aaa_TSW_2023
CTR_2023

Producenci olejków eterycznych mogą odetchnąć z ulgą

5 października 2023
Producenci olejków eterycznych mogą odetchnąć z ulgą

Oświadczenie COPA i COGECA

Parlament Europejski uznaje specyfikę olejków eterycznych – Producenci mogą odetchnąć z ulgą. Podczas dzisiejszej sesji plenarnej w Strasburgu Parlament Europejski uznał szczególne miejsce, jakie zajmuje produkcja olejków eterycznych w UE. Decyzja, której przewodniczy sprawozdawczyni Maria Spyraki (PPE, GR), została przyjęta z ulgą przez cały sektor, co stanowiło sygnał zachęty przed negocjacjami trójstronnymi.

Zgromadzenie Plenarne Parlamentu Europejskiego przedstawiło pożądane wyjaśnienia dla sektora rolnego i kosmetycznego, podejmując decyzję o zatwierdzeniu sprawozdania w sprawie wniosku dotyczącego przeglądu rozporządzenia w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin (CLP) poprzez włączenie szczegółowych przepisy dotyczące olejków eterycznych i innych produktów naturalnych w ramach reguł klasyfikacji.

Znaczenie odpowiedniej klasyfikacji olejków eterycznych i substancji naturalnych zgodnie z zasadami klasyfikacji CLP było niezbędne, aby uniknąć zmuszania producentów rolnych do zaprzestania uprawy roślin zawierających olejki eteryczne. Teraz Parlament Europejski będzie mógł wynegocjować tekst, w którym olejki eteryczne będą traktowane odmiennie niż produkty petrochemiczne w klasyfikacji substancji potencjalnie niebezpiecznych.

Tekst poddany już głosowaniu w komisji ENVI wynika z osiągniętego porozumienia mającego na celu rozważenie dostosowanych przepisów dotyczących olejków eterycznych i innych ekstraktów naturalnych na mocy art. 5 ust. (A). Poprawka 1, która chroni obecne podejście do klasyfikacji substancji zawierających więcej niż jedną składową (MOCS), będzie miała pozytywny wpływ na tysiące rolników i pracowników sezonowych, zlokalizowanych głównie w państwach członkowskich produkujących olejek różany, lawendowy, cytrynowy lub bergamotowy, taki jak olejek Bułgaria, Hiszpania, Francja czy Włochy.
1 Art. 5 ust. 3 nie ma zastosowania do substancji zawierających więcej niż jeden składnik odnawialnego pochodzenia botanicznego, które nie są modyfikowane chemicznie ani genetycznie i nie są objęte rozporządzeniem (UE) nr 1107/2009 lub rozporządzeniem (UE) nr 528/2012.

Zabezpieczając przyszłość upraw oleistych, Parlament Europejski to zrobił i przedstawił pożyteczne wyjaśnienie, które należy teraz uwzględnić w rozmowach trójstronnych.

***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych
w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i
konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe dla 500 milionów ludzi na całym świecie Europa. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

To wyjątkowe wydarzenie i idealna okazja, by rozprawić się z “rybimi” mitami, po...

Polska umacnia swoją pozycję europejskiego lidera w produkcji mięsa drobiowego! ...

Naukowcy z Wydziału Biologii UW planują udostępniać rolnikom, hodowcom roślin i ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę