aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy – działaj kompleksowo

29 maja 2024
Powschodowe odchwaszczanie kukurydzy – działaj kompleksowo

Ze względu na utrzymującą się suszę optymalne rozwiązanie do ochrony herbicydowej kukurydzy stanowią rozwiązania powschodowe. Ponieważ chwasty są już w zaawansowanych fazach rozwojowych, najlepiej wykorzystać do tego celu preparaty wieloskładnikowe o kompleksowym działaniu. Natomiast w przypadku chwastów uciążliwych sprawdzą się indywidualnie skomponowane mieszaniny, oparte o produkty dostosowane do zachwaszczenia oraz fazy kukurydzy na danym polu.

Tegoroczna wiosna, która w rzeczywistości rozpoczęła się wcześniej niż meteorologiczna czy astronomiczna, obfituje w anomalie pogodowe. Już w połowie lutego wystąpiły niezwykle wysokie temperatury, po bardziej typowym marcu kwiecień przyniósł drastyczne przymrozki, a pod koniec miesiąca znaczne ocieplenie. W niektórych częściach Polski, np. na Dolnym Śląsku, po tak dużych spadkach temperatur trzeba było zlikwidować uszkodzone przez przymrozki plantacje rzepaku ozimego i zastąpiła go kukurydza. Początkowo pozytywnym wyróżnikiem tego sezonu była natomiast duża dostępność wody w glebie po zimowych opadach. Jednak obecnie sytuacja ta całkowicie zmieniła się i po miesiącu bez opadów rolnicy z wielu regionów skarżą się na panującą suszę.

Jeśli chodzi o kukurydzę, siewy w tym roku przeważnie odbywały się w zalecanym terminie, chociaż niektóry plantatorzy – zachęceni sprzyjającymi warunkami pogodowymi na przełomie kwietnia i maja – nieco wcześniej wyjeżdżali w pole. W przypadku takich przyspieszonych zasiewów kukurydza jest już w dość zaawansowanej fazie 5. liścia. Mimo małej ilości opadów poszczególne chwasty, takie jak komosa czy szarłat, również są już dość wyrośnięte. Oznacza to, że w najbliższym czasie należy wykonać zabieg herbicydowy – najlepiej taki o kompleksowym działaniu. Generalnie zwalczanie chwastów w kukurydzy powinno się rozpocząć jak najwcześniej, żeby nie konkurowały one z kukurydzą zarówno o wodę, jak i o składniki pokarmowe. Jednak z powodu braku wilgoci w glebie w wielu przypadkach rolnicy nie decydowali się na przedwschodowe zabiegi doglebowe, a tam gdzie zostały one wykonane, często okazywały się nieskuteczne.

Czas na zabieg wczesnopowschodowy

Na polach kukurydzy widoczne są już dorodne chwasty, takie jak komosa, szarłat, rdesty czy chwastnica jednostronna. Jeżeli kukurydza jest w fazie do 4 liści (BBCH 12-14), takie plantacje zdecydowanie kwalifikują się do zabiegu wczesnopowschodowego. – Najlepszym wyborem jest zastosowanie preparatu Tudor 114 OD – poleca Tomasz Przybylski, Menedżer ds. upraw rolniczych w firmie INNVIGO. – To trójskładnikowy preparat, zawierający substancje znane z wysokiej skuteczności, działające nalistnie: florasulam, nikosulfuron i tifensulfuron metylowy. Taka kombinacja sprawdza się m.in. pod kątem zwalczania chwastów jednoliściennych oraz rdestów. Herbicyd jest w formulacji OD, czyli płynnej, z wbudowanym adiuwantem olejowym.

Odchwaszczanie kukurydzy powyżej 5. liścia

W przypadku plantacji, na których roślina uprawna osiągnęła już fazę 5. liścia, trzeba sięgnąć po inne rozwiązanie. Firma INNVIGO zaleca do tego celu kolejny wieloskładnikowy preparat ze swojego portfolio – Mezonir 340 WG (mezotrion, nikosulfuron i rimsulfuron). Można go stosować do fazy 8 liści właściwych kukurydzy (BBCH 12-18).

Mezonir 340 WG jest rekomendowany w różnego rodzaju sytuacjach. Gdy wschody chwastów są przyhamowane z powodu suszy, warto wtrzymać się, żeby wszystkie wzeszły, i dopiero wtedy wykonać jednokrotny, kompleksowo działający zabieg. Preparat nadaje się również do korekt po odchwaszczaniu doglebowym na tych polach, gdzie występują chwasty uciążliwe.

Indywidualnie dopasowana ochrona

W szerokiej ofercie herbicydów INNVIGO do kukurydzy oprócz kompletnych produktów są także środki zawierające pojedyncze substancje aktywne. Dzięki temu rolnicy mogą stworzyć odpowiednią kompozycję, dostosowaną do zachwaszczenia na danym stanowisku oraz do fazy, w jakiej jest kukurydza. Jednym z takich preparatów jest tegoroczna nowość – Dikambin 480 SL, zawierający czystą dikambę. To substancja z grupy pochodnych kwasu benzoesowego, o silnym działaniu nalistnym, która ma za zadanie walkę z trudnymi chwastami, takimi jak ostrożeń polny czy chwasty rumianowate, występujące głównie na plantacjach, gdzie stosowane są uproszczenia uprawowe.

 

oprac, e-red,ppr.pl


POWIĄZANE

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...

Ustawa mobilizacyjna. Część Ukraińców może wyjechać z Polski, ale podobno u nas ...

Bank Pocztowy, jako pierwszy bank w Polsce przeniósł swoją bankowość elektronicz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę