Adama_Spyrale_1-31.05.21

Ponad połowa młodych Polaków zbadała w ostatnim roku cholesterol

25 września 2019
Ponad połowa młodych Polaków zbadała w ostatnim roku cholesterol

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia co trzeci dorosły Polak cierpi na nadciśnienie tętnicze[1], które nieleczone może prowadzić do poważnych chorób układu krążenia, a nawet śmierci. Prawie 88% Polaków zmierzyło swoje ciśnienie krwi w ciągu ostatniego roku, a 68% zbadało cholesterol. Problem z dbałością o swój układ krążenia mają szczególnie panowie – co czwarty dorosły mężczyzna ostatni raz zbadał cholesterol ponad 2 lata temu. Co ciekawe ponad połowa osób w wieku do 24 lat zbadała cholesterol w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Badanie[2] „Choroby układu krążenia – świadomość i profilaktyka” przeprowadzone w lipcu 2019 r. pokazuje, że w ciągu ostatniego roku ciśnienie zbadało aż 90% kobiet i 85% mężczyzn. Problemy z nadciśnieniem tętniczym i wysokim poziomem cholesterolu są często spotykane u osób starszych. Świadomość osób w tej grupie jest wysoka. Aż 93% osób powyżej 50. roku życia zmierzyło w ciągu ostatniego roku ciśnienie, 78% cholesterol. Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Serca warto przyjrzeć się korzyściom, które niosą ze sobą te dwa proste badania. Jak tłumaczy dietetyk Jadwiga Przybyłowska: Regularne badanie ciśnienia tętniczego, które można wykonywać w domu, w aptece czy w gabinecie lekarskim oraz badanie profilu lipidowego, czyli cholesterolu całkowitego, frakcji LDL i HDL oraz trójglicerydów, pozwoli na świadome podjęcie działań w kierunku utrzymania tych parametrów na prawidłowym poziomie. Te badania są proste, nie wymagają wysiłku, a mogą pomóc zapobiec poważnym skutkom rozwoju miażdżycy tętnic, jakim są zawał serca czy udar mózgu.

Badanie cholesterolu coraz ważniejsze dla młodych Polaków

Badanie pokazało, że grupa osób czynnych zawodowo jest podzielona. Ponad 80% Polaków w wieku do 24 lat zbadało ciśnienie w ciągu ostatniego roku, a ponad połowa cholesterol. Jednocześnie w grupie wiekowej 35-49 prawie 1/4 Polaków zbadała cholesterol, a co dziesiąty ciśnienie ponad dwa lata temu. Świadomość społeczna w Polsce w zakresie profilaktyki chorób układu krążenia jest szczególnie istotna w związku z pogarszającym się stylem życia Polaków w wieku produkcyjnym. Dieta bogata w tłuste produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty wysoko przetworzone, w tym słodycze i fastfoody oraz brak aktywności fizycznej to tylko część czynników wpływających na poziom cholesterolu we krwi, prowadzący do poważnych schorzeń kardiologicznych. Łatwe do wprowadzenia nawyki żywieniowe oraz skuteczne działania profilaktyczne, np. regularne badania, pozwolą nam osiągnąć zamierzone efekty i uniknąć poważnych powikłań kardiologicznych.

optima cytat 3

Zapobiegaj zamiast leczyć

Wyniki badania wskazują, że zdaniem 3/4 społeczeństwa zdrowa i zbilansowana dieta może wpłynąć ochronnie na przebieg chorób układu krążenia. Dla 68% respondentów ważna jest również rezygnacja z tytoniu, a dla 63% kontrola prawidłowego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Ponadto prawie co trzeci Polak sądzi, że spożywanie margaryn z fitosterolami pozytywnie wpłynie na ochronę układu krążenia.   Regularny wysiłek fizyczny, dbanie o szczupłą sylwetkę oraz odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w warzywa i błonnik, zawierająca oleje roślinne zamiast twardych tłuszczów zwierzęcych, z pewnością pomoże w kontrolowaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Również wysokiej jakości margaryny miękkie, zwłaszcza te z dodatkiem steroli są wartościową częścią profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych – dodaje dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

optima cytat 5

Polaku! Badaj się!

Choroba może dotknąć każdego i początkowo nie dawać wyraźnych objawów, dlatego ważne jest, by badać się niezależnie od wieku i predyspozycji genetycznych. Badanie poziomu cholesterolu można wykonać za darmo na wizycie u internisty lub za niewielką opłatą w laboratorium diagnostycznym bez skierowania. To bardzo mały koszt w porównaniu do korzyści, jakie za sobą niesie. Ciśnienie tętnicze możemy natomiast zbadać codziennie w domu po zakupie niedrogiego sprzętu lub bezpłatnie przy okazji każdej wizyty w przychodni czy aptece.

Wiele osób obawia się, że złe wyniki badań krwi oznaczają przyjmowanie na stałe leków. Na szczęście tak nie jest. – Wysoki poziom cholesterolu we krwi nie musi oznaczać od razu konieczności zastosowania leku. Zmiana diety na zdrowszą, aktywność fizyczna oraz włączenie do diety zdrowych tłuszczów i margaryn funkcjonalnych, jak np. Optima Cardio, pozwalają w znaczny sposób zredukować poziom cholesterolu we krwi – dodaje  dietetyk Jadwiga Przybyłowska.

 

[1] https://www.politykazdrowotna.com/45058,raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze-w-polsce-i-na-swiecie

[2] Badanie SW Research na zlecenie Z.T. Kruszwica przeprowadzone w dniach 29-31.07.2019 r. na reprezentatywnej próbie 1630 dorosłych Polaków

 

Źródło: infowire.pl


POWIĄZANE

Wózki transportowe różnego rodzaju to sprzęt niezbędny w gospodarstwie rolnym. T...

Warszawa, 15 lipca 2021 r. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w pierwszy...

Zakończył się etap wojewódzki XVIII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodar...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę