dnikukurydzy_210818

Ponad 100 nowych przypadków ASF u dzików

5 lutego 2018
Ponad 100 nowych przypadków ASF u dzików

W czwartym tygodniu stycznia br. wykryto 104 nowe przypadki zakażenia afrykańskim pomorem świń u dzików - poinformował w piątek, w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Padłe dziki zostały odnalezione na terenie czterech województw, gdzie już wcześniej wystąpił wirus, tj. podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1222 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 10 stycznia br., w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Natomiast w związku z akcją przeszukiwania lasów, każdego tygodnia odnajdowanych jest po kilkadziesiąt padłych, zarażonych wirusem ASF, dzików.

Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada br., gdy wirus przekroczył granicę Wisły. Według Ministerstwa Rolnictwa choroba ta została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Jednak - jak podkreślają organizacje producentów i przetwórców wieprzowiny - "zaniedbania w redukcji populacji dzików są jednym z powodów rozprzestrzeniania się ASF w Polsce".

Hodowcy trzody chlewnej i przetwórcy mięsa obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na tereny, gdzie jest skoncentrowana hodowla świń w naszym kraju. 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim. Chowem świń w Polsce zajmuje się ok. 230 tys. rolników.

 

Anna Wysoczańska, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę