Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

PSL: Wysokie podwyżki cen energii. Polacy płacą za błędy PiS

4 stycznia 2022
PSL: Wysokie podwyżki cen energii. Polacy płacą za błędy PiS

Rok 2022 przynosi wiele niewiadomych, ale jedno jest pewne – to DROŻYZNA PiS. Nie jest tak, że nic się nie da zrobić, pokazujemy konkretne rozwiązania. Proponujemy obniżkę VAT na gaz do 8% i na energię elektryczną do 5% przez następne 3 lata – mówili w Sejmie ludowcy.

Nowy rok to nowe podwyżki i drożyzna PiS, która pustoszy kieszenie Polaków. Takiej drożyzny nie było od ponad 20 lat. Wysoką inflację nakręcają wysokie ceny energii elektrycznej i gazu. W ramach tarczy inflacyjnej rząd chce obniżyć stawki VAT na gaz ziemny i energię cieplną do 8 proc. z 23 proc. oraz na energię elektryczną do 5 proc. z 23 proc. Obniżki mają obowiązywać jednak tylko od 1 stycznia do 31 marca 2022 r.

– Dziś rząd oszukuje nas, że ten skok cenowy jest przejściowy. To nieprawda. Ten rok jest już stracony, a w kolejnych latach ceny dalej będą na bardzo wysokim poziomie. Dowodem na to jest ustawa, którą rządzący przyjęli w ekspresowym tempie pod koniec roku. Rozkłada ona podwyżki cen gazu na 3 lata, a więc w przyszłym roku one znowu wzrosną o 1/3, a nie zmaleją. Trzymiesięczna obniżka proponowana teraz przez PiS niczego nie zmieni – stwierdził poseł Mieczysław Kasprzak.

Zdaniem PSL rząd nie panuje nad tym, co dzieje się w polskiej energetyce. Nie wiedząc czemu od kilku lat konsekwentnie niszy rozwój pozyskiwania taniej energii z OZE.


– Jedną z pierwszych przeforsowanych ustaw tego rządu był projekt praktycznie likwidujący możliwość stawiania wiatraków w Polsce.  Wtedy pani minister Zalewska mówiła, że taka jest  decyzja polityczna. Dziś, po 6 latach, widzimy, że przez tę decyzję polityczną Polacy muszą płacić więcej za prąd. Za to odpowiada Prawo i Sprawiedliwość – podkreślił rzecznik prasowy PSL, Miłosz Motyka.


W walce z wysokimi cenami energii elektrycznej i gazu ludowcy przedstawili konkretne rozwiązania.

– Dziś rząd umywa ręce i obwinia wszystkich dookoła. My, wiedząc, że te podwyżki pozostaną z nami na lata, proponujemy konkretne rozwiązania. VAT na energię elektryczną powinien zostać obniżony do 5% na przynajmniej 3 lata, a na gaz do 8% i również na co najmniej 3 lata. Proponujemy też powrót do taryf stałych i rozwiązań proekologicznych opartych na energii odnawialnej – poinformował rzecznik PSL, Miłosz Motyka.

Wsparciem w obniżce cen prądu ma być również transformacja energetyczna i powrót do zielonej energii.

– Wielu pyta skąd wziąć na to pieniądze. W samym 2021 r. Polska zyskała na handlu emisjami ponad 25 mld zł. Przynajmniej połowa tej kwoty powinna zostać wpompowana w transformację energetyczną i rozwój odnawialnych źródeł energii. Tani prąd i czyste powietrze – to powinny być teraz nasze priorytety – podsumował rzecznik prasowy ludowców, Miłosz Motyka.

 

Biuro prasowe PSL


POWIĄZANE

Wczoraj tj 21.września 2023 roku w Nowym Jorku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełen...

Jak poinformowało wczoraj biuroprasowe Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Min...

Rrobert Telus-Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczył wczoraj w konferencj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę