Przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen zbóż jest już ograniczona

17 grudnia 2020
Przestrzeń do dalszego silnego wzrostu cen zbóż jest już ograniczona

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 26.11.2020 światowa produkcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2218,7 mln t wobec 2186,1 mln t w sezonie 19/20 (+1,5%).

Wzrost zbiorów zostanie odnotowany w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: kukurydzy (+2,0%), pszenicy (+0,2%) oraz jęczmienia (+0,1%). Wyższe zbiory kukurydzy będą przede wszystkim efektem ich silnego wzrostu w USA po bardzo słabym sezonie 19/20, a także zwiększenia produkcji kukurydzy w Brazylii, która w ostatnich latach pozostaje w wyraźnym trendzie wzrostowym. W kierunku spadku światowych zbiorów kukurydzy będzie oddziaływać jej niższa produkcja w UE, Argentynie i na Ukrainie. Wzrost produkcji pszenicy wynikać będzie z jej wyższych zbiorów w Australii i Rosji, podczas gdy przeciwny wpływ, podobnie jak w przypadku kukurydzy, będą miały jej niższe zbiory w UE, Argentynie oraz na Ukrainie. Wyższa produkcja jęczmienia będzie natomiast efektem wzrostu jego zbiorów w Australii i Turcji, które z nawiązką skompensują jego niższą produkcję w UE.

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 20/21 zwiększy się do 2220,9 mln t wobec 2192,5 mln t (+1,3%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+0,8%) i kukurydzy (+1,4%) oraz jęczmienia (+0,2%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem wzrostu światowego spożycia zbóż będą Chiny, czemu sprzyja zwiększone zapotrzebowanie na pasze ze względu na stopniową odbudowę pogłowia trzody chlewnej w tym kraju.

Ze względu na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 20/21 dojdzie do spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 616,3 mln t wobec 618,5 mln t w sezonie 19/20. Wcześniejsze prognozy wskazywały, że zapasy odnotują pierwszy wzrost od sezonu 16/17. W konsekwencji współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 27,8% wobec 28,2%. Tym samym, mimo spadku, pozostanie on na wysokim na tle historycznym poziomie ograniczając przestrzeń do silnego wzrostu cen. Dla porównania, w sezonie 12/13, czyli w ostatnim okresie bardzo wysokich cen zbóż, współczynnik ten wynosił 22,8%. Nadal pogłębia się jednak duże zróżnicowanie sytuacji popytowo-podażowej w przypadku poszczególnych gatunków zbóż. Podczas gdy na rynku pszenicy współczynnik zapasy/spożycie kształtuje się na rekordowym poziomie, a przypadku jęczmienia jest relatywnie wysoki, to w odniesieniu do kukurydzy jest on najniższy od sezonu 11/12.

Obawy o wielkość światowej produkcji zbóż w połączeniu z silnym popytem sprzyjały w ostatnich miesiącach wyraźnemu wzrostowi światowych cen zbóż. Był on widoczny także w Polsce, mimo bardzo dobrych krajowych zbiorów zbóż (ok. 33,3 mln t, +15% r/r). Uwzględniając prognozy dotyczące sytuacji popytowo-podażowej na światowym rynku zbóż uważamy, że przestrzeń do dalszego wzrostu cen jest już ograniczona, stąd ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 83 zł/dt i 68 zł/dt na koniec 2020 r. oraz ok. 75 zł/dt i 65 zł/dt na koniec 2021 r. Czynnikiem ryzyka dla prognozy pozostaje dalszy przebieg pandemii.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Dlaczego powinniśmy zainteresować się globalnym Południem? ● Około 768 milionów ...

Ubezpieczyciele notują rekordową liczbę szkód spowodowanych zjawiskami pogodowym...

Aż 40 proc. Polaków deklaruje ograniczenie spożycia mięsa. Prawie połowa Europej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę