Ponad 100 nowych przypadków ASF u dzików

5 lutego 2018
Ponad 100 nowych przypadków ASF u dzików

W czwartym tygodniu stycznia br. wykryto 104 nowe przypadki zakażenia afrykańskim pomorem świń u dzików - poinformował w piątek, w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

Padłe dziki zostały odnalezione na terenie czterech województw, gdzie już wcześniej wystąpił wirus, tj. podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz mazowieckiego.

Dotychczas odnotowano 107 ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim oraz 1222 przypadki ASF u dzików na terenie czterech województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Ostatnie ognisko afrykańskiego pomoru świń stwierdzono 10 stycznia br., w gospodarstwie w gminie Komarówka Podlaska, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Natomiast w związku z akcją przeszukiwania lasów, każdego tygodnia odnajdowanych jest po kilkadziesiąt padłych, zarażonych wirusem ASF, dzików.

Ekspansja tej choroby u dzików nastąpiła pod koniec listopada br., gdy wirus przekroczył granicę Wisły. Według Ministerstwa Rolnictwa choroba ta została przeniesiona do województwa mazowieckiego poprzez zakażoną żywność pochodzącą zza wschodniej granicy. Jednak - jak podkreślają organizacje producentów i przetwórców wieprzowiny - "zaniedbania w redukcji populacji dzików są jednym z powodów rozprzestrzeniania się ASF w Polsce".

Hodowcy trzody chlewnej i przetwórcy mięsa obawiają się dalszego rozprzestrzeniania się wirusa na tereny, gdzie jest skoncentrowana hodowla świń w naszym kraju. 65 proc. pogłowia trzody znajduje się w czterech sąsiadujących ze sobą województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i łódzkim. Chowem świń w Polsce zajmuje się ok. 230 tys. rolników.

 

Anna Wysoczańska, Sonia Sobczyk (PAP)


POWIĄZANE

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosił termin rozpoczę...

Chińskie ministerstwo handlu ogłosiło w piątek, że przerywa postępowanie antydum...

Beneficjentami podwyżek płac są głównie specjaliści, których nie są w stanie zas...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę