Portugalia/ Ruszyły dostawy wody pitnej na tereny objęte suszą

22 lutego 2018
Portugalia/ Ruszyły dostawy wody pitnej na tereny objęte suszą

Ze względu na niespotykaną o tej porze roku suszę, dotykająca 86 proc. powierzchni Portugalii, do niektórych miejscowości ruszyły regularne dostawy wody pitnej. Niedobory są najbardziej odczuwalne w południowej oraz północnej części kraju.

Jak poinformowała Vanda Pires z Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), na 77 proc. powierzchni kraju występuje susza ostra, a na 9 proc. susza ekstremalna.

Według przedstawicielki IPMA sytuację mogłyby poprawić intensywne opady deszczu w marcu i kwietniu.

“Od kwietnia ub.r. notujemy znaczne obniżenie opadów deszczu w całym kraju. Susza o tej porze roku jest rzadkim zjawiskiem. Najbardziej niepokojąca sytuacja panuje obecnie na południu kraju: w regionach Alentejo i Algarve” - powiedziała Pires.

Znaczne niedobory występują również w północno-wschodniej części kraju, gdzie do kilku gmin ruszyły regularne dostawy wody pitnej, realizowane przez straż pożarną. Najwięcej miejscowości objętych codziennym transportem wody znajduje się w dystrykcie Braganca.

“Spodziewamy się, że w najbliższym czasie nadejdą opady deszczu. Jeśli nie, będziemy musieli rozszerzyć liczbę zaopatrywanych codziennie w wodę pitną miejscowości” - wyjaśnił komendant straży pożarnej w Bragancy Jose Fernandes.

Tymczasem, jak powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro, od minionego roku notowany jest najmniejszy w historii portugalskiego rolnictwa obszar uprawy zbóż, a także szybko wzrasta liczba ofert sprzedaży bydła. Zaznaczył, że oba te zjawiska mają związek z suszą.

“Pomimo uruchomionych w ub.r. linii kredytowych dla rolników, których gospodarstwa dotknęła susza, sektor domaga się od rządu kolejnych inicjatyw, w tym uruchomienia szybkich dostaw wody do obszarów oddalonych od tam rzecznych” - dodał Monteiro.

W ub.r. rząd Antonia Costy zatwierdził szacowany na 534 mln euro plan dostaw wody dla gospodarstw rolnych. Docelowo ma on objąć 90 tys. hektarów terenów rolnych w całej Portugalii.

 

Marcin Zatyka (PAP)


POWIĄZANE

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że zgodnie z rozporządzenie...

Na ceny paliw na polskich stacjach wpływ ma splot czynników występujących na świ...

Grzyby pojawiły się już w beskidzkich lasach. Ich miłośnik i znawca Justyn Kołek...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę