Prezes ARiMR: złożono już ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie

6 marca 2018
Prezes ARiMR: złożono już ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie

Do poniedziałku rolnicy złożyli ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformowała prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger. Agencja ocenia, że takie oświadczenia może złożyć do 600 tys. rolników.

Od 15 lutego do 14 marca 2018 r. rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR oświadczenia o braku zmian we wniosku o dopłaty bezpośrednie w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to, że oświadczenie można dostarczyć tylko w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Ok. 80 tys. rolników zgłosiło już oświadczenia do biur powiatowych" - powiedziała Fajfer w trakcie poniedziałkowej konferencji "Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich". Dodała, że "liczymy, że w ostatnich dniach, do 14 marca, więcej rolników skorzysta z tej uproszczonej formy ubiegania się o dopłaty".

"Takich wniosków może być ok. 600 tys." - powiedziała Fajger. Zaznaczyła, że dokładną liczbę rolników, którzy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie dla małych gospodarstw, poznamy dopiero w przyszłym roku.

"W 2015 roku, od kiedy rolnicy mogą korzystać z uproszczonej formy dla małych gospodarstw (...) zgłosiło się 770 tys. gospodarstw - na 1 mln 340 tys. wszystkich uprawnionych do dopłat". W ostatniej kampanii w 2017 r. liczba małych gospodarstw spadła do 660 tys. - dodała prezes.

Niedawno Sejm znowelizował przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich, znajdują się tam przepisy dotyczące e-wniosków. Według nowych regulacji odzwierciedlajacych unijne prawo, 100 proc. wniosków o m.in. dopłaty bezpośrednie musi być złożone w formie elektronicznej.

Dotychczas w Polsce przesyłanie wniosków przez internet było mało popularne. W ubiegłym roku takie wnioski złożyło jedynie 11 tys. rolników, tj. ok. 1 proc. ogółu beneficjentów, dlatego w tym roku część rolników może przekazać zamiast wniosku oświadczenie, dotyczy to rolników działających w systemie małych gospodarstw.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o: jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu; dopłatę dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi (tzw. ONW); wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013); premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Oświadczenie musi zostać złożone w wersji papierowej, osobiście lub poprzez osobę trzecią w biurze powiatowym ARiMR lub listownie za pośrednictwem poczty (w tym przypadku za datę wpływu do agencji uznaje się datę stempla pocztowego).

 

Anna Wysoczańska, Mariusz Polit, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

− W ścisłej współpracy ze stowarzyszeniami, z organizacjami i izbami rolniczymi ...

Osiem rodzin z UE oraz po jednej z Kenii i Fidżi zaskarżyło UE do sądu, domagają...

Odra może być rzeką znacznie szerzej wykorzystywaną do celów transportowych i tu...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę