Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Producenci pestycydów odmawiali organom regulacyjnym UE badań

18 lipca 2023
Producenci pestycydów odmawiali organom regulacyjnym UE badań

Pestycydy: Wysłuchanie publiczne z udziałem firm zajmujących się pestycydami w sprawie badań toksyczności

Posłowie z Komisji Ochrony Środowiska zorganizują we wtorek publiczne przesłuchanie, aby zakwestionować ujawnienia przez firmy pestycydowe wyników badań toksyczności.
Niedawne badanie wykazało, że producenci pestycydów odmawiali organom regulacyjnym UE badań toksykologicznych dotyczących niektórych pestycydów, pomimo wyraźnych wymogów prawnych dotyczących przedkładania europejskim organom regulacyjnym wszystkich istotnych informacji przy składaniu wniosku o zatwierdzenie lub odnowienie zezwoleń.

Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności organizuje przesłuchanie publiczne z udziałem autorów badania, przedstawicieli przemysłu i urzędników z innych instytucji UE na temat potencjalnych niedociągnięć w unijnej procedurze wydawania zezwoleń. Oczekuje się, że posłowie do PE przeanalizują pomysły na usprawnienie tego procesu.

Gdzie: budynek József Antall (Bruksela), pokój 4Q2
Kiedy: wtorek, 18 lipca 2023 r., 14.30-17.00
Pełny program jest dostępny TUTAJ. Przesłuchanie można obejrzeć na żywo TUTAJ

Przesłuchanie jest organizowane we współpracy z Komisją Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Tego samego dnia, przed wysłuchaniem publicznym, posłowie do PE będą również omawiać powiązane kwestie z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Omówią wytyczne EFSA dotyczące oceny ryzyka środków ochrony roślin dla pszczół (Apis mellifera, Bombus spp. i pszczół samotnic). O godzinie 17.00, po wysłuchaniu w sprawie pestycydów, posłowie do PE będą debatować nad ostatnią oceną naukową EFSA dotyczącą glifosatu.

kontekst

W ramach Europejskiego Zielonego Ładu Komisja przedstawiła w czerwcu 2022 r. wniosek w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów, w którym określono prawnie wiążące cele na szczeblu UE w zakresie ograniczenia o 50 % stosowania pestycydów chemicznych i ryzyka związanego z nimi oraz stosowania niebezpiecznych pestycydów do 2050 r., zgodnie ze strategią UE „od pola do stołu”.

oprac. e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus gościł wczoraj w Cukrowni Dobrzeli...

Christiane Lambert, przewodnicząca Copa, która uczestniczyła w podpisaniu porozu...

Ukraiński minister rolnictwa, Mykoła Solskyi zapowiedział że drobni rolnicy otrz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę