Ponad 180 mln ludzi w krajach ogarniętych konfliktami nie ma dostępu do wody

30 sierpnia 2017
Ponad 180 mln ludzi w krajach ogarniętych konfliktami nie ma dostępu do wody
Newseria Lifestyle

W krajach niestabilnych, ogarniętych konfliktami i przemocą ponad 180 mln ludzi nie ma dostępu do wody pitnej – ostrzega UNICEF podczas trwającego Światowego Tygodnia Wody.

Dostęp dzieci do czystej wody i sanitariatów, zwłaszcza w czasie konfliktów i katastrof naturalnych jest ich prawem, a nie przywilejem, powiedział Sanjay Wijesekera, Dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych. W krajach nękanych przemocą, konfliktami i niestabilnością, dostęp dzieci do wody musi być priorytetem.

Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia, mieszkańcy obszarów dotkniętych kryzysami humanitarnymi są cztery razy bardziej narażeni na brak dostępu do wody pitnej niż osoby mieszkające w bardziej stabilnych regionach świata.

W 2015 r. około 484 mln ludzi żyło na obszarach dotkniętych kryzysami humanitarnymi, z czego 183 mln osób nie miało dostępu do wody pitnej.

W Jemenie konflikt trwa od ponad 2 lat. Dotychczasowe zniszczenia i działania wojenne nieustannie zagrażają funkcjonowaniu sieci wodociągowych, które dostarczają wodę do największych miast w kraju. Około 15 mln osób nie ma tam dostępu do czystej wody i sanitariatów.

W Syrii, gdzie wojna trwa już ponad 6 lat, około 15 mln osób, w tym 6,4 mln dzieci potrzebuje dostępu do czystej wody. Niestety dostęp do wody jest często wykorzystywany jako narzędzie walki. Tylko w 2016 r. co najmniej 30 razy dochodziło do umyślnego uszkodzenia pomp wodnych i zanieczyszczenia źródeł wody w miastach takich jak Aleppo, Damaszek, Hama, Ar-Rakka i Dara.

Na obszarach ogarniętych konfliktem w północnowschodniej Nigerii 75% infrastruktury wodnej i sanitarnej zostało uszkodzone lub zniszczone, przez co 3,6 mln osób nie ma dostępu do czystej wody.

W Sudanie Południowym, gdzie walki trwają od ponad 3 lat, niemal połowa ujęć wody została uszkodzona lub kompletnie zniszczona.

Zbyt często systemy wodne i sanitarne są celem ataków. Kiedy dzieci nie mają dostępu do czystej wody, a system zdrowia nie funkcjonuje, niedożywienie i potencjalnie śmiertelne choroby takie jak cholera są nieuniknione, dodaje Wijesekera.

W Jemenie odnotowano już ponad pół miliona przypadków podejrzenia cholery. 53% chorych to dzieci. W Somalii mamy do czynienia z największą liczbą zachorowań na cholerę w tym kraju w ciągu ostatnich 5 lat. Jak dotąd to niemal 77 000 przypadków. Z kolei w Sudanie Południowym epidemia tej choroby jest największa w historii tego kraju. Tylko od czerwca 2016 r. odnotowano ponad 19 000 przypadków zachorowań.

W Somalii, Sudanie Południowym, Jemenie i północnowschodniej Nigerii, które są dotknięte klęską głodu, około 30 mln osób, w tym 14,6 mln dzieci wymaga natychmiastowego dostępu do czystej wody. Jednocześnie 1,4 mln najmłodszych cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Szacujemy, że jeszcze w tym roku ponad 5 mln dzieci w tych krajach będzie głodować.

Światowy Tydzień Wody obchodzony jest co roku na przełomie sierpnia i września. Akcja organizowana jest od 1991 r. przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny (SIWI). Jej celem jest m.in. rozszerzanie świadomości na temat problemów z dostępem do wody na świecie, a także stworzenie przestrzeni wymiany myśli dla naukowców, polityków, sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie nowych rozwiązań dla aktualnych wyzwań związanych z wodą.

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc dzieciom w sytuacjach kryzysowych. Zapewniamy pitną wodę, budujemy studnie i urządzenia sanitarne. Każdy może się włączyć do akcji poprzez stronę: unicef.pl/pomoc.

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach ...

Zgodnie ze wstępnymi danymi GUS pogłowie świń w grudniu 2017 r. wyniosło 11,9 ml...

Czy łosi nad Biebrzą przybywa, czy też nie - próbą odpowiedzi na to pytanie mają...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę