" "
Agrolok_280518

Powstanie baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków

21 sierpnia 2017
Powstanie baza wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków

Instytut Ochrony Środowiska opracuje oraz upowszechni bazę wiedzy o zmianach klimatu i adaptacji do ich skutków - poinformował w piątek NFOŚiGW. Wartość projektu to 20 mln zł, z czego 17 mln zł pokryje Unia Europejska.

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w piątek została podpisana umowa, dzięki której powstanie taka bazy danych. 17 mln zł będzie pochodziło z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko, którego realizację przewidziano na lata 2017-2021.

Jak czytamy w komunikacie NFOŚiGW, efektem projektu Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego (IOŚ-PIB), będzie piętnaście różnego rodzaju opracowań, a zasięg planowanych przedsięwzięć edukacyjno-promocyjnych i informacyjnych wyniesie 100 tys. osób.

W ramach inicjatywy zaplanowano siedem działań m.in. zbudowanie bazy wiedzy, w ramach której opracowane zostaną scenariusze zmian klimatu, emisyjne, sektorowe i ekonomiczne oraz wykonane badania dla uzyskania wiedzy o różnych wymiarach skutków zmian klimatu i działań adaptacyjnych. Ponadto, powstaną narzędzia, które upowszechnią tę bazę wiedzy.

IOŚ-PIB zajmie się także dostarczeniem społeczeństwu "rzetelnej i wiarygodnej wiedzy na temat zmian klimatu i potrzeb adaptacji do skutków tych zmian" oraz poprawą świadomości potrzeb i zwiększenia odporności społeczeństwa na te skutki.

Projekt ma zasięg ogólnopolski. Skierowany jest m.in. do decydentów różnych szczebli, podejmujących decyzje związane z wyborem i realizacją działań adaptacyjnych związanych ze skutkami zmian klimatu. Projekt jest zgodny z celami planów i strategii krajowych oraz europejskich w zakresie zagadnień klimatycznych.

 

(PAP)


POWIĄZANE

W związku z licznymi apelami kierowanymi do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w s...

Sytuacja Krajowej Spółki Cukrowej po trzech kwartałach tego roku obrotowego jest...

Po dramatycznych kłopotach polskich zakładów wylęgowych na przełomie lat 2016/20...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę