BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

PSL: tragiczny rok dla polskich rolników

31 grudnia 2021
PSL: tragiczny rok dla polskich rolników

Pod znakiem drożyzny PiS kończy się rok 2021. Coraz wyższe ceny paliwa i energii, wzrost kosztów produkcji, horrendalne ceny nawozów i likwidowane gospodarstwa, a oczekiwanej pomocy ze strony państwa rolnicy nie otrzymali. To oznacza wysokie ceny produktów spożywczych dla konsumenta – powiedział w Sejmie poseł PSL, Stefan Krajewski.

Pod znakiem drożyzny PiS kończy się rok 2021. Inflacja w Polsce wzrosła do poziomu niewidzianego niemal od 21 lat. Jednym z czynników wpływających na wzrost inflacji są drożejące artykuły żywnościowe. Rosnące ceny jedzenia są szczególnie odczuwalne przez portfele Polaków.

Na wysokie ceny żywności wpływa tragiczna sytuacja w rolnictwie

Sytuacja w rolnictwie jest tragiczna i cały czas się pogarsza. Ostatnie miesiące to galopujący wzrost cen i inflacja, które dobijają polskie rolnictwo i konsumentów. Rolnicy muszą zmierzyć się z problemem horrendalnie drogich nawozów.

– Rolnicy na koniec roku kupowali potrzebne nawozy na następny rok. Dostawali zaliczki z ARiMR. Dziś nie mogą ich kupić, nie wiedzą jaka będzie sytuacja w przyszłym roku. Nie ma reakcji rządu i państwowych spółek – stwierdził Stefan Krajewski.

– Skandalicznie wysokie są ceny nawozów: saletra amonowa 4,5 tyś. zł/tonę; mocznik ponad 5,5 tys. zł za tonę – tłumaczył poseł PSL.

Ten rok był niezwykle trudnym rokiem dla polskiego rolnictwa, także ze względu na szalejący ASF, ptasią grypę czy covid u norek.

– To dotknęło wielu rolników. Oczekiwanej pomocy ze strony państwa rolnicy jednak nie otrzymali. Te problemy nie zostały rozwiązane – podkreślił poseł Krajewski.

– Duże nadzieje wiązaliśmy ze zmianą na stanowisku ministra, bo pan minister Kowalczyk dobrze zdiagnozował problemy. Jednak po dwóch miesiącach widzimy, że najlepiej wyszło mu doetatyzowanie kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa I rozwoju Wsi. Największa w historii ilość ministrów, wiceministrów, sekretarzy i podsekretarzy – dodał poseł PSL.

Kolejny rok zapowiada się niezwykle ciężko.

– Nie ma stabilizacji cen dochodów rolniczych. Ministerstwo nie przedstawia konkretnych rozwiązań – wskazał poseł PSL, Stefan Krajewski.

 

Biuro prasowe PSL


POWIĄZANE

Wzrost kosztów surowców, pracy i produkcji przy jednoczesnym spadku cen na świat...

Według Fundacji Świętego Mikołaja prawdziwy Święty Mikołaj pomaga dzieciom każde...

Do niedzieli 26 listopada trwał Tydzień Kuchni Polskiej, specjalna akcja organiz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę