Przedstawicielka KRIR w Prezydium Komisji Kobiet Copa

16 grudnia 2020
Przedstawicielka KRIR w Prezydium Komisji Kobiet Copa

W dniu 30. listopada 2020 roku w formie telekonferencji odbyło się posiedzenie Komisji Kobiet poprzedzone wyborami online. W pierwszej części posiedzenia odbyła się wymiana poglądów z panią Lesią Radelicki, członkinią gabinetu komisarz Heleny Dali.

Podczas dyskusji przedstawicielki Komisji Kobiet przedstawiły opinię na temat działań Komisji Europejskiej w zakresie wyrównania szans na polu zawodowym i prywatnym między kobietami i mężczyznami. Zdaniem Komisji Kobiet potencjał rolniczek pozostaje niewykorzystany, raporty pokazują, że poprzez wzmocnienie pozycji kobiet-rolniczek mogą one przyczynić się do pobudzenia przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, samozatrudnienia i innowacji w rolnictwie europejskim. Brak usług i infrastruktury w obrębie obszarów wiejskich dotyka nieproporcjonalnie kobiety i prowadzi do wyższego poziomu nieodpłatnej pracy.

Wkład kobiet-rolniczek w gospodarkę wiejską i siłę roboczą jest często pomijany lub niewidoczny. Jednak kobiety wiejskie często pełnią wielofunkcyjne role; oprócz zarządzania swoim gospodarstwem lub pracą w gospodarstwie rodzinnym; są także matkami, gospodyniami domowymi, prowadzą swoją karierę i są wychowawcami. Kobiety stanowią około 30% ogólnej liczby właścicieli gospodarstw lub menedżerów, podczas gdy 80% zostało sklasyfikowanych jako „małżonek przedsiębiorcy”. Na obszarach wiejskich kobiety często stanowią mniejszość w podejmowaniu decyzji i planowaniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Komisja Kobiet Copa-Cogeca chciałaby widzieć większy udział kobiet wiejskich w podejmowaniu decyzji na obszarach wiejskich oraz stwarzania większych możliwości wspomagania ich uczestnictwa. Obserwujemy ogromną potrzebę w zakresie edukacji, usług doradczych i zawodowych przez całe życie oraz różnego typu szkoleń dostosowanych do potrzeb kobiet wiejskich.

Gdyby kobiety wiejskie były w równym stopniu zintegrowane na rynku pracy i korzystały z równych wynagrodzeń, mogłyby pomóc w zwiększeniu dochodów gospodarstw domowych, poprawie warunków życia, ograniczeniu ubóstwa oraz wzmocnieniu spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej.

Po dyskusji przeprowadzonej z przedstawicielem Komisji Sekretariat przedstawił wyniki wyborów do Prezydium Komisji Kobiet Copa-Cogeca.

W wyniku wyborów w skład nowej Prezydencji Komisji Kobiet weszły: przewodnicząca Lotta Folkesson (LRF, Szwecja), wybrana przez aklamację, Hanna Chodkowska I wice-przewodnicząca (KRIR, Polska 83 głosy), Jerónima Bonafé Ramis II wice-przewodnicząca (Cooperativas Agro Alimetarias, Hiszpania 51 głosów), Francesca Gironi członkini biura (Coldiretti, Włochy 47,2 głosy), Margit Batthyány-Schmidt członkini biura (NAK, Węgry 43 głosy).

Ostatnim tematem omawianym podczas posiedzenia były aktualne działania i dyskusje na poziomie unijnych instytucji w kwestii przyszłej WPR. Sekretariat przedstawił w tym temacie najważniejsze kwestie dotyczące planów strategicznych, strategii „od pola do stołu”, strategii bioróżnorodności oraz założenia i możliwości dla kobiet- rolniczek w ramach II filaru WPR w przyszłej perspektywie.

 

krir.pl


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę