Agrolok_280518

Ponad 1,5 tys. wydarzeń podczas XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

15 września 2017
Ponad 1,5 tys. wydarzeń podczas XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki

Ponad 1,5 tys. spotkań, wykładów, warsztatów i pokazów z niemal wszystkich dziedzin nauki znalazło się w programie XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w dniach 21 -27 będzie się odbywał we Wrocławiu; później zaś w innych miastach Dolnego Śląska.

Głównym celem cyklicznej imprezy jest popularyzowanie badań naukowych w różnych dziedzinach wiedzy. Imprezy organizowane w ramach DFN mają w sposób przystępny przybliżyć tematy i problemy, które rozwiązuje nauka.

"Festiwal promuje naukę, to zaś daje odpór fałszywym wiadomościom krążącym w internecie. Festiwal jest również okazją do podzielenia się informacjami o nowych odkryciach naukowych i o tym, jakie one będą miały wpływ na naszym życie w przyszłości” - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej koordynator DFN prof. Tadeusz Dobosz. Dodał, że festiwal to poważne treści podane w zabawowej formie.

Wskazał on również na korzyści płynące z organizacji festiwalu dla środowiska naukowego. „Ta impreza daje możliwość kontaktów naukowców z różnych dziedzin. Te kontakty często owocują współpracą interdyscyplinarną, która w nauce jest najciekawsza. Największe odkrycia nauki rodzą się na styku różnych dziedzin” - mówił profesor.

Podobnie jak w poprzednich latach trzonem programu festiwalowego jest cykl tzw. imprez wiodących. Nawiązują one m.in. do ważnych rocznic. W tej edycji DFN są to: 500-lecie reformacji czy 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie.

Tradycyjnie na otwarcie festiwalu (21 września) odbędzie się wykład językoznawcy prof. Jan Miodka. Tradycją jest również spacer po Dzielnicy Czterech Świątyń we Wrocławiu, który poprowadzi rektor Uniwersytetu Wrocławskiej prof. Adam Jezierski.

Wśród imprez wiodących znalazły się w tym roku również wydarzenia związane z ochroną środowiska czy tematami zdrowotnym, a także wykłady i seminaria poświęcone poszukiwaniom życia w kosmosie.

Podczas DNF bogato reprezentowane są również nauki humanistyczne oraz zagadnienia z obszaru sztuki i religii. W bloku poświęconym humanistyce znalazły się wykłady o nauce języków obcych czy funkcjonowaniu mediów. W ramach nauk społecznych wykłady i prezentacje poprowadzą specjaliści z dziedziny prawa, filozofii czy wojskowości.

Dr Zygmunt Domagał, koordynator DNF na Uniwersytecie Medycznym, podkreślił, że najbardziej widowiskowymi elementami festiwalu są imprezy z dziedzin fizyki i chemii. „Wizerunek festiwalu to dla mnie kilkuletnie dziecko ubrane w fartuch, które obserwując kroplę krwi pod mikroskopem albo własne odciski palców, czy próbujące wyizolować fragment DNA” - mówił naukowiec.

Wydarzenia organizowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. Program festiwalu został tak ułożony, aby zainteresować zarówno najmłodszych pasjonatów wiedzy, jak i seniorów.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 27 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra i Wałbrzych. Impreza ostatecznie zakończy się 27 października.

Patronat nad festiwalem objął serwis PAP - Nauka w Polsce.

 

Piotr Doczekalski (PAP)


POWIĄZANE

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek zgłoszony podczas XII Posiedzenia...

Inwestycje związane z budową lub modernizacją sieci wodociągowych i kanalizacyjn...

Super Prezenty wprowadziły do oferty pakiet podarunkowy, który pozwala przeżyć n...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę