aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolniczy Przegląd Techniczny numer 4/2008

6 kwietnia 2008
 

 W numerze:


Landini Powerfarm 95
Włoskie ciągniki marki Landini są w naszym kraju stosunkowo mało znane, bo jeszcze kilka lat temu nie miały głównego przedstawicielstwa. Obecnie taką rolę pełni firma Farmtech Trading, który  ma  kilkunastu dilerów. U jednego z nich Sławomir Domżalski z miejscowości Brzozie k. Brodnicy w październiku 2006 r. kupił ciągnik Landini Powerfarm 95. Pracuje nim głównie w usługach siejąc kukurydzę i w czasie jej zbioru odwożąc sieczkę do silosu. Po nakręceniu prawie 1800 motogodzin podzielił się z nami swoimi doświadczeniami dotyczącymi użytkowania niebieskiego ciągnika z Włoch.

 


W gospodarstwie o powierzchni 20 ha trudno mówić o dobrym wykorzystaniu 92-konnego ciągnika. Dlatego rolnik wykonuje dużo usług. Oprócz  pracy z 6-rzędowym siewnikiem marki Becker Landini Powerfarm ciągnie przyczepę objętościową, wóz asenizacyjny o pojemności 10 tys. l i 10-tonowy rozrzutnik obornika marki Fortchritt. Ponadto podczepiany jest do 3-skibowego pługa obracalnego marki Kverneland i 3-metrowego biernego agregatu uprawowo-siewnego z Rolmaszu.
Str. 22
Więcej przeczytasz w RPT, który kupisz www.rpt.pl/rpt_kupno.htm

Test siewnika Amazone D9-30 Super
Dokładny mechanik

W październiku 2007 roku DLG zakończyło test siewnika mechanicznego Amazone D9-30 Super. Jest to najchętniej kupowany siewnik mechaniczny lipskiej fabryki. Narzędzie przebadano w teście Fokusowym, czyli pod kątem dwóch parametrów pracy – dokładności utrzymania ilości wysiewu oraz równomierności na całej szerokości roboczej siewnika.

 


Lepiej niż w standardzie
Do testów trafiła bogato wyposażona wersja siewnika, gdyż w opisie badanego siewnika znalazł się m.in. taki osprzęt jak hydrauliczna regulacja ilości wysiewu oraz hydrauliczna regulacja nacisku na redlice i docisku zagarniacza palcowego. Ponadto siewnik był wyposażony w komputer Amalog+. Jak zauważono w opisie część tego wyposażenia występuje, jako opcjonalne. Siewnik D9 to 3-metrowe narzędzie ze skrzynią o pojemności 600 l. 25 redlic rozstawionych jest co 12 cm. Standardowo są to redlice stopkowe, w wyposażeniu opcjonalnym znajdują się redlice talerzowe RoTec.
Str. 30
Więcej przeczytasz w RPT, który kupisz www.rpt.pl/rpt_kupno.htm

Siewniki zbożowe wysiewają również kukurydzę
Nie trzeba punktowym

Wysiew kukurydzy na kiszonkę z całych roślin nie musi być wykonany siewnikiem punktowym. Nie musimy robić tego bardzo precyzyjnie, ponieważ nie zależy nam na plonie nasion, a jedynie na dużej ilości masy zielonej. Warto zatem poświęcić kilka godzin, aby przezbroić siewnik zbożowy na wysiew nasion kukurydzy. Zaoszczędzimy dzięki temu pieniądze, które musielibyśmy przeznaczyć na zakup lub wynajem siewnika punktowego.

 


Grubonasienne kółka
W zasadzie kukurydzę można umieścić w glebie za pomocą każdego ze znanych siewników zbożowych polskich producentów. W siewnikach takich jak Mazur, Poznaniak, czy Polonez, wystarczy wymienić kółka wysiewające ze zbożowych na grubonasienne, choć - jak podkreśla Sławomir Jaskuła z Unii Group - wysiew nawet kółkami zbożowymi kukurydzy jest możliwy, ale mało precyzyjny.
Str. 34
Więcej przeczytasz w RPT, który kupisz www.rpt.pl/rpt_kupno.htm

POWIĄZANE

Praca dla opiekunek w Niemczech to nie tylko źródło dochodu, ale także możliwość...

Każda firma z sektora rolniczego wie, jak trudno jest walczyć o uwagę klientów, ...

We wtorek posłowie z Komisji Wolności Obywatelskich wraz z ekspertami i zaintere...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę