dnikukurydzy_210818

Portugalia/ Ruszyły dostawy wody pitnej na tereny objęte suszą

22 lutego 2018
Portugalia/ Ruszyły dostawy wody pitnej na tereny objęte suszą

Ze względu na niespotykaną o tej porze roku suszę, dotykająca 86 proc. powierzchni Portugalii, do niektórych miejscowości ruszyły regularne dostawy wody pitnej. Niedobory są najbardziej odczuwalne w południowej oraz północnej części kraju.

Jak poinformowała Vanda Pires z Portugalskiego Instytutu Morza i Atmosfery (IPMA), na 77 proc. powierzchni kraju występuje susza ostra, a na 9 proc. susza ekstremalna.

Według przedstawicielki IPMA sytuację mogłyby poprawić intensywne opady deszczu w marcu i kwietniu.

“Od kwietnia ub.r. notujemy znaczne obniżenie opadów deszczu w całym kraju. Susza o tej porze roku jest rzadkim zjawiskiem. Najbardziej niepokojąca sytuacja panuje obecnie na południu kraju: w regionach Alentejo i Algarve” - powiedziała Pires.

Znaczne niedobory występują również w północno-wschodniej części kraju, gdzie do kilku gmin ruszyły regularne dostawy wody pitnej, realizowane przez straż pożarną. Najwięcej miejscowości objętych codziennym transportem wody znajduje się w dystrykcie Braganca.

“Spodziewamy się, że w najbliższym czasie nadejdą opady deszczu. Jeśli nie, będziemy musieli rozszerzyć liczbę zaopatrywanych codziennie w wodę pitną miejscowości” - wyjaśnił komendant straży pożarnej w Bragancy Jose Fernandes.

Tymczasem, jak powiedział PAP lizboński ekonomista Miguel Monteiro, od minionego roku notowany jest najmniejszy w historii portugalskiego rolnictwa obszar uprawy zbóż, a także szybko wzrasta liczba ofert sprzedaży bydła. Zaznaczył, że oba te zjawiska mają związek z suszą.

“Pomimo uruchomionych w ub.r. linii kredytowych dla rolników, których gospodarstwa dotknęła susza, sektor domaga się od rządu kolejnych inicjatyw, w tym uruchomienia szybkich dostaw wody do obszarów oddalonych od tam rzecznych” - dodał Monteiro.

W ub.r. rząd Antonia Costy zatwierdził szacowany na 534 mln euro plan dostaw wody dla gospodarstw rolnych. Docelowo ma on objąć 90 tys. hektarów terenów rolnych w całej Portugalii.

 

Marcin Zatyka (PAP)


POWIĄZANE

Mniejsze obciążenia podatkowe dla rolników tworzących spółdzielnie zapewni ustaw...

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wkrótce wypłaci z Funduszu Solid...

„Polska bez smogu” to temat panelu dyskusyjnego podczas 8. Europejskiego Kongres...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę