aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ogólnopolski Informator Drobiarski numer 2/2011

24 grudnia 2015

Szanowni Państwo,
Do wachlarza różnorodnych barw i odcieni nastrojów panujących na polskim rynku drobiarskim wszyscy już chyba zdążyli się przyzwyczaić. Karuzela, karuzela… - aż ciśnie się na usta piosenka Maanamu.
Dzieje się dużo: huśtawka cen, afera dioksynowa, potwierdzenie terminu wymiany klatek dla niosek. Po dużych  podwyżkach nadszedł gwałtowny spadek cen kurczaków. W dobrej sytuacji są ci, którzy odstawili je do 10 stycznia, kiedy ubojnie poszukiwały towaru i płaciły za brojlery nawet 3 zł 90 gr.  Po kilku dniach sytuacja nie wyglądała już tak różowo. Według specjalistów głównym powodem była afera dioksynowa - brak zaufania niemieckich konsumentów do mięsa spowodował spadek popytu, Niemcy nie chcą zatem kupować naszego surowca, ale próbują wysyłać swój towar do polskich sklepów po bardzo niskich cenach.
 W tej chwili najbardziej jednak newralgiczną dla drobiarzy kwestią jest w tej chwili termin wymiany klatek dla niosek.  19 stycznia br. Komisja Europejska zorganizowała bowiem w Brukseli wielostronne spotkanie w sprawie wdrożenia dyrektywy 1999/74/WE z zakresu dobrostanu kur niosek. W wyniku dyskusji oficjalnie potwierdzono ostateczny termin wymiany klatek dla kur niosek w UE na dzień 1 stycznia 2012 r. Sprzedaż jaj pochodzących z klatek tradycyjnych będzie od tego czasu zabroniona, zarówno na rynku UE, jak i do krajów trzecich. Komisja Europejska przyjęła z zadowoleniem ustalenia ze spotkania, podkreślając zwiększenie zaufania konsumentów europejskich do wdrażania prawa unijnego, a także zapewnienie prawidłowego funkcjonowania rynku jaj i przetworów jajecznych w UE. 16 grudnia 2010 r. Parlament Europejski przyjął natomiast rezolucję, w której wezwał Komisję Europejską do utrzymania wymogu dotyczącego zakazu stosowania klatek konwencjonalnych dla niosek od dnia 1 stycznia 2012 r. zgodnie z dyrektywą 1999/74/WE oraz do zdecydowanego sprzeciwu wobec wszelkich prób odroczenia tego terminu podejmowanych przez państwa członkowskie.


                                                                          Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny.

                                                                          Przytaczając znane ludowe powiedzenie z zimą w tle, 
                                                                          przesyłam odrobinę nadziei na szybkie nadejście upragnionej wiosny.

                                                                          Magdalena Walczuk


POWIĄZANE

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę