Produkcja mleka w Europie wyhamowała, rośnie import z Azji i Ameryki Łacińskiej

29 września 2016
Produkcja mleka w Europie wyhamowała, rośnie import z Azji i Ameryki Łacińskiej

Jak podaje Fonterra, produkcja mleczarska w Europie spadła po raz pierwszy od marca 2015 roku: wolumen skupu spadł o 2% w czerwcu 2016 roku. W skali 12-miesięcznej Nowa Zelandia i Unia Europejska wciąż zwiększają eksport (odpowiednio o 7% - dane do lipca i o 12% - dane do maja), podczas gdy eksport z USA zaczął rosnąć w czerwcu.

Wciąż utrzymuje się słaba pozycja zakupowa z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki, podczas gdy import realizowany przez kraje azjatyckie wciąż rośnie (Chiny zwiększyły import o 27% licząc do lipca 2016). Podobna tendencja wzrostowa obserwowana jest w odniesieniu do Ameryki Łacińskiej.

Fonterra przewiduje, że jej produkcja w sezonie 2016/17 spadnie o 3%. Firma w lipcu skupiła 2% mleka mniej niż w lipcu 2015 roku. W przypadku Australii było to już 10% mniej niż w lipcu 2015 roku. Nowozelandzki potentat w swoich komunikatach wskazuje, że największy spadek produkcji w Europie w lipcu nastąpił w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech: odpowiednio 7%, 3% i 1%. Jednakże w skali roku produkcja unijna jest wciąż wyższa o 4% (do czerwca 2016 roku). Amerykański Departament ds Rolnictwa przewiduje wzrost produkcji mleczarskiej o 1,9%.

Forum Mleczarskie


POWIĄZANE

Minister Krzysztof Jurgiel rozmawiał w poniedziałek w Brukseli z unijnym komisar...

Decyzja o ewentualnym uruchomieniu dodatkowej pomocy dla rolników i sadowników p...

Do poniedziałku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła roln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę