a_bio_expo_Ptak

Przewodnicząca PE uruchamia proces uchyleń dwóch immunitetów

3 stycznia 2023
Przewodnicząca PE uruchamia proces uchyleń dwóch immunitetów

Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego wszczęła pilną procedurę uchylenia immunitetu dwóch posłów do Parlamentu Europejskiego na wniosek belgijskich organów sądowych.

Podjęto pierwsze kroki proceduralne i przewodnicząca ogłosi wniosek na posiedzeniu plenarnym przy pierwszej możliwej okazji w dniu 16 stycznia . Wniosek zostanie następnie skierowany do Komisji Prawnej (JURI) w celu przedstawienia wniosku dotyczącego decyzji.

„Od samego początku Parlament Europejski robił wszystko, co w jego mocy, aby pomóc w dochodzeniach i nadal będziemy dbać o to, aby nie było bezkarności. Odpowiedzialni znajdą ten Parlament po stronie prawa. Korupcja nie popłaca i zrobimy wszystko, aby z nią walczyć” – powiedziała prezydent Metsola.

Prezydent Metsola przedstawi również swoje zamiary dotyczące reform w nadchodzących tygodniach, w tym przeglądu obecnych przepisów i ulepszenia systemów wewnętrznych, w tym dotyczących ich egzekwowania.

Procedura uchylenia immunitetu

Jak przewidziano w Regulaminie Parlamentu Europejskiego ( art. 6 i 9 ), wnioski o uchylenie immunitetu są ogłaszane przez przewodniczącego na posiedzeniu plenarnym, a następnie kierowane do właściwej komisji (Komisji Prawnej (JURI)).

Komisja Prawna (JURI) wyznacza sprawozdawcę, sprawy są przedstawiane na posiedzeniu komisji i może odbyć się rozprawa.

Projekt sprawozdania zostanie omówiony i poddany pod głosowanie w komisji JURI. Komisja przyjmuje zalecenie, aby cały Parlament zatwierdził lub odrzucił wniosek. Wszystkie sprawy o immunitet są rozpatrywane na posiedzeniu niejawnym.

Zalecenie jest następnie przedłożenie na posiedzeniu plenarnym. W przypadku przyjęcia na posiedzeniu plenarnym (zwykłą większością głosów) Przewodniczący niezwłocznie przekazuje decyzję Parlamentu zainteresowanemu posłowi lub posłom oraz właściwemu organowi krajowemu.

Przewodnicząca zwróciła się do wszystkich służb i komisji o nadanie tej procedurze priorytetu, tak aby mogła zostać zakończona do 13 lutego 2023 r.

źródło i fot: Parlament Europejski


POWIĄZANE

31 marca br. podczas prestiżowego Poznań Motor Show odbędzie się finał XII Ogóln...

Kukurydza niezmiennie jest jednym z najbardziej popularnych gatunków uprawnych w...

W 2022 roku GK Gobarto wypracowała blisko 120 mln zł zysku EBITDA (zysk operacyj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę