aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat

16 listopada 2016
Polska gospodarka rosła najwolniej od 3 lat

W trzecim kwartale 2016 roku dynamika produktu krajowego brutto Polski wyniosła 0,2% kdk i 2,5% rdr - podał wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny. To najsłabszy wynik od trzech lat.

Ekonomiści już od kilku miesięcy obniżali szacunki wzrostu gospodarczego w Polsce. Jeszcze wiosną wielu prognozowało wzrost PKB o ponad 3,5%. Przed publikacją wstępnych danych GUS oczekiwania te zmalały do 0,9% kdk i 2,9% rdr w trzecim kwartale. Większość ekonomistów i inwestorów patrzy jednak na dane wyrównane sezonowo, gdzie wyniki prezentują się jeszcze słabiej. Dynamika PKB wyrównana sezonowo wyniosła 0,2% kdk i 2,1% rdr.

kom 15.jpg

– Opublikowane dziś dane były negatywną niespodzianką nawet dla najbardziej pesymistycznie nastawionych analityków. Niewyrównana sezonowo dynamika roczna (2,5% rdr) była najniższa od trzeciego kwartału 2013 roku – komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Wynik naszej gospodarki nie wygląda najlepiej na tle innych krajów Unii Europejskiej. W trzecim kwartale tego roku dynamika PKB (wyrównana sezonowo) w strefie euro wyniosła 0,3% w ujęciu kwartalnym i 1,6% w ujęciu rocznym – poinformował dziś Eurostat. Wyliczenia dla całej Unii Europejskiej 0,4% k/k i 1,8% r/r.

kom 151.jpg–Trzeci kwartał 2016 r. jest dopiero trzecim w ciągu ostatnich 10 lat, w którym dynamika wzrostu w Polsce była niższa niż w strefie euro – zauważa Krzysztof Kolany.

Nasz kraj plasuje się w pod koniec najnowszego zestawienia uwzględniającego dynamikę kwartalną. Wynik 0,2% stawia Polskę na równi z Niemcami, Francją, Belgią, Estonią oraz Węgrami. Jeszcze wolniej natomiast rozwijała się w trzecim kwartale tylko Litwa (0,1%). Na przeciwległym biegunie znalazły się natomiast Bułgaria i Portugalia (0,8%).


Więcej informacji na ten temat:

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Polska-gospodarka-rosla-najwolniej-od-3-lat-7485194.html

http://www.bankier.pl/wiadomosc-podglad/Polska-dogonila-Europe-PKB-rosl-tak-wolno-jak-na-Zachodzie-7485201.html

infowire.pl / bankier.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę