Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Polsko-Duński sojusz dla zrównoważonego rozwoju produkcji

2 czerwca 2023
Polsko-Duński sojusz dla zrównoważonego rozwoju produkcji

Ambasada Królestwa Danii w Polsce przy współpracy z Polską Izbą Mleka, w dniu 31 maja w siedzibie Ambasady Królestwa Danii w Warszawie, zorganizowała warsztaty będące częścią duńsko-polskiego sojuszu na rzecz zrównoważonej produkcji mleka i przetworów mlecznych.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 30 osób, w tym Ole Toft - Ambasador Królestwa Danii, Jeppe Juul Petersen - Regionalny Team Leader w Europie Środkowej i Wschodniej ds. Żywności i Rolnictwa w Ambasadzie, Agnieszka Maliszewska - Dyrektor Polskiej Izby Mleka i Wiceprezes COGECA, Lars Krusell - Starszy konsultant i magister nauk o żywności z Duńskiego Instytutu Technologicznego, przedstawiciele duńskich firm oraz przedstawiciele polskich spółdzielni mleczarskich i firm działających w branży mleczarskiej.

Warsztaty otworzył Ambasador Królestwa Danii, następnie głos zabrał Jeppe Juul Petersen, witając wszystkich uczestników.

Po wprowadzeniu, Agnieszka Maliszewska przedstawiła zakres działalności Polskiej Izby Mleka, omówiła współpracę z Ambasadą nawiązując do wspólnie organizowanych warsztatów i spotkań z grudnia zeszłego roku oraz marca tego roku.

 

Maliszewska PIM

 

Podjęta współpraca dała podłoże do stworzenia Komitetu Sterującego - Zrównoważona produkcja i przetwórstwo mleka, którego członkowie spotykają się cyklicznie omawiając najważniejsze zagadnienia dotyczące zrównoważonego rozwoju. Spotkania te dają możliwość wymiany doświadczeń, a także poszerzenia wiedzy między innymi w kwestii zmian w przepisach krajowych i unijnych.

Następnie głos zabrał Lars Krusell, który nadmienił że Duński Instytut Technologiczny (DTI) jest niezależnym instytutem badawczo-rozwojowym non-profit. W swoim wystąpieniu mówił o wykorzystywaniu postępu technologicznego z korzyścią dla przemysłu i społeczeństwa poprzez rozwój, doradztwo i edukację, technologię magazynowania energii oraz efektywnym wykorzystywaniu źródeł jej pozyskiwania. Jednym z przykładów wprowadzanych zmian w duńskim przemyśle było wykorzystanie drukarki 3D, dającej większe możliwości między innymi przez swobodę projektowania oraz szybkość produkcji. 

Kolejnym elementem warsztatów były wystąpienia przedstawicieli duńskich firm.

Grupa Vilofoss jest światowym liderem w sektorze premiksów i odżywek. Vilofoss jest jednym z najbardziej produktywnych, konkurencyjnych oraz wydajnych pod względem zasobów i zrównoważonych producentów rolnych na świecie. Firma współpracuje z rolnikami i wspiera ich produkcję zwierzęcą od ponad 80 lat. Wiedza i doświadczenie jakie posiada, zostały zdobyte dzięki wieloletnim badaniom i rozwojowi w sektorze żywienia wszystkich grup zwierząt.

- Tak jak mówiłem w mojej prezentacji jesteśmy firmą, która produkuje różne dodatki paszowe i produkty do żywienia zwierząt. Przyjmujemy bardzo spersonalizowane podejście, zwykle odwiedzamy gospodarstwo aby przygotować szyte na miarę dodatki i również rekomendujemy w jaki sposób powinny być wykorzystywane. Jesteśmy jednym z dwóch największych w Europie producentów dodatków mineralnych dla zwierząt, przez co mamy olbrzymią wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Nie chcemy być postrzegani wyłącznie jako producent premiksów, ponieważ w naszej ofercie znajdują się różne rozwiązania paszowe i różne dodatki oraz suplementy. Wziąłem udział w tym wydarzeniu, bo mam nadzieję, że spotkam tutaj firmy, które potrzebowałaby pomocy w obszarze naszej specjalizacji. - powiedział Karsten Toft Rasmussen, Menedżer międzynarodowy Vilofoss.

FOSS jest wiodącym globalnym dostawcą usług analitycznych dla przemysłu spożywczego i rolniczego. Pomaga producentom maksymalizować wartość ich produkcji przy jednoczesnym jak najlepszym wykorzystaniu cennych zasobów naturalnych.

- Jest to bardzo ciekawa inicjatywa, że mogliśmy się tu dzisiaj spotkać. Takie inicjatywy zrzeszające zarówno producentów jak i dostawców są bardzo cenne dla każdej ze stron. Jako firma Foss dostarczająca analizatory dla przemysłu rolno-spożywczego, w szczególności dla przemysłu mleczarskiego, bardzo cenimy możliwość bezpośredniego kontaktu z naszymi klientami. - przekazał Marcin Kruczyński, Managing Director.

DS Energy to wysokiej klasy system zarządzania energią (EnMS) dostarczający rzetelnych  danych bezpośrednio z poszczególnych maszyn, obiektów i instalacji. Pomaga ambitnym firmom wziąć odpowiedzialność za ich ślad środowiskowy dzięki udokumentowanym danym. Dostarcza wiedzę, która pozwala obniżyć zużycie energii, usprawnić działanie, wykryć i ograniczyć ilość odpadów, a w przypadku nieprawidłowości klient zostanie powiadomiony w odpowiednim czasie.

- Jest to dla nas okazja, żeby zaprezentować się na nowym rynku, ponieważ jesteśmy stosunkowo niewielką firmą. Nasza firma decydując się na eksport niezwykle ceni możliwość spotkania się bezpośrednio z firmami, a taką dała nam Ambasada i Polska Izba Mleka. Dla przykładu w jaki inny sposób mógłbym znaleźć, tak jak miało to miejsce dzisiaj, kontakt do osoby, z którą już dziś zaplanowaliśmy spotkanie online na platformie Teams. Mamy ogromną nadzieję na kolejne spotkanie we wrześniu, przy okazji warsztatów organizowanych podczas Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej. - powiedział Jarl Gorridsen, Partner i CEO w DS Energy.

Rozwój technologii "raslyzacji" Lyras opartej na promieniowaniu UV opiera się na badaniach popartych dowodami i szeroko zakrojonych konsultacjach z wieloma zainteresowanymi stronami - przemysłem mleczarskim i sokowniczym, środowiskiem akademickim, ekspertami i specjalistami w dziedzinie zdrowia publicznego. Dzięki opatentowanej technologii raslyzacji, Lyras może oczyszczać większość produktów płynnych - niezależnie od przejrzystości i rodzaju produktu.

- Bardzo ciekawie było udać się dziś do Ambasady Królestwa Danii w Warszawie. Miałem okazję opowiedzieć o opracowanej przez nas technologii zwanej raslyzacją, której używamy w obróbce takich produktów jak serwatka, woda lub mleko. Uczestnicy zadawali wnikliwe pytania, które wskazywały na zainteresowanie naszym produktem. Myślę, że to dobrze wpisuje się też w profil wydarzenia oparty o zrównoważony rozwój, ponieważ nasza technologia pozwala na mniejsze zużycie energii, dzięki czemu możemy ograniczyć też zużycie paliw kopalnych. - podusmował Niels Skou, Starszy inżynier ds. sprzedaży.

Au2mate opracowuje, sprzedaje i dostarcza dostosowane do indywidualnych potrzeb kompleksowe rozwiązania automatyki mleczarskiej i przemysłowej IT do sterowania całymi fabrykami typu green field i brown field, a także rozwiązania dla pojedynczych jednostek i linii przetwórczych. Rozwiązania obejmują wszystkie procesy mleczarskie od odbioru surowców, aż po pakowanie produktów końcowych.

- Bardzo się cieszę, że zostaliśmy zaproszeni na to wydarzenie i możemy rozmawiać o zrównoważonym rozwoju z punktu widzenia automatyki. Nasza firma opracowuje procesy automatyzacji dla firm działających w branży mleczarskiej. Jesteśmy największą w Europie firmą, która zajmuje się opracowywaniem rozwiązań z zakresu automatyki dla branży mleczarskiej. W naszej firmie pracuje 165 osób, każda z nich promuje automatykę. Mówiąc podczas dzisiejszej prezentacji o zrównoważonym rozwoju pokreśliliśmy dwie bardzo ważne kwestie – po pierwsze wyższa wydajność produkcji, to ma ogromne znaczenie dla naszych klientów, a druga to niższe koszty i rachunki za gaz, wodę i energię elektryczną. Niższe zużycie jest efektem przeprowadzenia bardzo wnikliwej analizy całego procesu produkcji, na podstawie tej analizy możemy w znaczy sposób obniżyć koszty. Jeżeli chodzi na przykład o wyższą wydajność surowca to jest to możliwe dzięki dokładności systemów jakie dostarcza firma Foss. Można powiedzieć, że uzupełniamy porfolio produktów firmy Foss oferującej bardzo precyzyjne i miarodajne systemy pomiarowe, mające bardzo dużo funkcji kontrolnych, które pozwalają analizować proces produkcji. Firma Foss zapewnia rozwiązania z zakresu automatyki pomiarowej, automatyki kontrolnej. Można powiedzieć, że przyszłość zaczyna się już dzisiaj. – powiedział Klaus Dam, Managing and Business Development Director.

Po prezentacjach duńskich firm miał miejsce lunch networkingowy wraz ze „speed-dating” w grupach przy udziale tłumaczy, dzięki czemu uczestnicy mogli bezpośrednio nawiązać kontakt i wymienić się wiedzą oraz doświadczeniami.

Paweł Wyrzykowski, starszy analityk sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas, mówił o polskim i duńskim sektorze mleczarskim. Porównując dane z obu tych krajów przekazał wiele istotnych z punktu widzenia duńskich firm informacji chcących wejść lub poszerzyć swoją działalność w Polsce. Dla przykładu produkcja mleka w Polsce w 2021 roku była niemal 3-krotnie większa niż w Danii. Wspomniał również o zamianach jakie zachodzą na rynku, chociażby przez wprowadzanie przez sieci handlowe ankiet skierowanych do spółdzielni z pytaniami o wykorzystywanie wody, energii i innych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, na które branża musi być przygotowana.

- Dzisiaj właśnie zakończyliśmy naszą pierwszą aktywność związaną z niedawno sformułowanym polsko-duńskim sojuszem na rzecz zrównoważonej produkcji mleka i przetworów mlecznych. Jestem bardzo zadowolony widząc jak uczestnicy składający się z duńskich firm i polskich przetwórców żywo udzielała się w dyskusjach. To pokazuje, że duńska Ambasada w Warszawie oraz Polska Izba Mleka dzięki współpracy mogą odpowiedzieć na bardzo ważne pytania i omówić kwestie z sektora nabiału. Jest to ważne zarówno z naukowego punktu widzenia jak i przedsiębiorczego, ponieważ w ten sposób odpowiadamy na współczesne wyzwania takie jak chęć zmiany produkcji na bardziej zrównoważoną czy ochrony klimatu. I mimo, że oba te kraje, Polska i Dania, są członkami Unii Europejskiej i stosują się do strategii „Od pola do stołu”  to i tak mamy inne spojrzenie na sektor mleczarski, dlatego warto jest wymienić się doświadczeniami i wiedzą dla naszego wspólnego dobra. Czekamy na wrześniowe warsztaty w Białymstoku i mamy ogromną nadzieję, że to spotkanie, będzie równie udane jak dzisiejsze. – podsumował warsztaty Jeppe Juul Petersen, Regionalny Team Leader w Europie Środkowej i Wschodniej ds. Żywności i Rolnictwa.

 

oprac redakcja ppr.pl na podst. źródło: Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę