aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Prezydent Andrzej Duda o zbożu z Ukrainy: "Absolutnie nie możemy ulec"

21 września 2023
Prezydent Andrzej Duda o zbożu z Ukrainy: "Absolutnie nie możemy ulec"

Ze smutkiem obserwuję ten brak zrozumienia ze strony ukraińskiej, tym bardziej, że jest absolutnie niesprawiedliwe oskarżanie nas o to, że wprowadziliśmy jakąś blokadę - nie dlatego, że tranzyt ukraińskiego zboża przez Polskę cały czas trwa - powiedział w środę w wywiadzie udzielonym Danucie Holeckiej w TVP info prezydent Andrzej Duda. ....przykre jest kierowanie takich słów w stosunku do państwa, które udzielało pomocy Ukrainie w tak wielu aspektach.

Polskie władze mają obowiązek pilnować przede wszystkim polskich interesów! - I to robimy. Od samego początku pomoc, którą wysyłaliśmy na Ukrainę, myślę o tej przede wszystkim pomocy militarnej, to była pomoc, która wynikała także z kalkulacji naszego bezpieczeństwa...chcielibyśmy, żeby Ukraina przetrwała...Chcieliśmy tego, żeby Ukraina uratowała się. Gdyby nie to wsparcie, które Ukraina otrzymała od Polski i od innych państw NATO, najprawdopodobniej by po prostu upadła pod rosyjskim atakiem już ponad rok temu. 

Prezydent wspominał rownież, że Ukraina dostała od Polski pomoc militarną i materialnąTo była ogromna pomoc, ale kiedy chodzi o kwestie zboża, to są też interesy naszych rolników. (...) My mamy też nasze interesy, a w naszym interesie jest to, żeby polski rolnik był bezpieczny i żeby również mógł spokojnie realizować swoje zadania. My jesteśmy samowystarczalni żywnościowo, my mamy swoje zboże. I sytuacja, w której miliony ton zboża z Ukrainy są wlewane na polski rynek, jest sytuacją, z naszego punktu widzenia, nie do przyjęcia - podsumował Andrzej Duda Prezydent RP.

Polski Prezydent stwierdzał że ze smutkiem przyjmuje "brak zrozumienia ze strony ukraińskiej"-...tym bardziej, że, co bardzo mocno podkreślam, jest absolutnie niesprawiedliwe oskarżanie nas o to, że myśmy wprowadzili jakąś blokadę. Nie. Dlatego, że tranzyt cały czas jest. Tranzyt przez Polskę ukraińskiego zboża trwa - podkreślał prezydent.

Argumentował też, że tego tranzytowanego zboża jest dużo więcej niż na przykład na początku tego roku. - Właśnie poprzez stworzenie sprawnych korytarzy transportowych, tranzytowych i w efekcie to zboże idzie w świat - powiedział Andrzej Duda.- Tylko my nie chcemy, żeby ono zalewało polski rynek". - To są nasze usprawiedliwione interesy bezpieczeństwa - zaznaczył prezydent.

Pytany przez Danutę Holecką o "gorzkie" słowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pod adresem trzech państw, które ogłosiły przedłużenia embarga na import zboża z Ukrainy, polski Prezydent Andrzej Duda powtórzył, że "Ukraina otrzymała wiele pomocy i wsparcia od sojuszników i od sąsiadów".- To jest przykre, że na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych pod adresem tych, którzy ją wspierali padają takie słowa. Za daleko - ocenił prezydent.

Na pytanie, że Ukraina stosuje wobec naszego kraju szantaż broniąc swoich interesów i czy powinniśmy temu szantażowi ulec, prezydent odparł: "Absolutnie nie możemy ulec, dlatego, że naszym obowiązkiem, tak, jak powiedziałem obowiązkiem polskich władz jest stać na straży interesów polskich rolników i stać na straży interesów Rzeczypospolitej! I to jest cały czas realizowane" - zapewnił Andrzej Duda.

 


oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło: X, i.pl, TVPInfo


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę