aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ponad 4 mln ton zboża wyeksportowano w marcu z Ukrainy

27 marca 2023
Ponad 4 mln ton zboża wyeksportowano w marcu z Ukrainy

Według Państwowej Służby Statystycznej Ukrainy, w bieżącym sezonie, według stanu na 24 marca, Ukraina w sezonie 2022/2023, wyeksportowała 36,591 mln ton zbóż i roślin strączkowych, w tym w marcu było to 4,294 mln ton- poinformowało Ministerstwo Polityki Rolnej Ukrainy.

W szczególności Ukraina wyeksportowała 12,558 mln ton pszenicy (1,22 mln ton w marcu), 2,261 mln ton jęczmienia (211 tys. ton), 21,455 mln ton kukurydzy (2,851 mln ton) oraz 16,9 tys. ).

Również według stanu na 24 marca łączny eksport mąki wyniósł 150,1 tys. ton (18,1 tys. ton w marcu), w tym mąki pszennej – 108,3 (13,3) tys. ton.

Łącznie, Ukraina wyeksportowała 35 mln ton zbóż w sezonie 2022/23

Ukraiński przewoźnik kolejowy Ukrzaliznyca, przewoził w marcu 85 tys. ton zboża dziennie
Ogólem, ukraiński przewoźnik kolejowy Ukrzaliznyca, przewózł w marcu 1,828 mln ton zboża. Wskaźnik ten został ogłoszony 23 marca przez Rail.insider.

Jak stwierdził zastępca dyrektora działu pracy handlowej Ukrzaliznycia SA Walerij Tkaczow, według wstępnych danych, od początku miesiąca na sieć kolejową Ukrainy ładowano średnio tylko 85 tys. W styczniu i lutym 2023 wskaźnik ten przekraczał 100 tysięcy ton dziennie. Niskie wskaźniki, zdaniem przedstawiciela Ukrzaliznyca, związane są przede wszystkim z bardzo powolną pracą „korytarza zbożowego”.
Jak stwierdzają ukraińscy kolejarze, obniżenie poziomu transportu zboża w marcu wynikało z tego, że przez pierwsze 2 tygodnie nie byli oni pewni przedłużenia umowy dla "morskiego korytarza zbożowego". Dodatkowo, negatywny wpływ na kolejowy transport zboża ma też wzmożona kontrola weterynaryjna na granicy z Polską.

Z drugiej strony, już 21 marca padł miesięczny rekord załadunku i kolejowego przewozu zboża i było to ponad 110 000 ton. -„Mam nadzieję, że stopniowo wielkość załadunku zboża będzie się zwiększać. Jak pamiętacie kontynuowaliśmy prace nad umową "korytarza zbożowego". Należałoby też uregulować sytuację na granicach z Polską. Dlatego czekamy na powrót eksportu zboża do normalnych poziomów” – podkreślił przedstawiciel Ukrzaliznycia SA W. Tkaczow,

-Dynamika kolejowego transportu zbóż też nie jest dobra. na dzien 23 marca, wskaźniki niestety pozostają w tyle. Ogółem w trakcie normalnej eksploatacji korytarza i przejść granicznych eksportowaliśmy miesięcznie około 1 mln ton w kierunku zachodnich przejść granicznych oraz 2 mln ton i więcej — w kierunku portów morskich. Niestety, na razie tylko 1 mln 764 tys. ton” – poinformował przedstawiciel ukraińskiej kolei Ukrzaliznyca.

Wynika z tego, że przed wojną kolej ukraińska przewoziła pona 3 miliony ton zboża miesięcznie, a teraz jest to tylko 1 milion 764 tys. ton, więc jest to spadek o ponad 40%.

Sytuacja na kolejowych przejściach granicznych Ukrainy nie jest jednolita. Niektóre są niedociążone, a na innych występują znaczne korki. Na przykład ponad 3500 wagonów, z czego prawie połowa ze zbożem, zmierza do przejścia granicznego Batiove-Epereshki (Węgry). Czas oczekiwania na kolejowym przejsciu granicznym Ukraina/Węgry wynosi 18–19 dni.

Utrudnienia obserwuje się również na przejściach z Polską ze względu na zaostrzoną kontrolę weterynaryjną. Na stacji Medyka zwiększają się trudności dla przewoźników towarowych.

Ponadto na przejściach ze Słowacją zgromadziło się wiele wagonów z ładunkami rudy. Jednak połączenia mołdawskie są niedociążone. Właściwie nie ma do nich kolejki.

Do Izmaila jedzie prawie 1,5 tys. to wagonów zbożowych. Oznacza to, że kolejka do rozładunku do portów odeskich wynosi 13 dni.

Ponadto, 24 marca rząd Ukrainy zatwierdzał przepisy związane z transportem i logistyką. Jeden z najważniejszych dotyczy bezpośredniego kolejowego połączenia towarowego z portem Reni przez terytorium Mołdawii, co ma ułtawić eksport zboża tym dodatkowym kanałem traksportowym.

oprac. redakcja ppr.pl na podst. agencji informacyjnej UKRAPKA i Rail.insider


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę