Profesor Hazem Kalaji wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie

23 listopada 2020
Profesor Hazem Kalaji wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie

Profesor Hazem M. Kalaji z Katedry Fizjologii Roślin Instytutu Biologii SGGW jako jeden z czwórki polskich naukowców znalazł się na liście najczęściej cytowanych akademików. Listę publikuje Web of Science.

Listę najczęściej cytowanych na świecie uczonych (Highly Cited Researchers) ogłosił 18 listopada br. Clarivate Analytics. W tym roku na liście znalazło się prawie 6400 osób, w tym  cztery z Polski, a wśród nich prof. dr hab. Hazem M. Kalaji. Obecność w gronie Highly Cited Researchers jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim. W metodologii Rankingu Szanghajskiego obecność naukowców z danej uczelni na liście Highly Cited Researchers ma wagę aż 20%. 

Oprócz profesora H. M. Kalajiego na tej prestiżowej liście wśród polskich naukowców znależli się także: Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Adam Torbicki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej. 

Lista najczęściej cytowanych badaczy ogłaszana jest przez międzynarodową firmę analityczną Clarivate Analytics w oparciu o bazę Web of Science. Wskazuje ona uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1% najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. Na liście najwięcej jest uczonych ze Stanów Zjednoczonych (41,5%). Spośród 6389 osób umieszczonych na liście, 3896 prowadzi badania przyporządkowane do poszczególnych dziedzin, a 2493 badania interdyscyplinarne.

Prace badawcze profesora Hazema M. Kalajiego koncentrują się między innymi na fluorescencji chlorofilu oraz bioenergetyce i funkcjonowaniu aparatu fotosyntetycznego roślin. Wyróżnić należy badania nad:

 
  • oceną obu faz fotosyntezy, zależnej i niezależnej od fotosyntetycznie aktywnej radiacji, opartej na pomiarze głównych parametrów wymiany gazowej, zawartości chlorofilu i efektywności pochłaniania energii promienistej przez ten pigment,
  • poznaniu funkcjonowania aparatu fotosyntetycznego roślin w różnym środowisku wzrostu tj. w warunkach kontrolowanych (fitotron), półkontrolowanych (szklarnia, hala wegetacyjna) i polowych,
  • badaniu reakcji fotoukładu drugiego roślin na biotyczne i abiotyczne stresy techniką fluorescencji chlorofilu a wraz ze szczegółową analizą jej sygnału (test JIP),
  • analizie kompleksu odpowiadającego za rozkład wody oraz badanie przepływu energii w fotoukładzie drugim (absorpcja energii świetlnej, jej wychwytanie przez centra reakcji oraz szybkość transportu elektronów),
  • opracowaniu zaleceń dla potrzeb agrotechniki oraz ustalenie nowych kryteriów selekcyjnych, które poprzez szybkie i masowe badania przesiewowe powinny przyczynić się do przyspieszenia postępu biologicznego i hodowlanego.

O niektórych badaniach, odkryciach i wynalazkach profesora można przeczytać w zamieszczonych poniżej artykułach:

Sygnał z serca rośliny <<link do artykułu>>

Rotunda PKO z innowacyjnym systemem sterowania roślinami iPlant <<link do artykułu>>

Roślinny Big Brother w SGGW <<link do artykułu>>

 

infowire.pl


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wzrost stóp procentowych oraz problemy związane z bieżącym finan...

W trybie ciągłym – od 3 stycznia do 30 grudnia 2022 r. do dyspozycji rolników są...

Po raz dwudziesty, po dwuletniej przerwie wymuszonej pandemią, w Muzeum Rolnictw...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę