aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezes z wójtem - dwa bratanki

19 czerwca 2002

Pierwszy w Polsce pilotażowy program wyjazdów instruktażowych bankowców i samorządowców zainaugurował wspólny wyjazd do Göppingen - miejscowości leżącej w pobliżu Stuttgartu. Tam po raz pierwszy wyjechali szkolić się prezesi, wójtowie i burmistrzowie Powiatów: Kędzierzyńsko-Kozielskiego i Namysłowskiego, Miasta Biała i Głubczyce oraz Gminy Kostomłoty. 

Wyjazd został zorganizowany dzięki współpracy Dolnośląskiego Banku Regionalnego z Kreissparkasse Göppingen, przypieczętowanej porozumieniem podpisanym już w maju ubiegłego roku w Opolu, podczas wizyty delegacji niemieckiej w Dolnośląskim Zrzeszeniu Regionalnym. Następnie w efekcie nawiązanej współpracy powstał Program wyjazdów instruktażowych dla Banków Spółdzielczych i Gmin. W grudniu ubiegłego roku przedyskutował go i zatwierdził działający w ramach podpisanego porozumienia Komitet Współpracy, reprezentowany przez Dolnośląski Bank Regionalny i Kreissparkasse Göppingen. Cele programu to: wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w ramach współpracy bank-gmina, zbliżenie banku spółdzielczego i gminy w środowisku lokalnym, nawiązanie współpracy pomiędzy gminami polskimi i niemieckimi, a także zapoznanie uczestników wyjazdów z działalnością firm polsko-niemieckich. 

Pierwszy wyjazd trwał od 17 do 21 lutego br. Jego uczestnicy odbyli szkolenia na takie tematy, jak m.in. bank w środowisku lokalnym, popieranie rozwoju gospodarczego, udział kapitałowy, finanse powiatu, współpraca pomiędzy powiatowymi kasami oszczędnościowymi a komunami, rozpoczęcie oraz finansowanie działalności gospodarczej. Prócz tego zwiedzili Wirtemberską Fabrykę Wyrobów Metalowych w Geislingen. Perfekcyjna, jak zwykle, organizacja sprawiła, że w tak stosunkowo niedługim czasie gospodarze zdołali podzielić się z nami olbrzymią porcją wiedzy i doświadczenia. Przy okazji udało nam się także poznać uroki i tajniki powiatu Göppingen - chluby tamtejszych mieszkańców. Zebraliśmy już owoce lutowego szkolenia w Kreissparkasse Göppingen. Były nimi zapewnienia uczestników o sensowności wdrażanego programu oraz zapotrzebowanie na ciągłość raz nawiązanych tak bliskich kontaktów obu środowisk. Spośród wielu pozytywnych opinii warto przytoczyć te otrzymane w podziękowaniu wystosowanym po powrocie do kraju przez wójtów Powiatu Kędzierzyńsko-Kozielskiego: (...) Wspaniała organizacja, atrakcyjny program, zdobyte wiadomości i nawiązane przyjaźnie na długo pozostaną w naszej pamięci. Gratulujemy pomysłu na taki program szkoleniowy i życzymy Pani Prezes Dolnośląskiego Banku Regionalnego we Wrocławiu da/szych sukcesów w działalności bankowej oraz pomysłów na wiele nowych tak ciekawych inicjatyw. Zrodziły się już konkretne pomysły wspólnych projektów, mających na celu rozwój gospodarczy środowisk lokalnych. Są to projekty w skali gmin i powiatów, ale też takie, które swym zasięgiem mogą objąć cały region. Oby tylko wszystkim wystarczyło entuzjazmu, którego na szczęście dotąd żadnemu z uczestników naszego wyjazdu nie brakuje.


POWIĄZANE

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę