GUS_230920_750x100_stat

Prezes KRIR spotkał się z Ambasador Nowej Zelandii

23 lutego 2017
Prezes KRIR spotkał się z Ambasador Nowej Zelandii

W dniu 22 lutego 2017 r. Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się Panią Wendy Hinton – Ambasadorem Nowej Zelandii w Polsce. Podczas spotkania Prezes KRIR omówił obecną sytuację polskiego rolnictwa, jaki wpływ na polskie rolnictwo miały takie sytuacje gospodarcze jak embargo, Brexit czy otwarcie Unii Europejskiej na produkty z innych państw. Omówił także ratyfikowaną niedawno kompleksową umowę gospodarczo – handlową (CETA) pomiędzy UE a Kanadą.

Prezes KRIR podkreślił, że Polska nauczyła się żyć z embargo. Niestety straciliśmy bardzo dużego odbiorcę owoców i warzyw, jakim była Federacja Rosyjska. Jednak pomimo tych obostrzeń, polskim rolnikom udało się sprzedać jabłka do innych odbiorców, a jednocześnie dużą pomoc zaoferowała polskim rolnikom Unia Europejska. Po stracie tak dużego odbiorcy Polska walczy o dalsze rynki, takie jak Chiny czy kraje bliskiego wschodu, które są rynkami wschodzącymi.

Na spotkaniu Pani Ambasador oraz Pan Prezes wymienili zdanie nt. sytuacji w Nowej Zelandii, której produkcja mleka stanowi 2,3% światowej produkcji. Obecnie Polska jest na 5. miejscu w produkcji mleka w Europie. Nowa Zelandia zorientowana jest na rynki azjatyckie, i to rynek chiński jest jej głównym rynkiem eksportowym. Nawet w sytuacji sprzedaży swojej całkowitej nadwyżki mleka, Nowa Zelandia nie pokryłaby w 100% zapotrzebowania na ten produkt na rynku chińskim, nie mówiąc już o całym rynku azjatyckim, który jest bardzo chłonny. Pani Ambasador podkreśliła, że jest to rynek, na którym również znalazłoby się miejsce dla Polski. Należy także zaznaczyć, że Nowa Zelandia zorientowana jest na produkcję mleka w proszku, natomiast Polska skupia się na produkcji serów twardych.

Pani Wendy Hinton omówiła także współpracę, jaka została nawiązana pomiędzy polską firmą Laktopol i nowozelandzkim partnerem firmą Fonterra, w celu wspólnej współpracy w obrocie produktami mlecznymi. Podjęta współpraca może wpłynąć stymulująco na rozwój eksportu polskich produktów mlecznych.

Na koniec spotkania Prezes KRIR zwrócił się z prośbą o podzielenie się Ambasady Nowej Zelandii z KRIR informacjami nt. sytuacji w nowozelandzkim rolnictwie, a także podkreslił, że otwarty jest na dalszą współpracę z Ambasadą Nowej Zelandii.

krir.pl


POWIĄZANE

Taki wniosek płynie z wyników analiz i wdrożeń terenowych zaprezentowanych przez...

W związku z panującą epidemią koronawirusa, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Poznaniu oraz Wielkopolski Oś...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę