CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Przemysł spisał się nieźle, konsumenci doskonale

20 stycznia 2017
Przemysł spisał się nieźle, konsumenci doskonale

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,3 proc., choć spodziewano się jej zwyżki jedynie o 1,8 proc. To wynik nieco gorszy niż w listopadzie, gdy zwiększyła się ona o 3,3, proc., ale można go uznać za satysfakcjonujący. Niemniej jednak na tej podstawie trudno spodziewać się wysokiej dynamiki PKB w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Można szacować, że będzie nieznacznie wyższa niż w trzecim kwartale. Niezbyt imponująco wypadają dane za cały ubiegły rok, w którym produkcja przemysłowa zwiększyła się o 3,2 proc. W 2015 r. jej wzrost sięgnął 4,9 proc.

Powrotu na szybszą ścieżkę można się spodziewać od drugiego kwartału 2017 r., a dynamika produkcji swój szczyt powinna osiągnąć pod koniec roku, pod warunkiem, że zobaczymy wreszcie przyspieszenie w inwestycjach. Szczególnie mocno oczekują go firmy budowlane. Ich produkcja w grudniu była o 8 proc. mniejsza niż w grudniu 2015 r. Mimo spadku, widoczna jest już wyraźnie lekka poprawa sytuacji. Grudniowy wynik był najlepszy w minionym roku, w którym w poszczególnych miesiącach notowano spadki produkcji budowlano-montażowej przekraczające 20 proc. W cały ubiegłym roku była ona niższa o 14,1 proc. niż w 2015 r.

Porównując wyniki sprzedaży detalicznej w dwóch ostatnich miesiącach roku, można powiedzieć, że w grudniu konsumenci szturmowali sklepy i nadrabiali zakupowe zaległości. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych skoczyła w porównaniu do listopada aż o 21,3 proc. To zwyżka imponująca, nawet jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w listopadzie zanotowano spadek sprzedaży o 3,3 proc. W porównaniu do grudnia 2015 r. sprzedaż była wyższa o 6,1 proc. Ten wynik nie robi już tak wielkiego wrażenia, tym bardziej, że listopadowa zwyżka sięgała 7,4 proc, jednak potwierdza tezę, że konsumenci w znaczącym stopniu przyczyniają się do podtrzymania dynamiki wzrostu gospodarczego i należy się spodziewać, że będzie tak także w tym roku. W całym 2016 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,7 proc.

 


O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER / biuro prasowe GB


POWIĄZANE

W terminie 5 - 18 października 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowa...

UE musi ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i przystosować się do zmieniające...

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem GUS z 28.07.2017 z uwagi na wiosenne przymrozki t...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę