Przyspiesza ukraiński eksport jaj w skorupkach

5 czerwca 2018
Przyspiesza ukraiński eksport jaj w skorupkach

W I kwartale 2018 r. Ukraina prawie podwoiła sprzedaż eksportową jaj w skorupkach, która wyniosła 23,7 tys. ton (+185% r/r) osiągając wartość  22,9 mln USD. Podobnie jak w 2017 r., w uzyskanych przychodach z eksportu kluczowe były trzy rynki:  Zjednoczone Emiraty Arabskie, (8,5 tys. ton), Irak (5,4 tys. ton) i Katar, gdzie wysłano 1,9 tys. ton jaj.

Przypomnijmy, że tak naprawdę ukraińscy eksporterzy jaj, po przejściowych problemach, powrócili „do gry”  w drugim półroczu ubiegłego roku. Ukraiński eksport przyspieszył pod koniec 2017 roku  i ostatecznie osiągnął historyczny rekord bliski 1,5 mld sztuk, a jego wielkość była 2,1 raza większa porównując r/r. Ponadto w 2017 roku udało się rozszerzyć listę nowych klientów o kraje takie jak Tunezja, Somalia, Malediwy, i trzy państwa unijne, które jako pierwsze zaczęły kupować jaja z Ukrainy: Niemcy, Włochy i Łotwa.

Generalnie należy przyjąć, że za ukraińskie sukcesy eksportowe odpowiadają dwaj potentaci rynku: AVANGARDCO IPL i Ovostar Union. Lider – Avangardco – po 4 latach trudności rynkowych wraca na ścieżkę wzrostu sprzedaży detalicznej jaj w skorupkach pod marką własną na rynku wewnętrznym, ale i w eksporcie. Rok 2017 był przełomowy dla tej firmy jeśli chodzi o tempo odzyskiwania i zdobywania nowych rynków eksportowych – wywóz jaj w skorupkach w skali roku wzrósł o 121 procent, a w opinii przedstawicieli przedsiębiorstwa powrót do wcześniejszych wysokich poziomów  jest tylko kwestią czasu.

Rosnący eksport jaj w skorupkach notuje również Ovostar Union – w 2017 roku sprzedaż zagraniczna w tym segmencie wzrosła o 72 procent (529 mln sztuk), a w pierwszym kwartale 2018 roku o 68 procent do 138 milionów (udział eksportu wynosił 40% całkowitej sprzedaży przedsiębiorstwa). Ovostar znacznie zwiększył eksport jaj w skorupkach ze względu na rozpoczęcie dostaw do UE od października 2017 roku. Przez pierwsze trzy miesiące 2018 roku Ovostar Union dostarczał także dużo więcej produktów jajecznych do zagranicznych odbiorców.

Jednocześnie, obie firmy intensywnie działają w segmencie przetwórstwa jaj i kładą nacisk na zwiększanie wysyłek produktów jajecznych do Unii Europejskiej. Z zakupów przetworów na Ukrainie chętnie korzysta Dania, który to kraj jest największym nabywcą produktów jajecznych z Ukrainy. Poza Danią, asortyment przetwórstwa jaj z Ukrainy importowały w poprzednim roku: Włochy, Litwa, Łotwa czy Węgry. Rynek węgierski stał się w 2017 roku nowym i obiecującym klientem dla wschodnioeuropejskich eksporterów suszonych produktów jajecznych.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Dwie strategie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu – ochrony bioróżnorodności ...

Pomoc na restrukturyzację gospodarstw rolnych - pożyczki na spłatę zadłużenia zw...

Każda osoba związana zawodowo z transportem powinna znać podstawowe zasady związ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę