aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Produkcja przemysłowa rośnie najszybciej od 7 lat

20 listopada 2017
Produkcja przemysłowa rośnie najszybciej od 7 lat

Zgodnie z danymi GUS dynamika produkcji sprzedanej przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w październiku do 12,3% r/r wobec 4,3% we wrześniu, co było wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (10,4%) oraz naszej prognozy (10,5%). Jest to jednocześnie najwyższa roczna dynamika produkcji przemysłowej od sierpnia 2010 r. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja przemysłowa zwiększyła się w październiku o 1,7% m/m.

Główną przyczyną silnego zwiększenia tempa wzrostu produkcji pomiędzy wrześniem a październikiem była korzystna różnica w liczbie dni roboczych (w październiku br. liczba dni roboczych była o 1 większa niż 2016 r., podczas gdy we wrześniu br. była ona o 1 mniejsza niż przed rokiem).

Do zwiększenia dynamiki produkcji przemysłowej przyczyniło się również wyższe tempo wzrostu produkcji w kategorii "górnictwo i wydobywanie”, co związane było m.in. z efektami niskiej bazy sprzed roku w tej kategorii. Szacujemy, że zwiększyło ono roczną dynamikę produkcji przemysłowej o ok. 0,8 pkt. proc.

Podobnie jak w poprzednich miesiącach mieliśmy do czynienia z relatywnie szybkim wzrostem produkcji zarówno w działach o dużym udziale eksportu w sprzedaży ("maszyny i urządzenia” (23,8% r/r w październiku), "wyroby tekstylne” (21,9%) oraz "urządzenia elektryczne” (14,8%), jak i działach powiązanych z branżą budowlaną ("metale” (21,7% r/r, "wyroby z metali” (19,3%), "wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych” (14,9%) oraz "wyroby z gumy i tworzyw sztucznych” (16,6%)).

Przejściowe obniżenie aktywności w budownictwie

Według danych GUS dynamika produkcji budowlano-montażowej zwiększyła się w październiku do 20,3% r/r wobec 15,5% we wrześniu. W kierunku jej wzrostu oddziaływały wspomniane powyżej korzystne efekty kalendarzowe. Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja w budownictwie zmniejszyła się w ujęciu miesięcznym o 1,0%. Tym samym jest to jej trzeci miesiąc z rzędu spadku m/m.

Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą obserwowany w ostatnich trzech miesiącach spadek odsezonowanej produkcji budowlano-montażowej w ujęciu m/m ma charakter przejściowy i w najbliższych miesiącach produkcja ponownie znajdzie w trendzie wzrostowym, wspierana przez rosnącą absorpcję środków unijnych, zwiększenie publicznych nakładów na infrastrukturę oraz kontynuację ożywienia w budownictwie mieszkaniowym. Uwzględniając wyniki naszych badań przedstawionych w MAKROmapach z okresu od 23.10.2017 do 13.11.2017 oczekujemy, że szczyt ożywienia w budownictwie nastąpi na przełomie 2018 r. i 2019 r.

Przesunięcie zakupów odzieży z kolekcji jesienno-zimowych osłabiło sprzedaż detaliczną

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalicznej w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w październiku do 8,0% r/r wobec 8,6% we wrześniu, co było poniżej naszej prognozy (8,5%) oraz konsensusu rynkowego (8,2%). Realna dynamika sprzedaży detalicznej spadła w październiku do 7,1% r/r z 7,5% we wrześniu. Obniżenie tempa wzrostu sprzedaży było spowodowane w znacznym stopniu przesunięciem sezonowego zwiększenia zakupów odzieży i obuwia z kolekcji jesienno-zimowej z października na wrzesień. W tym roku nastąpiło ono wcześniej w związku z wyjątkowo chłodnym wrześniem (por. MAKROpuls z 18.10.2017). Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika sprzedaży ulegnie stopniowemu obniżeniu, do czego przyczyni się efekt wysokiej ubiegłorocznej bazy związany z wypłatą środków w ramach programu Rodzina 500+. Czynnikiem wspierającym sprzedaż detaliczną w IV kw. będzie obniżenie wieku emerytalnego (por. MAKROmapa z 11.09.2017).

Październikowe dane o produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy dynamiki PKB w IV kw. (4,2% r/r wobec 4,5% w III kw.)

Opublikowane dziś dane są w naszej ocenie lekko pozytywne dla złotego i rentowności polskich obligacji. 

 

 

 Credit Agricole

 

Credit Agricole Bank Polska S.A. na podst. GUS


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę