Prognoza na weekend

17 czerwca 2019
Prognoza na weekend

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia dla części Polski. W praktyce - w przypadku upałów - oznacza to duże ryzyko udaru słonecznego, zagrożenie życia, uszkodzenie asfaltowych nawierzchni dróg i duże zagrożenie pożarowe. Zalecana jest ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Już 89 proc. Polaków przyznaje, że zmiana klimatu dotyka ich rodziny, a 93 proc., że to istotny globalny problem, który trzeba rozwiązać. WWF Polska wzywa polityków do wdrożenia zmian systemowych, które są jedyną szansą na zawrócenie ze ścieżki klimatycznej katastrofy. Więcej na ekopatroci.pl.  

Tylko w ciągu ostatnich 70 lat, średnia temperatura w Polsce wzrosła o 1,7 stopnia Celsjusza, a ostatnie dekady były najcieplejszymi w historii pomiarów. Jest to szczególnie widoczne w ilości dni z temperaturą równą lub przekraczającą 30°C w danym roku. W 2015 r. rekord padł w Opolu i wyniósł 30 upalnych dni, w tym samym roku w Krakowie upały trwały zaledwie 5 dni krócej. W 2015 roku odnotowano też rekordową temperaturę maksymalną w Legnicy, 38,4 st Celsjusza.  Jeżeli nie chcemy bić kolejnych rekordów musimy bardzo szybko zmienić nasze zwyczaje: maksymalnie oszczędzać energię i jak najszybciej odejść od paliw kopalnych.

Kosztowna zmiana klimatu

Większa ilość jak i intensywność klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, huragany, susze to efekt zmiany klimatu, który zmienia się, bo stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest najwyższe od milionów lat. Jeżeli nic nie zrobimy liczba pogodowych ekstremów będzie rosła, a poziom mórz i oceanów wzrośnie o 2 metry i więcej, do końca tego stulecia. Oznacza to tyle, że część obecnej linii brzegowej Polski znajdzie się pod wodą. To przyszłość, ale za zmianę klimatu płacimy już dziś. W związku z ekstremalnymi sytuacjami pogodowymi szacowane straty sięgają w Polsce ok. 9 mld złotych rocznie (ok. 0,6% PKB) i stale rosną. W całej pierwszej dekadzie XXI wieku straciliśmy już 54 mld zł, w które wliczamy m.in. koszty samorządów, straty w rolnictwie i koszty zdrowotne. Jednocześnie, w obszarze ochrony klimatu, Polska ma nieodrobioną lekcję. Emitujemy aż trzykrotnie więcej gazów cieplarnianych w relacji do PKB niż europejska średnia, przekraczamy ją też w przeliczeniu na osobę, choć już nie o 300, a o 18%.

Uciec przed katastrofą

Nie musi jednak tak być. Musimy stworzyć plan rozwoju innowacyjnego, który pozwoli nam na dojście do zeroemisyjnej gospodarki. Konieczne jest też ograniczenie zużycia energii zarówno w gospodarce jak i w każdym domu. Musimy postawić na transport publiczny, który będzie niskoemisyjny i zasilany energią elektryczną. Rozwijajmy kolej i wspierajmy rowerzystów.

Jak mówi Mirosław Proppé, prezes Fundacji WWF Polska - Z raportu „2050. Polska dla Pokoleń”, przygotowanego wspólnie przez Boston Consulting Group i Fundację WWF Polska, wynika, że potrzebne są nam zmiany systemowe pozwalające obniżyć emisję gazów cieplarnianych. Badania naukowe pokazują jasno, że człowiek wpływa na klimat”.

Państwo o klimacie

Dobrze identyfikuje zagrożenie dla Polski Ministerstwo Środowiska, w “Polityce ekologicznej państwa 2030” czytamy: “W 41 miastach uznano, że zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców są najbardziej narażone na negatywne skutki ekstremalnych zjawisk klimatycznych, m.in. ze względu na wzrost ryzyka nasilenia się chorób układu krążenia czy układu oddechowego. W 36 miastach uznano, że wzrost intensywności zagrożeń – opadów deszczu, ekstremalnych temperatur, nawałnic czy powodzi – może zakłócić funkcjonowanie transportu. W 14 miastach jako sektor wrażliwy na zmiany klimatu wskazano energetykę. Powstałe w wyniku zagrożeń klimatycznych zakłócenia pracy tego sektora mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego miasta”, Problem w tym, że zaproponowany plan działań zupełnie nie odpowiada na opisane zagrożenia.

Więcej informacji na www.ekopatrioci.pl

Facebook: https://www.facebook.com/Ekopatrioci/Źródła:

Raport z badań sondażowych opinii społecznej dotyczącej energetyki w Polsce; badanie na potrzeby projektu Life+ „Energia odNowa”, źródło: http://energiaodnowa.pl/ wp-content/uploads/2018/03/ RAPORT-Z-BADA%C5%83SONDA%C5%BBOWYCHOPINII-SPO%C5%81ECZNEJDOTYCZ%C4%84CEJENERGETYKI-W-POLSCEluty-2018.pdf

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Państwowy Instytut Badawczy, Warunki klimatyczne i oceanograficzne w Polsce i na Bałtyku Południowym, 2012 http://klimat.imgw.pl/wp-content/uploads/2013/01/rom1.pdf

Raport BCG „2050 Polska dla Pokoleń. Wybieramy przyszłość”

Raport IPCC http://report.ipcc.ch/sr15/pdf/sr15_sp_final.pdf, data pobrania 29.06.2018

Strategiczny plan adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020, Ministerstwo Środowiska, 2013, https://bip.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/bip/strategie_plany_programy/Strategiczny_plan_adaptacji_2020.pdf, data pobrania 29.06.2018

https://bip.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/bip/prawo/projekty/PROJEKT_POLITYKI_EKOLOGICZNEJ_PANSTWA_2030/Projekt_Polityki_ekologicznej_panstwa_2030.pdf  


infowire.pl


POWIĄZANE

Rok 2019 upływa w Brukseli pod znakiem wyborów i Cogeca nie jest wyjątkiem. Orga...

– Polska wieś rozwija się dzięki ludziom przedsiębiorczym. Jesteście liderami, j...

Brytyjscy producenci jaj, reprezentowani przez Marka Williamsa, wyrazili swoje o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę