Projekt noweli ustawy dot. projektów w ramach KSOW - do II czytania

20 listopada 2018
Projekt noweli ustawy dot. projektów w ramach KSOW - do II czytania

Projekt nowelizacji ustawy dot. wyboru operacji złożonych w drodze konkursów w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) został skierowany we wtorek do drugiego czytania. Nowe przepisy upraszczają i skracają proces wyboru projektów.

Pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 odbyło się we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa.

Biuro legislacyjne zaproponowało kilka poprawek o charakterze redakcyjnym, które zostały przyjęte.

Jak poinformował podczas posiedzenia komisji wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, nowe przepisy zostały zaproponowane na podstawie zebranych dotychczas doświadczeń. Mają usprawnić proces wyboru operacji, złożonych w drodze konkursu przez partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW) oraz wypłaty tym partnerom środków finansowych z tytułu realizacji tych operacji.

Do tej pory o ocenę wniosków zaangażowane są dwie instytucje - jednostka centralna, która jest ulokowana w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ośrodek w Brwinowie oceniał wnioski pod kątem formalnym, natomiast resort - pod kątem merytorycznym. Obecnie całą oceną projektów będzie zajmowało Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie i ono też będzie refundowało środki po zrealizowanym projekcie. Zmiana ta, w zamyśle resortu, skróci czas oceny projektu.

W ramach PROW 2014-2020 odbyły się dwa nabory wniosków. W 2017 roku - projekty były na kwotę ok. 3 mln zł, natomiast w tym roku jest to ok. 7 mln zł. W przyszłym roku na projektu zarezerwowane jest ok. 10,5 mln zł. Projekt własny może zgłosić każdy podmiot, natomiast konkurs ogłaszany jest przez ministerstwo rolnictwa, wraz kryteriami, które trzeba spełnić.

Beneficjentem środków może być każdy, w bazie partnerów KSOW znajduje się ok. 2,3 mln podmiotów. Mogą to być stowarzyszenia, fundacje jednostki samorządu terytorialnego czy osoby prywatne.

Projekty realizowane w ramach KSOW, są bardzo różnorodne np. Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie otrzymał dofinansowanie na Konkurs AgroLiga 2018; Polski Związek Hodowców Alpak na I Międzyregionalny Pokaz Alpak; Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej na realizację programu turystyka kulinarna - szansą na rozwój obszarów wiejskich; Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA na program - "Ekologia! to jest to! – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw"; Gmina Ciężkowice na program - "Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich przez żywność wysokiej jakości z naciskiem na produkt lokalny".

Projektowana nowela ponadto wprowadza zmiany, które umożliwią na wsparcie w lasach prywatnych działań polegających na podniesieniu odporności systemów leśnych poprzez m.in. przekształcenie niekorzystnej struktury drzewostanów.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

W odpowiedzi na pismo KRIR z dnia 22 grudnia 2020 r., w sprawie wniosku Podlaski...

W dniach 28-29 stycznia br. Komisja Europejska zaprasza beneficjentów zaintereso...

Podstawowym czynnikiem determinującym zdrowie przeżuwaczy i zapewnienie optymaln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę