauważa Krzysztof Kolany.

Nasz kraj plasuje się w pod koniec najnowszego zestawienia uwzględniającego dynamikę kwartalną. Wynik 0,2% stawia Polskę na równi z Niemcami, Francją, Belgią, Estonią oraz Węgrami. Jeszcze wolniej natomiast rozwijała się w trzecim kwartale tylko Litwa (0,1%). Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast Bułgaria i Portugalia (0,8%).


Więcej informacji na ten temat:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-gospodarka-rosla-najwolniej-od-3-lat-7485194.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc-podglad/Polska-dogonila-Europe-PKB-rosl-tak-wolno-jak-na-Zachodzie-7485201.html

infowire.pl / bankier.pl


POWIĄZANE

Nowym członkiem Stowarzyszenia została firma NewCold, która jest jednym z najwię...

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę mia...

Do 5 czerwca został przedłużony termin na wysłanie wniosku o zwrot nadpłaty. Wła...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę