aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska liderem w imporcie drożdży z Ukrainy

24 maja 2024
Polska liderem w imporcie drożdży z Ukrainy

Według oficjalnych statystyk, w 2023 roku, Ukraina osiągnęła rekordową sprzedaż drożdży na rynkach zagranicznych w wysokości 43 tys. ton. Największe przychody uzyskali wyspecjalizowani eksporterzy, którzy wynieśli ok. 42 mln dolarów. Ponadto dynamika eksportu naszych drożdży od dłuższego czasu charakteryzuje się tendencją wzrostową-podało Ukraińskie Stowarzyszenie Eksporterów Żywności.

Podobnie jak wiele innych produktów o wartości dodanej, drożdże najlepiej sprzedały się w ubiegłym roku do Unii Europejskiej – przychody z ich eksportu na rynek krajów tej grupy integracyjnej przekroczyły 38 mln dolarów. (92% całkowitego kosztu). Największe dostawy w ujęciu naturalnym w 2023 roku przypadły Polsce (ok. 12 tys. ton), Czechom (10 tys. ton), Węgrom (4 tys. ton), Niemczech (4 tys. ton), Rumunii (3 tys. ton), Bułgarii (ponad 2 tys. ton) i Chorwację (2 tys. ton). Ponadto ukraińskie drożdże kupowały takie kraje jak USA, Turcja, Burkina Faso i Chile.

W pierwszych trzech miesiącach 2024 roku wskaźniki eksportu drożdży z Ukrainy w dalszym ciągu rosną – o 10,6 tys. ton (o 7% więcej w porównaniu do okresu styczeń-marzec 2023) za kwotę około 10 mln dolarów. (+2%). Główne kraje kupujące nasze drożdże nie zmieniają się – Polska, Czechy i Węgry generują 60% przychodów.


Eksperci Ukraińskiego Stowarzyszenia Eksportu Rolnego uważają, że poszerzanie asortymentu eksportu rolno-spożywczego kosztem produktów przemysłu przetwórczego stopniowo stwarza potencjalnemu eksporterowi alternatywne możliwości znalezienia własnej niszy dla produktów, które nie dominują w jego strukturze. W przypadku drożdży, poza zwiększeniem obecności na rynku europejskim, można rozważyć opcje zaopatrzenia głównych importerów tego produktu z innych części świata, m.in. USA, Kanady, Brazylii, Arabii Saudyjskiej, Filipiny i Korea Południowa.
oprac e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Wiodące organizacje branżowe pracodawców w Polsce: Związek Pracodawców Przemysłu...

Startuje objazdowa kampania informacyjna „Spójrz, Polsko! Miej baczne oko na rak...

Główne cechy rzepaku ozimego, które weryfikowane są przed zakupem materiału siew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę