Adama_Spyrale_1-31.05.21

Polsko-portugalskie rozmowy o WPR

14 czerwca 2021
Polsko-portugalskie rozmowy o WPR
MRiRW

Minister Grzegorz Puda, rozmawiał w miniony czwartek z minister rolnictwa Portugalii Marią do Céu Antunes, która w obecnym półroczu przewodniczy pracom Rady UE.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy prezydencji portugalskiej, w związku z faktem, iż podczas ostatniego, majowego posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli i trwającego równocześnie tzw. super-trilogu nie osiągnięto kompromisu w zakresie reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Wiele kluczowych kwestii pozostało nieuzgodnionych.

Czwartkowe spotkanie miało na celu przedstawienie priorytetów Polski w zakresie reformy WPR, określenie głównych rozbieżności w podejściu do niektórych rozwiązań oraz zbliżenie stanowisk, tak, aby umożliwić prezydencji sfinalizowanie prac nad reformą WPR w czerwcu br.

Rozmowy miały charakter techniczny, gdyż na obecnym, końcowym etapie negocjacji doprecyzowania wymagają już tylko bardzo szczegółowe elementy przyszłej WPR.

Minister Grzegorz Puda wyraził swoje poparcie dla Prezydencji w jej dążeniu do osiągnięcia kompromisu. Niemniej jednak zaznaczył, że Polsce zależy szczególnie na instrumentach, które mają duże znaczenie w systemie wsparcia gospodarstw rodzinnych, utrzymania różnorodności unijnej produkcji rolnej, miejsc pracy w rolnictwie oraz zrównoważonych systemów produkcji. Tym samym, nie zaakceptujemy rozwiązań, które nie będą korzystne dla polskich rolników, utrudnią wdrażanie zreformowanej WPR lub przyczynią się do zwiększenia obciążeń biurokratycznych.

– Musimy zagwarantować państwom członkowskim większą elastyczność, co pozwoli ograniczyć ryzyko niewykorzystania i utraty środków. Nie jest również uzasadnione dodawanie zapisów, które będą skutkowały nierównym traktowaniem państw członkowskich – podkreślił na zakończenie spotkania minister Puda.

 

MRiRW


POWIĄZANE

Europejski Plan Działania dla Rolnictwa Ekologicznego z 25 marca 2021 zwiastuje ...

W dniu 22 lipca 2021 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał uwagi do ...

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, działając na podstawie § 13e ust. 10  rozporzą...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę