Advertisement

Przemysł spisał się nieźle, konsumenci doskonale

20 stycznia 2017
Przemysł spisał się nieźle, konsumenci doskonale

Produkcja przemysłowa wzrosła w grudniu o 2,3 proc., choć spodziewano się jej zwyżki jedynie o 1,8 proc. To wynik nieco gorszy niż w listopadzie, gdy zwiększyła się ona o 3,3, proc., ale można go uznać za satysfakcjonujący. Niemniej jednak na tej podstawie trudno spodziewać się wysokiej dynamiki PKB w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku. Można szacować, że będzie nieznacznie wyższa niż w trzecim kwartale. Niezbyt imponująco wypadają dane za cały ubiegły rok, w którym produkcja przemysłowa zwiększyła się o 3,2 proc. W 2015 r. jej wzrost sięgnął 4,9 proc.

Powrotu na szybszą ścieżkę można się spodziewać od drugiego kwartału 2017 r., a dynamika produkcji swój szczyt powinna osiągnąć pod koniec roku, pod warunkiem, że zobaczymy wreszcie przyspieszenie w inwestycjach. Szczególnie mocno oczekują go firmy budowlane. Ich produkcja w grudniu była o 8 proc. mniejsza niż w grudniu 2015 r. Mimo spadku, widoczna jest już wyraźnie lekka poprawa sytuacji. Grudniowy wynik był najlepszy w minionym roku, w którym w poszczególnych miesiącach notowano spadki produkcji budowlano-montażowej przekraczające 20 proc. W cały ubiegłym roku była ona niższa o 14,1 proc. niż w 2015 r.

Porównując wyniki sprzedaży detalicznej w dwóch ostatnich miesiącach roku, można powiedzieć, że w grudniu konsumenci szturmowali sklepy i nadrabiali zakupowe zaległości. Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych skoczyła w porównaniu do listopada aż o 21,3 proc. To zwyżka imponująca, nawet jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w listopadzie zanotowano spadek sprzedaży o 3,3 proc. W porównaniu do grudnia 2015 r. sprzedaż była wyższa o 6,1 proc. Ten wynik nie robi już tak wielkiego wrażenia, tym bardziej, że listopadowa zwyżka sięgała 7,4 proc, jednak potwierdza tezę, że konsumenci w znaczącym stopniu przyczyniają się do podtrzymania dynamiki wzrostu gospodarczego i należy się spodziewać, że będzie tak także w tym roku. W całym 2016 r. sprzedaż detaliczna wzrosła o 5,7 proc.

 


O GERDA BROKER

GERDA BROKER powstała w 2013 roku z inicjatywy twórcy i głównego udziałowca firmy GERDA, której Polacy od 25 lat powierzają bezpieczeństwo swojego życia i mienia. Firma zapewnia klientom indywidualnym oraz instytucjonalnym pełną gamę rozwiązań finansowych – od ubezpieczeń, poprzez finansowanie, po lokowanie nadwyżek finansowych. Niezależność GERDA BROKER pozwala na dobór produktów najbardziej korzystnych dla klienta w każdej z powyższych kategorii, natomiast w obszarze inwestycji – włączając w to obligacje korporacyjne oraz nieruchomości – tylko zdrowych i perspektywicznych aktywów. GERDA BROKER najwyższą jakość obsługi zapewnia dzięki dedykowanym zespołom doradców wyspecjalizowanych w poszczególnych grupach produktów zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami każdego klienta.

Więcej informacji: http://gerdabroker.pl/

Roman Przasnyski Główny Analityk GERDA BROKER / biuro prasowe GB


POWIĄZANE

Posłowie PSL zadali w środę politykom PiS cztery pytania dotyczące rolnictwa. Ch...

Posłanka PO Dorota Niedziela zaapelowała w środę do premier Beaty Szydło, by prz...

Upowszechnianie kultury wina poza tradycyjnymi regionami winiarskimi będzie głów...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę