Adama_Spyrale_1-31.05.21

Prognozy cen wg Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej w Bydgoszczy

7 maja 2021
Prognozy cen wg Pomorsko-Kujawskiego Związku Hodowców Trzody Chlewnej w Bydgoszczy

Zarówno ceny w Niemczech i w Polsce - bez zmian. Za Odrą płacą minimum 1,42 Euro za kg w klasie E, u Nas natomiast w stawki maksymalne oscylują w okolicach 6,40 (centralna Polska). Jak spojrzymy na wykres, to stawki takie płacone były w kiepskim roku 2018, przy czym ówczesne koszty produkcji, a szczególnie pasz były niższe (zboża paszowe były tańsze o ponad 20%!).

Tak niekorzystna korelacja cenowa w tym roku sprawia, iż stawka, z której cieszyliśmy się 3 lata temu, jest dziś poniżej oczekiwań... Dzieje się to dodatkowo w przededniu ruszenia sezonu grillowego, w którym pokładamy duże nadzieje, tym bardziej iż Rząd zdecydował się przedstawić harmonogram rozmrażania gospodarki i uruchamiania kolejnych gałęzi, w tym gastronomii.

Pytanie zasadnicze teraz, ile zakłady mają zapasów w chłodniach, by utrzymać obecne stawki i z jakimi zapotrzebowaniami wyjdzie handel? Wszak rozpoczyna się okres komunijny, a także weselny (co też jest przewidziane w "rozmrażaniu"), co powinno zwiększyć popyt. Do tego bardzo sprawnie zaczyna iść proces szczepień, dzięki któremu mamy nadzieję na brak, lub bardzo niewielkie obostrzenia Covidowe na jesieni...Tyle w nadziejach na lepsze ceny, teraz o rzeczach które co najmniej bulwersują...

Stawki za żywiec w Belgii wynoszą obecnie około 0,94 Euro za kg. W krajowych zakładach stawki za żywiec wynoszą w przeliczeniu na europejską walutę 1,015...czyli stawki u Naszego konkurenta są niższe, co sprawia, że otrzymujemy sygnały, iż zakłady uzupełniają braki nie na Naszym podwórku, lecz posiłkują się importem... Jest to dla hodowców bardzo niekorzystna sytuacja, ponieważ jakakolwiek kolejna obniżka w skupach może być dla Nas druzgocąca finansowo.

Kolejny problem to Niemcy, a konkretnie pomysł Minister rolnictwa Brandenburgii Axel Vogel (Zieloni), która zabiega, aby tuczniki ze stref objętych oddziaływaniem wirusa ASF, mogły być przewożone do Polski. Tłumaczy to relacjami między zakładami blisko granicy Polski i Niemiec. Jednakże nie pamiętam, by takie działanie było w drugą stronę...

Jak zawsze na koniec coś optymistycznego - dzień przed sesją VEZG odbyła się tzw mała giełda, na której cena się nie zmieniła, lecz sprzedano wszystkie wystawione partie tuczników. Oznacza to, że ssanie na rynku jest i w perspektywie miesiąca, dwóch cena powinna być na fali wznoszącej. Obyśmy tylko do tego momentu dotrwali i oby te prognozy były prawdziwe.

 

polsus.pl / Bartosz Czarniak


POWIĄZANE

O możliwościach wykorzystania najnowszych technologii cyfrowych w rolnictwie roz...

W dniu 14 czerwca br. przedstawiciel OT KOWR Rzeszów uczestniczył w pracach jury...

13 czerwca br. na terenie Agro-Bazaru Bielsko-Biała w Wapienicy odbył się event ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę