CTR_80917

Pomoc de minimis dla producentów owoców i warzyw

11 lipca 2016
Pomoc de minimis dla producentów owoców i warzyw

Polscy  producenci mają możliwość korzystania z wielu programów pomocy finansowej udzielanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a część z tych programów realizowana jest jako pomoc de minimis w rolnictwie.

Jest to wsparcie państwa udzielane producentom rolnym, które nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej. Wynika to z tego, że jest to pomoc o niewielkiej wartości, która nie powoduje naruszenia konkurencji na rynku.

Wielkość pomocy, jaka może zostać przyznana jednemu producentowi rolnemu, to 15 000 euro w okresie trzech lat, tj. w bieżącym roku podatkowym i w ciągu  poprzedzających go 2 lat podatkowych, z uwzględnieniem kwot pomocy de minimis w rolnictwie ze wszystkich tytułów. W przypadku takiego w sparcia dla producentów owoców i warzyw w ostatnich latach przygotowano wsparcie między innymi z tytułu:

  • jednorazowej pomocy finansowej dla rolników, którzy w 2014 roku byli producentami owoców porzeczki czarnej lub owoców wiśni,
  • jednorazowej pomocy finansowej dla rolników, którzy w 2014 roku byli producentami cebuli, kapusty lub jabłek,
  • jednorazowej pomocy finansowej dla rolników, którzy w 2015 roku byli producentami owoców porzeczki czarnej. Ponadto pomoc de minimis może zostać udzielona m.in. w formie dopłaty do oprocentowania kredytów na zakup ziemi czy do oprocentowania kredytów "klęskowych", dopłaty do materiału siewnego, ulgi w opłacie składek na ubezpieczenia społeczne czy też innych ulg podatkowych.

FAMMU/FAPA na podst.: ARiMR


POWIĄZANE

Na początku września, podczas konferencji nt. przyszłości Wspólnej Polityki Roln...

W odpowiedzi projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie wymagań dobrej...

Niedaleko miejscowości Olchowa na terenie Nadleśnictwa Lesko znaleziono dwa mart...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę