aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ponad 66 i pół miliona złotych z Funduszy Szwajcarskich

24 kwietnia 2024
Ponad 66 i pół miliona złotych z Funduszy Szwajcarskich

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsiębiorców, którzy chcą otrzymać dofinansowanie z Funduszy Szwajcarskich na prowadzenie badań stosowanych. Termin składania wniosków upływa 1 lipca, do wykorzystania w tegorocznym konkursie jest 15 milionów franków szwajcarskich, czyli ponad 66,5 miliona złotych.

NCBR jest operatorem Programu Badania i Innowacje w zakresie badań stosowanych, finansowanego w ramach drugiej edycji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, czyli tzw. Funduszy Szwajcarskich. Program ma zwiększyć potencjał naukowy i innowacyjność polskich jednostek badawczych, uczelni i przedsiębiorstw poprzez ułatwienie współpracy w obszarze badań naukowych i innowacji z partnerami szwajcarskimi oraz innymi partnerami międzynarodowymi. Międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe realizowane w programie powinny prowadzić do poprawy konkurencyjności przedsiębiorstw w zakresie badań stosowanych oraz wspierać młodych naukowców i kobiety w projektach. – Oczekujemy trzech głównych rezultatów programu: dalszego umiędzynarodowienia i budowania potencjału organizacji badawczych i przedsiębiorstw, a także zwiększenia konkurencyjności oraz doskonałości naukowej prac uczestniczących naukowców – mówi prof. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o spodziewanych efektach programu.

O naborze

Nabór wniosków jest otwarty dla wszystkich obszarów badawczych. We wspólnych projektach badawczych mogą uczestniczyć konsorcja składające się z co najmniej jednego podmiotu polskiego i jednego podmiotu szwajcarskiego. W skład konsorcjum musi wchodzić co najmniej jedno przedsiębiorstwo z siedzibą w Polsce lub Szwajcarii. Minimalna kwota dofinansowania jednego projektu wynosi 2 242 400 zł, czyli 500 tys. franków szwajcarskich, maksymalna zaś kwota to 4 484 800 zł, czyli 1 mln franków szwajcarskich. Finansowane mogą być badania przemysłowe oraz eksperymentalne prace rozwojowe. Informacje o naborze https://www.gov.pl/web/ncbr/call-2024

Fundusze Szwajcarskie

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to fundusze przeznaczone przez Szwajcarię na rozwój naszego kraju, na podstawie uzgodnień z Unią Europejską oraz z Polską. Poprzednią edycję realizowano w latach 2007-2017. Obecną, drugą już edycję, zainaugurowano oficjalnie w grudniu ubiegłego roku i będzie realizowana do 2029 roku. Obejmuje ona program wsparcia rozwoju miast oraz Program Badania Naukowe i Innowacje. Program wspiera badania podstawowe i stosowane. Każda z dwóch części programu ma innego operatora. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju odpowiada za realizację programu w obszarze badań stosowanych we współpracy ze szwajcarską agencją ds. innowacji – Innosuisse. W zakresie badań podstawowych za program odpowiada Szwajcarska Narodowa Fundacja Nauki, której partnerem po stronie polskiej jest Narodowe Centrum Nauki.

Budżet programu wynosi 41,176 mln franków szwajcarskich, w tym 35 mln - wkład Szwajcarii oraz 6,176 mln - wkład Polski. Z programu Badania Naukowe i Innowacje w  będą mogły skorzystać, uczelnie wyższe, instytuty badawcze, inne podmioty prowadzące badania i zatrudniające badaczy oraz – naborach w ramach badań stosowanych – dodatkowo przedsiębiorcy, ze szczególnym uwzględnieniem MŚP.

Informacje o drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski: https://www.programszwajcarski.gov.pl

 

 

 

oprc, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...

Przedstawiciele branży mleczarskiej będą mogli zaprezentować swoje produkty na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę