aaa_TSW_2023
CTR_2023

Premier Mateusz Morawiecki: wiemy, co to solidarność międzypokoleniowa

5 października 2023
Premier Mateusz Morawiecki: wiemy, co to solidarność międzypokoleniowa

Seniorom należy się wdzięczność za ich ciężką pracę dla Polski. Dlatego rząd otacza szczególną troską najstarszą część naszego społeczeństwa. W ciągu 8 lat podnieśliśmy najniższą emeryturę i rentę o 80 proc. Wprowadziliśmy także na stałe 13. i 14. emeryturę, aby seniorzy mieli niezbędne środki na swoje wydatki. To również program bezpłatnych leków 65+. Osoby starsze mogą ponadto skorzystać z takich rządowych programów, jak Senior+ czy Aktywni+. Chcemy także zrealizować emerytury stażowe. O wsparciu dla emerytów i rencistów premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z seniorami w Zambrowie.

 

Realne wsparcie dla seniorów

 

Naszą politykę społeczną opieramy na solidarności. Oznacza to, że słabsze i bardziej wrażliwe grupy społeczne zasługują na wsparcie państwa. Szczególną pomoc skierowaliśmy do uboższych emerytów i rencistów. W ciągu 8 lat podnieśliśmy najniższą emeryturę i rentę o 80 proc. Jeszcze w 2015 r. minimalne świadczenie dla seniorów wynosiło 880 zł. Dzięki naszej polityce, podnieśliśmy je w 2023 r. do 1588 zł.

 

- Chciałem podziękować wszystkim seniorom w całej Polsce. Jesteście wspaniali, to wam zawdzięczamy naszą wolną Ojczyznę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. „Wiemy także, co to solidarność międzypokoleniowa, to ma ogromną wartość” – dodał.

 

13. i 14 emerytura – świadczenia wypłacane co roku

 

Chcemy zapewnić godne życie emerytom i rencistom. Dlatego wprowadziliśmy na stałe 13. i 14. emeryturę, aby seniorom nie zabrakło pieniędzy na potrzebne wydatki. Dodatkowo, w 2023 r. znacznie podwyższyliśmy kwotę 14. emerytury – wyniosła ona na rękę 2200 zł. To ok. 838 zł netto więcej, niż wynikało z ustawy.

 

- Tak długo, jak będziemy rządzić, tak długo będziemy przekazywać jak najwięcej środków na poprawę życia seniorów – obiecał premier Mateusz Morawiecki.

 

Programy wspierające seniorów

 

Dbamy o każdy aspekt życia seniorów. Jesteśmy im wdzięczni za trud, jaki włożyli w budowanie Polski. Dlatego wprowadziliśmy i nadal rozszerzamy wiele programów, które wspierają osoby starsze. Do korzystnych rozwiązań, z których mogą skorzystać seniorzy, należą m.in.:

 

 

 

  • Senior+ – to rządowe wsparcie dla samorządów w tworzeniu i bieżącym funkcjonowaniu Dziennych Domów i Klubów dla seniorów. W latach 2015-2022 powstało w Polsce 1179 ośrodków wsparcia. Na dofinansowanie programu przeznaczyliśmy 300 mln zł.
  • Aktywni+ – to środki na wsparcie projektów dla seniorów. W ramach programu w latach 2021-2025 organizacje pozarządowe zrealizują projekty dla seniorów o łącznej wartości 200 mln zł.
  • Mama 4+ – to świadczenie przeznaczone dla osób, które wychowując co najmniej czworo dzieci, nie mogły podjąć pracy lub z niej zrezygnowały. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewnia podstawowe środki do życia.
  • Emerytura bez podatku do 2500 zł – to rozwiązanie, które funkcjonuje od 1 stycznia 2022 r. Dzięki temu, więcej pieniędzy trafia do portfeli emerytów i rencistów.
  • Leki 75+ – to  program, dzięki któremu seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych leków. Obecnie wprowadziliśmy jego rozszerzenie. Dzięki temu, z listy bezpłatnych leków mogą już skorzystać także osoby od 65. roku życia.


oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i fot: KPRM


POWIĄZANE

Gigantyczne zainteresowanie opinii publicznej, społeczeństwa i mediów towarzyszy...

Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy mające na celu poprawę dobrostanu...

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszanski oraz Prezes Fundacj Wspier...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę