Pomoc de minimis dla producentów owoców i warzyw

11 lipca 2016
Pomoc de minimis dla producentów owoców i warzyw

Polscy  producenci mają możliwość korzystania z wielu programów pomocy finansowej udzielanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a część z tych programów realizowana jest jako pomoc de minimis w rolnictwie.

Jest to wsparcie państwa udzielane producentom rolnym, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Wynika to z tego, że jest to pomoc o niewielkiej wartości, która nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku.

Wielkość pomocy, jaka może zostać przyznana jednemu producentowi rolnemu, to 15 000 euro w okresie trzech lat, tj. w bieżącym roku podatkowym i w ciągu  poprzedzających go 2 lat podatkowych, z uwzględnieniem kwot pomocy de minimis w rolnictwie ze wszystkich tytułów. W przypadku takiego w sparcia dla producentów owoców i warzyw w ostatnich latach przygotowano wsparcie między innymi z tytułu:

  • jednorazowej pomocy finansowej dla rolników, którzy w 2014 roku byli producentami owoców porzeczki czarnej lub owoców wiśni,
  • jednorazowej pomocy finansowej dla rolników, którzy w 2014 roku byli producentami cebuli, kapusty lub jabłek,
  • jednorazowej pomocy finansowej dla rolników, którzy w 2015 roku byli producentami owoców porzeczki czarnej. Ponadto pomoc de minimis może zostać udzielona m.in. w formie dopłaty do oprocentowania kredytów na zakup ziemi czy do oprocentowania kredytów "klęskowych", dopłaty do materiału siewnego, ulgi w opłacie składek na ubezpieczenia społeczne czy też innych ulg podatkowych.

FAMMU/FAPA na podst.: ARiMR


POWIĄZANE

Blisko 40 polskich producentów żywności brało udział w trzydniowych nowojorskich...

Rolnicy do połowy czerwca zawarli z zakładami ubezpieczeniowymi 103,5 tys. umów ...

Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii zaapelował do ministra rolnictwa o odstąpienie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę