aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska największym odbiorcą owoców z Ukrainy w 2023 r.

13 lutego 2024
Polska największym odbiorcą owoców z Ukrainy  w 2023 r.

Ukraińskie Stowarzyszenie Eksportu Agrarnego opubikowało dane z przychodów Ukrainy z eksportu produktów owocowych i jagodowych.Z tych informacjiwynika, że w 2023 r. przychody Ukrainy z eksportu produktów owocowych i jagodowych wyniosły 257 mln USD, co oznacza spadek o 18% w porównaniu z rokiem poprzednim. Tym samym wojna na pełną skalę nadal negatywnie wpływa na potencjał dostaw owoców, jagód i orzechów na rynki. 

Największy przychód dla ukraińskich eksporterów w 2023 roku pochodził ze sprzedaży mrożone jagody i inne owoce (132 miliony dolarów, głównie maliny i jagody), orzechy włoskie w łupinach i orzechy włoskie łuskane (77 mln USD), jabłka, 18 milionów dolarów), świeże jagody (18 milionów dolarów). Jeśli chodzi o ilościowe wolumenów dla tych grup, to w 2023 r. eksport mrożonych owoców osiągnął 87 tys. ton, a to jest wzrost o 3 tys. ton. t więcej niż wynosił przed wojną z Rosją. Wskaźnik sprzedaży na międzynarodowym rynku orzecha włoskiego zwiększono z 25 tys. ton w 2022 r. do prawie 31 tys. ton. t w 2023 r., a jagody, odpowiednio – od 4 tys. t do 5 tysięcy. Jednocześnie zmniejszył się wolumen eksportu jabłek i gruszek – z ponad 46 tys. ton w 2022 r. do 42 tys. ton. t w 2023 r.

Główni kraje-nabywcy ukraińskich owoców i jagód Ukrainy produkcja w ciągu ostatniego roku to: Polska – ok. 62 mln USD, Niemcy – 24 mln USD USD, Włochy – 14 mln USD, Francja – 13 mln USD, Czechy – 13 mln USD, Rumunia – 12 mln USD, Holandia – 11 mln USD, Austria – 11 mln USD USD, Azerbejdżan – 10 mln USD. Ogólnie rzecz biorąc, Unia Europejska zachowała status głównego importera wszystkich owoców na poziomie 77% całego eksportu Ukrainy.

USEA zauważa, że światowe trendy cenowe okazały się niejednoznaczne. Niskie ceny mrożonych owoców i orzechów włoskich doprowadził do spadku dochodów z eksportu ogółem, pomimo wzrostu ilościowego. Średni koszt ukraińskich jabłek utrzymał się w 2023 roku na podobnym poziomie jak 2022 roku. Nastąpił jednak wzrost cen borówek do 4481 USD/t, czyli o 18% było drożej.

Ogólnie rzecz biorąc, wgt stowarzyszenia, w 2024 roku dla wyspecjalizowanych eksporterów ukraińskich bardzo ważne będzie zachowanie dotychczasowych poziomów, a w przypadku sprzyjających warunków wewnętrznych i zewnętrznych – ukrainscy eksporterzy będą starać się poszerzać swoją pozycję na rynku głównym jak i dodatkowym.

Reasumując, spadek przychodów ukraińskich eksporterów owoców i jagodowych wynikał jedynie z niższych cen na rynkach światowych. W 2023 roku wolumen obrotów, czyli ilość wyeksportowanego towaru w tym sektorze był wyższy niż w roku 2022r roku. 

Na uwagę zasługuje fakt, że głównym i największym odbiorcą owoców z Ukrainy w 2023 roku była Polska, która zaimportowała owoców za kwotę ponad 260 milionów złotych.


oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę