EUROPEJSKIE FORUM ROLNICZE 900
aAGROTECH_bilboard

Popularne modele ciągników Ursus pozostające nadal w użyciu

2 lutego 2023
Popularne modele ciągników Ursus pozostające nadal w użyciu

Ciągniki rolnicze marki Ursus cieszą się niesłabnącą popularnością wśród polskich rolników. W gospodarstwach rolnych nadal możemy spotkać takie modele jak m.in. C-330, C-360 czy C-385. Czym zdobyły one tak dużą sympatię? Jaką jest ich charakterystyka i w jaki sytuacjach warto na nie postawić? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Ursus C-330 to ciągnik rolniczy produkowany przez 20 lat

Pierwszym modelem, o którym warto wspomnieć, jest Ursus C-330. Maszyna ta produkowana była w latach 1967-1987, jednak nadal cieszy się bardzo dużą popularnością wśród polskich rolników. Swoje zastosowanie znajduje głównie na gospodarstwach do 15 hektarów, jednak często pełni również rolę maszyny pomocniczej przy gospodarkach o większej powierzchni.

Model C-330 znakomicie sprawdza się we współpracy z innymi maszynami (np. pługiem). Swoje przystosowanie do pracy na małych gospodarstwach zawdzięcza on niewielkim rozmiarom i zwrotności. Wśród jego zalet wymienić można także odporność na pracę w niskich temperaturach, niską ilość spalanego paliwa, a także możliwość regulacji prześwitu i rozstawu kół.

Ursus C-360, nowocześniejszy model wyprodukowany w dużym nakładzie

Kolejnym modelem Ursusa, który nadal możemy spotkać na polskiej wsi, jest C-360. W latach 1976-1994 wyprodukowano około 282 000 sztuk tych maszyn. Drugą generację wspomnianego ciągnika produkowano w latach 2015-2017. Popularna „sześćdziesiątka” nadal cieszy się dużym uznaniem ze względu na swoją wszechstronność.

Może być ona wykorzystywana zarówno w małych, jak i dużych gospodarstwach. Jego wymiary i wytrzymała budowa pozwalają na współpracę z innymi maszynami rolniczymi jak m.in. pługi i opryskiwacze. W latach 1981-1993 produkowano zmodyfikowaną wersję, Ursus C-360-3P. Zastosowano w niej nowy silnik, który charakteryzował się mniejszym zużyciem paliwa, mniejszym zadymieniem spalin i obniżonym poziomem hałasu. Rolnicy ciągle używający tych maszyn mogą nadal bez trudu zdobyć części zamienne do Ursusa.

Ursus C-385 to duży ciężki ciągnik

Uznaniem wśród polskich rolników cieszy się również produkowany w latach 1969-1983 Ursus C-385. Należy on do ciężkich ciągników przeznaczonych do wykonywania bardziej wymagających prac. Wykorzystywany jest m.in. do prac rolniczych, transportowych, a także komunalnych oraz pomocniczych. Jest on bratem bliźniakiem modelu C-382.

Ursus C-385 w porównaniu do swojego poprzednika jest w wyposażony w lepszy silnik, skrzynię przekładniową oraz most napędowy tylny i przedni. Zmianie nie uległa prędkość maksymalna, jednak model ten posiada wydajniejszy podnośnik o udźwigu 1700 kg. Sprawia to, że znakomicie sprawdza się on w przypadku ciężkich, wymagających prac.


POWIĄZANE

W pierwszy dzień wiosny, tj. 21 marca br., w godzinach od 9:00 do 15:00 odbędzie...

Szkoły ponadpodstawowe znów zawalczą o Puchar Polski w Rolnictwie Precyzyjnym!  ...

28. edycja targów rolniczych Agrotech była prezentacją najnowszych osiągnięć bra...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę