Profesor Hazem Kalaji wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie

23 listopada 2020
Profesor Hazem Kalaji wśród najczęściej cytowanych naukowców na świecie

Profesor Hazem M. Kalaji z Katedry Fizjologii Roślin Instytutu Biologii SGGW jako jeden z czwórki polskich naukowców znalazł się na liście najczęściej cytowanych akademików. Listę publikuje Web of Science.

Listę najczęściej cytowanych na świecie uczonych (Highly Cited Researchers) ogłosił 18 listopada br. Clarivate Analytics. W tym roku na liście znalazło się prawie 6400 osób, w tym  cztery z Polski, a wśród nich prof. dr hab. Hazem M. Kalaji. Obecność w gronie Highly Cited Researchers jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim. W metodologii Rankingu Szanghajskiego obecność naukowców z danej uczelni na liście Highly Cited Researchers ma wagę aż 20%. 

Oprócz profesora H. M. Kalajiego na tej prestiżowej liście wśród polskich naukowców znależli się także: Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Adam Torbicki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie oraz Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej. 

Lista najczęściej cytowanych badaczy ogłaszana jest przez międzynarodową firmę analityczną Clarivate Analytics w oparciu o bazę Web of Science. Wskazuje ona uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1% najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. Na liście najwięcej jest uczonych ze Stanów Zjednoczonych (41,5%). Spośród 6389 osób umieszczonych na liście, 3896 prowadzi badania przyporządkowane do poszczególnych dziedzin, a 2493 badania interdyscyplinarne.

Prace badawcze profesora Hazema M. Kalajiego koncentrują się między innymi na fluorescencji chlorofilu oraz bioenergetyce i funkcjonowaniu aparatu fotosyntetycznego roślin. Wyróżnić należy badania nad:

 
  • oceną obu faz fotosyntezy, zależnej i niezależnej od fotosyntetycznie aktywnej radiacji, opartej na pomiarze głównych parametrów wymiany gazowej, zawartości chlorofilu i efektywności pochłaniania energii promienistej przez ten pigment,
  • poznaniu funkcjonowania aparatu fotosyntetycznego roślin w różnym środowisku wzrostu tj. w warunkach kontrolowanych (fitotron), półkontrolowanych (szklarnia, hala wegetacyjna) i polowych,
  • badaniu reakcji fotoukładu drugiego roślin na biotyczne i abiotyczne stresy techniką fluorescencji chlorofilu a wraz ze szczegółową analizą jej sygnału (test JIP),
  • analizie kompleksu odpowiadającego za rozkład wody oraz badanie przepływu energii w fotoukładzie drugim (absorpcja energii świetlnej, jej wychwytanie przez centra reakcji oraz szybkość transportu elektronów),
  • opracowaniu zaleceń dla potrzeb agrotechniki oraz ustalenie nowych kryteriów selekcyjnych, które poprzez szybkie i masowe badania przesiewowe powinny przyczynić się do przyspieszenia postępu biologicznego i hodowlanego.

O niektórych badaniach, odkryciach i wynalazkach profesora można przeczytać w zamieszczonych poniżej artykułach:

Sygnał z serca rośliny <<link do artykułu>>

Rotunda PKO z innowacyjnym systemem sterowania roślinami iPlant <<link do artykułu>>

Roślinny Big Brother w SGGW <<link do artykułu>>

 

infowire.pl


POWIĄZANE

Odpowiadając na wniosek przyjęty na VI Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych ...

Komisja Europejska od 18 stycznia do 12 kwietnia 2021 r. prowadzi konsultacje pu...

Sekretarz stanu Ryszard Bartosik uczestniczył dziś w polsko-niderlandzkim spotka...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę