informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pomorski Sanepid: woda w Zatoce Gdańskiej prawdopodobnie zdatna do kąpieli

17 maja 2018
Pomorski Sanepid: woda w Zatoce Gdańskiej prawdopodobnie zdatna do kąpieli

Opierając się na niepełnych jeszcze wynikach badań wody pobranej z Zatoki Gdańskiej, pomorski Sanepid sądzi – z 80-procentowym prawdopodobieństwem - że woda w akwenie będzie zdatna do kąpieli. Po awarii gdańskiej przepompowni do Zatoki trafia woda zanieczyszczona ściekami.

Komunikat Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego ukazał się w czwartek po południu na stronie internetowej instytucji. Poinformowano w nim, że badania objęły próbki wody pobranej w środę rano z Zatoki Gdańskiej na wysokości Westerplatte, plaży w Stogach (wejście 26) i Brzeźna (Dom Zdrojowy, wejście 41).

Służby sanitarne podały, że próbki "po 22 godzinach badania wykazywały tendencję wzrostową bakterii". "Obecnie, na godzinę 14:00, z prawdopodobieństwem w granicy 80 proc. wzrost baterii wskazuje, iż nie zostaną przekroczone wartości normatywne wskaźników mikrobiologicznych, rekomendowane dla kąpielisk" – poinformowano w komunikacie. Podkreślono, że pełne wyniki badań powinny być znane w piątek.

Sanepid poinformował też, że w najbliższych dniach będą sukcesywnie pobierane do badań kolejne próbki wody z Zatoki. Podkreślono, że analizy takie są konieczne m.in. ze względu na to, że od pobrania pierwszych prób do akwenu "wpompowano kolejnych kilkadziesiąt tysięcy metrów sześciennych nieczystości z uszkodzonej przepompowni".

Inspektor przypomniał w komunikacie, że nadal obowiązuje wydane przez niego ostrzeżenie przed kąpielą w wodach całej Zatoki Gdańskiej, ale – jak podkreślono - jest to ostrzeżenie prewencyjne.

We wtorek przed południem przestały działać urządzenia w Przepompowni Ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. ścieków z Gdańska i odprowadzającej je do Oczyszczalni Wschód. Awarię spowodowało zalanie komory pomp i znajdujących się tam czterech silników: dwóch głównych i dwóch zapasowych.

Aby uniknąć zalania miasta przez cofające się z kanalizacji ścieki, we wtorek około godz. 13 spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG), odpowiadająca za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną, zdecydowała o zrzucie nieczystości do Motławy. Do rzeki trafiało około 2,6 tys. m sześc. ścieków na godzinę. Część nieczystości odprowadzano też bezpośrednio do Zatoki Gdańskiej na wysokości Zaspy.

W czwartek SNG poinformowała, że przed południem w przepompowni zainstalowano nowy – sprowadzony z Holandii - silnik i uruchomiono pompę. Firma podała, że wraz z rozruchem pompy zaprzestano spuszczać ścieki do Zatoki Gdańskiej, nadal jednak – w ograniczonej ilości – są odprowadzane do Motławy. Awaryjny zrzut do rzeki powinien – zdaniem firmy - się zakończyć późnym popołudniem lub wieczorem, kiedy poziom ścieków w kanalizacji się unormuje. Do tego czasu SNG nadal apeluje o ograniczenie zużycia wody.

 

Anna Kisicka (PAP)


POWIĄZANE

Wczoraj od godziny 16, przed Centralną Biblioteką Rolniczą w Warszawie, wysocy u...

11. kwietnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja na t...

W dniu 11 kwietnia 2019 r. Zarząd KRIR przekazał uwagi samorządu rolniczego do p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę