aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Poznaliśmy najlepsze polskie wina

20 lutego 2024
Poznaliśmy najlepsze polskie wina

Grad medali, pewniaki i zaskoczenia. Rozstrzygnięto konkurs WINOPL

Dwa konkursowe dni, dwudziestka jurorek i jurorów oraz 554 wina z 127 winnic z całego kraju. Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu WINOPL. Medalami nagrodzono 160 win. Sześciu z nich nadano tytuł championa. Na rozstrzygnięcie drugiego etapu konkursu poczekamy do połowy marca. Czekać warto, bo polskie wina, które otrzymają kontrakt, trafią m.in. do jednej z największych sieci sklepów w naszym kraju.

wino musujące

Rosnąca z roku na rok liczba winnic sprawia, że przybywa także producentów wina, a w ślad za tym także polskich win. Które z nich to prawdziwe perły polskiego winiarstwa? O tym przekonaliśmy się 12–13 lutego, podczas konkursu WINOPL.

Liczba nadesłanych na konkurs 554 win sprawiła, że skład jury powiększono do 20 osób. Wina oceniali m.in. sommelierzy, influencerzy i przedstawiciele mediów zawodowo zajmujących się winiarstwem. Na nadesłane wina spojrzano więc z bardzo szerokiej perspektywy.

Sześć championów i setki medali

wino wytrwne

W kategorii win spokojnych białych (wytrawne, półwytrawne i półsłodkie) przyznano aż 53 brązowe i 11 srebrnych medali. Brak złota nie oznacza bynajmniej porażki. Po prostu polscy producenci mają tu jeszcze ogromne pole do popisu.

Wśród win spokojnych różowych (wytrawne, półwytrawne i półsłodkie) przyznano tylko jeden, brązowy medal, ale prawdziwy wysyp – 31 brązowych i dziewięciu srebrnych medali – pojawił się za to w kategorii win spokojnych czerwonych (wytrawne, półwytrawne i półsłodkie). Tu przyznano złote medale i tytuły championów.

Winnica Piwnice Antoniego otrzymała je za wino Nestor. To czerwona, wytrawna hybryda stworzona z odmian cabernet cortis, regent, monarch, leon millot. Dla tej winnicy to drugi championat WINOPL w ciągu dwóch lat.

Złoty medal i tytuł championa w konkursie WINOPL 2024 powędrował do winnicy Hiki za absolutnie wyjątkowy Pinot Noir z rocznika 2020.

Wina musujące stały się prawdziwą specjalnością polskich winiarzy. W tej kategorii oceniano wina wytrawne, półwytrawne i półsłodkie. W zasadzie każde nadesłane wino albo zdobyło medal, albo było od niego bardzo blisko. Jury przyznało więc 23 medale brązowe i siedem srebrnych. Nadano też ex aequo trzy championaty. Najwyżej oceniane wina zdobyły bowiem identyczną liczbę punktów. 

Uznanie jury zdobył Jean Thiery Smolis Brut z rocznika 2021, czyli mieszanka seyval blanc i chardonnay z winnicy Smolis. Tę samą nagrodę otrzymał Pinot Noir Brut 2021 z winnicy Aris oraz Equus Sekt Rose Brut z winnicy Equus – wino stworzone z odmian pinot noir, zweigelt, karmazyne.

Niezwykle ciekawie rozłożyły się wyniki w kategorii wina spokojne białe słodkie (cukier powyżej 45g/l ). Przyznano jeden brązowy, dwa srebrne medale oraz złoto i championat, który trafił on do winnicy Celtica za wino Luna, wzorowane na portugalskiej maderze.

Ostatnią z ocenianych kategorii były wina specjalne: pomarańczowe, wzmacniane i inne. Tu jurorzy przyznali 13 brązowych i trzy srebrne medale.

Konkurs jako preludium

wino  czerwone

Oceny jury i wyłonienie najlepszych polskich win to pierwszy etap konkursu. W połowie marca zbierze się komisja, która przyzna nagrody specjalne, czyli kontrakty na zakup wina. Wśród sponsorów konkursu będą Port Lotniczy Poznań Ławica, Grupa MTP, a także – po raz pierwszy – Lidl Polska i WinnicaLidla, które zostały Partnerem Strategicznym Targów WINO.

Kto otrzyma kontrakty? Dowiemy się 21 marca, pierwszego dnia targów WINO.

Pełna lista win nagrodzonych w konkursie na www.TargiWino.pl

wino

oprac, e-red ppr.pl


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę