aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezes ARiMR: złożono już ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie

6 marca 2018
Prezes ARiMR: złożono już ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie

Do poniedziałku rolnicy złożyli ok. 80 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie - poinformowała prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Maria Fajger. Agencja ocenia, że takie oświadczenia może złożyć do 600 tys. rolników.

Od 15 lutego do 14 marca 2018 r. rolnicy mogą składać w biurach powiatowych ARiMR oświadczenia o braku zmian we wniosku o dopłaty bezpośrednie w stosunku do ubiegłego roku. Oznacza to, że oświadczenie można dostarczyć tylko w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Ok. 80 tys. rolników zgłosiło już oświadczenia do biur powiatowych" - powiedziała Fajfer w trakcie poniedziałkowej konferencji "Jak Wspólna Polityka Rolna wpływa na zmiany w polskim rolnictwie oraz wspiera rozwój obszarów wiejskich". Dodała, że "liczymy, że w ostatnich dniach, do 14 marca, więcej rolników skorzysta z tej uproszczonej formy ubiegania się o dopłaty".

"Takich wniosków może być ok. 600 tys." - powiedziała Fajger. Zaznaczyła, że dokładną liczbę rolników, którzy mogą ubiegać się o dopłaty bezpośrednie dla małych gospodarstw, poznamy dopiero w przyszłym roku.

"W 2015 roku, od kiedy rolnicy mogą korzystać z uproszczonej formy dla małych gospodarstw (...) zgłosiło się 770 tys. gospodarstw - na 1 mln 340 tys. wszystkich uprawnionych do dopłat". W ostatniej kampanii w 2017 r. liczba małych gospodarstw spadła do 660 tys. - dodała prezes.

Niedawno Sejm znowelizował przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich, znajdują się tam przepisy dotyczące e-wniosków. Według nowych regulacji odzwierciedlajacych unijne prawo, 100 proc. wniosków o m.in. dopłaty bezpośrednie musi być złożone w formie elektronicznej.

Dotychczas w Polsce przesyłanie wniosków przez internet było mało popularne. W ubiegłym roku takie wnioski złożyło jedynie 11 tys. rolników, tj. ok. 1 proc. ogółu beneficjentów, dlatego w tym roku część rolników może przekazać zamiast wniosku oświadczenie, dotyczy to rolników działających w systemie małych gospodarstw.

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o: jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu; dopłatę dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi (tzw. ONW); wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013); premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Oświadczenie musi zostać złożone w wersji papierowej, osobiście lub poprzez osobę trzecią w biurze powiatowym ARiMR lub listownie za pośrednictwem poczty (w tym przypadku za datę wpływu do agencji uznaje się datę stempla pocztowego).

 

Anna Wysoczańska, Mariusz Polit, Jacek Ensztein (PAP)


POWIĄZANE

Jest kwiecień. Zbliża się okres kwitnienia rzepaku. To świetny moment, by przypo...

Zabiegi przedwschodowe lub wczesnopowschodowe to bardzo skuteczne rozwiązanie w ...

Amerykański Forbes opublikował artykuł, w którym stwierdza się że 'Era zdrowego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę