Targi_china_210519-750

Produkcja i handel międzynarodowy na kluczowych rynkach

9 maja 2019
Produkcja i handel międzynarodowy na kluczowych rynkach

Produkcja mleka w Nowej Zelandii w marcu spadła aż o 8% w porównaniu do marca 2018 r., ale w wydaniu rocznym utrzymała dodatnią dynamikę wzrostu na poziomie 3%. Dla porównania w Australii spadek sięgnął aż 13%, a dynamika roczna (liczona do lutego br) wyniosła aż -4%, co wskazuje na rysujący się tu kryzys. Tutejsze organizacje mleczarskie wskazują, że spadek produkcji będący wynikiem susz wyniesie 7-9% w skali rocznej.

W UE produkcja mleka w lutym była stała w porównaniu do lutego 2018 r. W skali całego roku zmiana wyniosła 0%. W USA w marcu 2019 r. produkcja spadła o 0,4%. W wydaniu rocznym odnotowano wzrost o 1%.

Na polu eksportu pozycja Nowej Zelandii umocniła się, co w wydaniu rocznym pozwoliło osiągnąć wzrost 4%. Również Australia odnotowała bardzo korzystny wynik +7% dzięki zainteresowaniu płynnym mlekiem i żywnością dla niemowląt. Cały eksport UE liczony do lutego 2019 r. wzrósł o 1%, podczas gdy eksport amerykański wzrósł aż o 6%.

Największe rynki importowe tj. Chiny odnotowały 11% wzrost w lutym 2019 r., a wynik za 12 miesięcy był również dodatni: 7%. Cały rynek azjatycki (poza Chinami) również wzrósł (w lutym o 5%, a w skali 12 miesięcy o 6%). Ameryka Łacińska pomimo ostrego spadku importu w styczniu (o 27%) notuje całoroczną dodatnią dynamikę 2%. Rozczarowujące statystyki nadeszły jednak z Bliskiego Wschodu i Afryki: spadek o 7% w styczniu br był kontynuacją całorocznej tendencji, którą przyniosła 6% spadek.

 

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

W dniu 24 czerwca 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoj...

O eDWIN, czyli systemie wsparcia monitorowania agrofagów, stacjach meteo, działc...

Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę