Producenci ryżu w Europie z radością powitali decyzję Kolegium Komisarzy

24 stycznia 2019
Producenci ryżu w Europie z radością powitali decyzję Kolegium Komisarzy

W ubiegłym tygodniu Kolegium Komisarzy wysłało pozytywny sygnał do wszystkich europejskich producentów ryżu w kwestii zamiaru wprowadzenia cła na import ryżu z Kambodży i Mjanmy (Birmy) na okres trzech lat. Decyzja ta oznacza zakończenie sytuacji, która stała się niedopuszczalna dla europejskich producentów ryżu po wdrożeniu w 2001 roku porozumienia „Wszystko oprócz broni” (ang. Everything but Arms - EBA).

Giuseppe Ferraris, przewodniczący grupy roboczej „Ryż” Copa-Cogeca, stwierdził: “Chcielibyśmy podziękować przedstawicielom Komisji za wysiłek i pracę włożone w osiągnięcie tego pozytywnego rezultatu. Biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej obecnie znajdują się europejscy rolnicy, konieczne było też, żeby decyzja ta nabrała mocy tak szybko, jak to możliwe. Komisarze Europejscy wykazali się zrozumieniem tej skrajnie trudnej sytuacji poprzez wydanie decyzji o wejściu w życie nowych zasad celnych z dniem 17 stycznia.”

W reakcji na wspomnianą decyzję Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca, powiedział: “Jest to pozytywny znak na sam początek roku. Ryż jest głęboko zakorzeniony w europejskiej kulturze i uprawia się go w ośmiu krajach europejskich. Uprawa ryżu jest niezbędna dla zapobieżenia wyludnianiu się obszarów wiejskich i przynosi wiele korzyści środowisku. Nadal będziemy bronić naszych tradycji i dziedzictwa poprzez zwiększanie liczby kampanii promocyjnych ws. ryżu w UE oraz poprzez przypominanie naszych wezwań do obowiązkowego oznaczania pochodzenia ryżu na poziomie europejskim.”

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

W ostatnich dniach zobaczyliśmy poważną obniżkę średnich cen na krajowym rynku d...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 12 sierpnia 2019 r. do Ministra Rol...

Międzyplony i okrywa zielona mają zasadnicze znaczenie dla zagwarantowania skute...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę