aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polskie Doradztwo Rolnicze ma już 100 lat

14 września 2023
Polskie Doradztwo Rolnicze ma już 100 lat

Doradztwo rolnicze, to coś więcej niż tylko narzędzie. To relacja człowiek – człowiek, człowiek doradca i człowiek rolnik – mówił wczoraj minister Robert Telus podczas konferencji zorganizowanej z okazji 100-lecia doradztwa rolniczego.

Sukcesy polskiego doradztwa rolniczego

Szef resortu rolnictwa zauważył, że bieżący rok postawił przed doradcami i rolnikami wiele wyzwań. Między innymi te związane z tzw. ekoschematami. Dzięki wsparciu doradców Polscy rolnicy skorzystali z dodatkowych dopłat za praktyki sprzyjające ochronie środowiska i klimatu oraz dobrostanowi zwierząt. – To dzięki Wam, dzięki doradcom rolniczym, rolnicy złożyli 120% liczby wniosków, którą zakładaliśmy. Polski rolnik dzięki Waszej pomocy pokazał, że potrafi – mówił szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił także rolę doradców rolniczych w kształtowaniu wizerunku polskiego rolnictwa i marki polskiej żywności. – To, że dziś polskie rolnictwo jest silne, to, że polskie rolnictwo liczy się w Europie i na świecie; to, że nasz produkt jest marką w Europie – to wszystko to zasługa doradztwa rolniczego – zauważył Robert Telus.


ODR-y mają 100 lat


Wizja przyszłości

Dzisiejsze spotkanie było okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowej pracy, lecz także do rozmów o przyszłości doradztwa rolniczego w Polsce. Zarówno minister Robert Telus, jak i towarzysząca mu sekretarz stanu Anna Gembicka podkreślali ogromną rolę transferu wiedzy.

– Jestem zwolennikiem, żeby oprócz wniosków – które są bardzo ważne – stawiać na wiedzę. Chcemy, aby doradztwo było doradztwem obiektywnym, opartym na wiedzy. Żeby tę wiedzę, którą wypracowujemy w instytutach, którą wypracowujemy na poletkach w ośrodkach doradztwa rolniczego, zanieść do polskiego rolnika. Bardzo mocno będziemy na to kłaść nacisk – zaznaczył minister Robert Telus.

O przyszłości doradztwa rolniczego mówiła dziś także sekretarz stanu Anna Gembicka, która w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi nadzoruje działania związane z doradztwem. Wiceminister podkreśliła, że przyszłość doradztwa to nowe technologie i cyfryzacja. Zaznaczyła, że najważniejszym zadaniem dla doradztwa jest niezmiennie przekazywanie wiedzy.

ODR-y Gembicka

– Ośrodki doradztwa rolniczego są pasem transmisyjnym dla przekazywania osiągnięć nauki, które są wypracowywane w naszych instytutach badawczych bezpośrednio do rolników. Bo czym byłaby nauka, jeżeli wypracowanych dokonań i efektów pracy nie można byłoby wdrażać w praktyce – zauważyła Anna Gembicka.

Podziękowania i odznaczenia

Dzisiejsza konferencja to także czas podziękowań oraz okazja do wręczenia odznaczeń tym, którzy przyczynili się do sukcesu doradztwa rolniczego w Polsce.

– Wiele osób przekazuje swoje umiejętności, a przede wszystkim wkłada serce w działania dla rozwoju doradztwa – podkreślił minister Telus.

– Bardzo dziękuję doradcom za to, że przekazują rolnikom, jak człowiek człowiekowi, swoją obiektywną wiedzę. Życzę doradcom satysfakcji z ich pracy. Tej duchowej, czyli przekonania, że robią coś dobrego dla Polski i dla polskiego rolnika. A także tej finansowej. Robimy i będziemy robić wszystko, aby finansowo wspierać doradztwo rolnicze – zwrócił się szef resortu rolnictwa do doradców rolniczych.

Konferencja „100 lat doradztwa rolniczego. Jesteśmy z Wami od 100 lat!”

Konferencja odbywa się 13-14 września w Warszawie. Wydarzenie organizowane jest przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uczestniczą w nim m.in. przedstawiciele państwowego doradztwa rolniczego, środowisk rolniczych, instytutów naukowych, szkół wyższych oraz instytucji współpracujących z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

ODR

Konferencja stanowi podsumowanie dokonań państwowego doradztwa w Polsce. To spotkanie w gronie tych, którzy przyczynili się do sukcesu doradztwa, aktywnie wspierając mieszkańców wsi i upowszechniając dobre praktyki i rozwiązania. Wydarzenie jest także okazją do wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad wyzwaniami czekającymi środowisko doradcze w kolejnych latach.

Program konferencji obejmuje inspirujące prezentacje i wykłady, sesje plenarne i panele dyskusyjne. Będzie to doskonała okazja do wymiany pomysłów oraz nawiązania nowych kontaktów. To platforma poszukiwania rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju zrównoważonego rolnictwa.

Konferencja odbywa się w trybie hybrydowym – stacjonarnie w Warszawie i w formie online. Zapraszamy do udziału w konferencji w formie online TUTAJ 

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło i fot.: MRiRW - biuro prasowe


POWIĄZANE

W pierwszych 12 dniach czerwca wolumen załadunku zboża na ukraińskiej sieci kole...

Według wyników pierwszych czterech miesięcy 2024 roku Ukraina zaimportowała towa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę