aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska ofensywa w produkcji kaczek

4 sierpnia 2022
Polska ofensywa w produkcji kaczek

Produkcja kaczek w Polsce jest obecnie prawdopodobnie najbardziej dynamicznie rozwijającym się obszarem polskiego rolnictwa. Mierzony w jeden z najpopularniejszych dla produkcji drobiarskiej sposobów, wylęgami piskląt, wolumen chowu kaczek w naszym kraju wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat aż o ponad 450 proc.! Mimo tak dynamicznego wzrostu branża drobiarska nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Eksperci Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz (KIPDiP) zapowiadają, że bieżący rok będzie rekordowy, a produkcja kaczek wzrośnie w Polsce do wcześniej niewyobrażalnych rozmiarów.

- Jeszcze dziesięć lat temu hodowaliśmy w naszym kraju około 3 mln 200 tys. sztuk kaczek rocznie. W zeszłym roku rolnicy utrzymywali już stada o liczebności wynoszącej niemal 18 mln sztuk. Rok 2022 może przynieść wzrost produkcji o kolejne 40-50 procent do liczby około 25 -27 mln sztuk. To tempo wręcz kosmicznekomentuje sytuację w produkcji kaczek Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

W Europie jest pięciu liczących się producentów kaczek i mięsa kaczego. Są to - w kolejności - Francja, Węgry, Polska, Niemcy oraz Bułgaria. Francja to niekwestionowany lider, znajdujący się – jak dotąd -poza zasięgiem wszystkich konkurentów. Roczna produkcja mięsa kaczego w tym kraju wyniosła w zeszłym roku 177 tys. ton. Dla porównania na Węgrzech, które zajmują drugie miejsce w rankingu, roczna produkcja to niemal 90 tys. ton. W Polsce ta wartość w 2021 roku oscylowała w granicach 57 tys. ton, a w Niemczech i Bułgarii wytwarzanie mięsa kaczego podliczono na po około 20 tys. ton.

- Spodziewamy się, że bieżące trendy w produkcji mięsa kaczego spowodują, że Polska wyprzedzi Węgry i stanie się drugim największym producentem w Europie. Dane za 2021 rok wskazują, że od producentów węgierskich dzielił nas dystans aż około 30 procent. Jednak tegoroczna ofensywa polskich producentów powoduje, że owe 30 procent nie będzie dla naszego drobiarstwa najmniejszym problemem – prognozuje Katarzyna Gawrońska, dyrektor KIPDiP. Według Gawrońskiej już w przeszłości zdarzały się miesiące, w których pod względem liczby ubijanych sztuk kaczek byliśmy lepsi od Węgrów.

Fenomen ogromnego wzrostu chowu kaczek i produkcji mięsa kaczego w Polsce Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz tłumaczy ogromnym zapotrzebowaniem eksportowym na to mięso, problemami z grypą ptaków u naszych zachodnich konkurentów oraz powolnymi, ale systematycznymi zmianami przyzwyczajeń kulinarnych Polaków, którzy coraz chętniej jedzą kacze mięso.

źródło: KIPDiP


POWIĄZANE

W dniu 23 maja 2024 r., w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się...

W Afryce Północno-Zachodniej (kraje Maroka, Algierii, Tunezji) wg prognozy sprze...

Nieuczciwe praktyki wielkich zgranicznych sieci handlowych to nie tylko problem ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę