aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agrotechnika numer 4/2008

27 marca 2008
W numerze:
UPRAWA ROLI I ROŚLIN
Azot w kukurydzy – W. Szczepaniak
Głównym czynnikiem plonotwórczym jest azot, dlatego podstawowym celem optymalizacji nawożenia jest kontrola jego plonotwórczego działania. Sprowadza się ona do ustalenia racjonalnej dawki nawozowej azotu oraz poprawy efektywności jego stosowania.

System nawożenia magnezem – W. Grzebisz
Ważne znaczenie magnezu w produkcji rolnej wynika z istotnych funkcji, jakie pierwiastek ten pełni w roślinie. Jego niedobór powoduje spowolnienie wszystkich procesów życiowych rośliny, określane mianem ogólnego syndromu głodu żywieniowego roślin uprawnych.

Ocena odmian ziemniaka – T. Lenartowicz
Krajowy Rejestr Odmian Ziemniaka liczy obecnie 138 oryginalnych odmian. W 2007 r. na wniosek hodowli skreślono cztery odmiany krajowe, natomiast na początku 2008 r. wpisano do rejestru jedną nową odmianę holenderską i pięć krajowych, w tym jedną skrobiową.

Hodowla i nasiennictwo ziemniaków – Wojciech Nowacki
Hodowla nowych polskich odmian ziemniaków koncentruje się praktycznie w trzech spółkach hodowlano-nasiennych, które od 1990 r. do chwili obecnej zarejestrowały 106 nowych odmian. Jeśli chodzi o nasiennictwo, to w 2007 r. po ocenie polowej zakwalifikowano zaledwie 5537 ha plantacji nasiennych ziemniaka 149 odmian, z czego 63 stanowią odmiany hodowli krajowej.

Relacje cenowe ziemniaków – J. Rembeza
Wiosenne zagrożenie zbóż – M. Korbas
Przeszkodą w uzyskaniu wysokich plonów ziarna zbóż ozimych mogą być różne grzyby chorobotwórcze. Systematyczna kontrola upraw i terminowe wykonanie zabiegu chemicznego skutecznie zwalczają pojawiających się sprawców chorób.

Groźne w kwitnącym rzepaku – E. Jajor
Możliwości fluroksypuru – A. Paradowski
Zarejestrowany w Polsce pod nazwą Starane 250 EC fluroksypyr jest herbicydem zabezpieczającym plantacje zbóż jarych i ozimych przed chwastami dwuliściennymi.

Dokuczliwy owies głuchy – K. Snarska
Owies głuchy, jednoroczna trawa jara osiągająca wysokość do 120 cm, jest uciążliwym chwastem, którego występowanie w uprawach rolniczych systematycznie się nasila. Aby nie dopuścić do strat plonów spowodowanych owsem głuchym, trzeba podjąć na polu szybką interwencję herbicydową.

Jak odchwaszczać buraki? – A. Paradowski
Chrońmy pszczoły przed zatruciami – G. Pruszyński
Pszczoły to bardzo ważna grupa owadów zapylających, która wymaga szczególnej ochrony. Blisko 80% wszystkich gatunków roślin na świecie jest owadopylna i dlatego w uprawach rolniczych obecność zapylaczy korzystnie wpływa na wielkość i jakość plonów.

Nowy METamitRON o nowoczesnej formule – L. Kościański
Ruszył Program rolnośrodowiskowy – B. Szyndel

TECHNIKA ROLNICZA
Ochrona upraw wysokich – E. Tadel
Szczególnym wyzwaniem dla chemicznej ochrony roślin stała się aplikacja środków ochrony w zaawansowanych stadiach rozwoju upraw wysokich. W zalecanych terminach zabiegu kukurydza może mieć ponad 2 m wysokości, więc klasyczne opryskiwacze oraz ciągniki o znacznie mniejszym prześwicie powodują uszkodzenia roślin. Również specjalistyczne opryskiwacze samojezdne o prześwicie około 1 m często okazują się nie wystarczające.

Oleje i smary do ciągników – T. Żelaziński, M. Powałka, A. Ekielski
Jednym z podstawowych warunków długiej i bezawaryjnej pracy ciągnika jest terminowa wymiana oleju w silniku i innych układach. Ważne jest także regularne smarowanie smarami tzw. „punktów smarowania”.

Po zabiegu – G. Doruchowski
GPS w nawożeniu i ochronie – A. Lisowski, A. Wojewoda
Zmienna aplikacja środków ochrony roślin lub nawozów jest możliwa przy zastosowaniu maszyn wyposażonych w komputerowy panel sterowania oparty na systemie pozycjonowania oraz czytnik map informujących o lokalnych zmiennościach cech plantacji lub maszyn wyposażonych jednocześnie w urządzenie do ciągłego monitorowania parametrów roślin.

Po zabiegu – G. Doruchowski
Kolejna edycja, kolejny rekord – J. Przyrowski

PORADY
Potrawy miodem słodzone – B. Szyndel
PRAWO
Samowola budowlana – M. Jurek
Waloryzacja emerytur i rent rolniczych – E. Jaworska-Spicak

POWIĄZANE

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę