PSL: Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców

23 sierpnia 2022
PSL: Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców

Prognozowane na przyszły rok nawet kilkusetprocentowe podwyżki cen energii elektrycznej boleśnie uderzą w polskich przedsiębiorców. Wiele firm upadnie, a inne będą musiały podnieść ceny swoich usług i produktów. – Musimy wesprzeć przedsiębiorców w obliczu szalejącego kryzysu drożyzny, kryzysu energetycznego i gazowego. On dotyka ich nawet bardziej, bo rząd o nich kompletnie zapomniał i nie przygotował żadnych rozwiązań. My mamy gotowy projekt pomocowy: nowelizację ustawy Prawo energetyczne – powiedział w Płocku prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kilkunastoprocentowa inflacja, rosnące koszty produkcji, wyższe koszty pracownicze i przy tym drożejąca energia sprawiają, że prowadzenie firmy staje się już nie do udźwignięcia. Prognozowane nawet kilkusetprocentowe podwyżki ceny energii elektrycznej brutalnie uderzą w polskich przedsiębiorców. Wiele firm upadnie, a inne będą musiały znacznie podnieść ceny swoich produktów i usług. To z kolei uderzy w kieszenie konsumentów.

Dzisiaj polscy przedsiębiorcy mają dwa pytania do rządu PiS w obliczu szalejącej drożyzny i drastycznie wysokich cen energii: co mamy robić? Czy mamy zamknąć swoje firmy? Rządzący pozostawili ich samych sobie – powiedział na konferencji prasowej w Płocku wicemarszałek Sejmu RP z ramienia PSL, Piotr Zgorzelski.

– Musimy wesprzeć przedsiębiorców w obliczu szalejącego kryzysu drożyzny, kryzysu energetycznego i gazowego. On dotyka ich nawet bardziej, bo rząd o nich kompletnie zapomniał i nie przygotował żadnych rozwiązań. My mamy gotowy projekt pomocowy – dodał obecny na konferencji prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chodzi o nowelizację ustawy Prawo energetyczne.

Od tygodni konsekwentnie pokazujemy, że mamy plan dla Polski i przedstawiamy konkretne projekty ustaw w 4 obszarach: więcej inwestycji, niższa inflacja, tańsza żywność oraz tańsza energia.

Czytaj więcej –> #MamyPlan

Dzisiaj proponujemy kolejny projekt w tym pakiecie. Proponujemy zamrożenie cen energii na poziomie z czerwca 2022 r. Żeby nie okazały się złowieszcze słowa części rządzących, że czekają nas horrendalne podwyżki o 50-80 proc. Trzeba te ceny zamrozić dla mikro i małych przedsiębiorstw. To małe piekarnie, pralnie, sklepy, przetwórcy rolno-spożywczy, to dostęp do żywności – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jest to pierwsza ustawa w Polsce, która daje szanse przedsiębiorcom na normalne ceny energii. – Bazujemy na doświadczeniach Hiszpanii, Rumunii, innych państw europejskich, w których wsparcie dla przedsiębiorców jest już faktem – mówił prezes PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce apelować do marszałek Sejmu o zwołanie jeszcze przed końcem wakacji posiedzenia Sejmu i rozpatrzenia projektu ustawy.

Sejm powinien zebrać się w przyszłym tygodniu, nie za miesiąc tylko już teraz. Jesteśmy gotowi i deklarujemy chęć pracy natychmiast. Będziemy apelować i wnioskować do marszałek Sejmu o natychmiastowe zwołanie Sejmu i rozpatrzenie w punkcie pierwszym porządku obrad wsparcia dla przedsiębiorców, zahamowania wzrostu cen energii dla mikro i małych przedsiębiorstw w Polsce – wskazał prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt ustawy pomagającej przedsiębiorcom ludowcy przekazali pani Prezes Izby Gospodarczej regionu Płockiego, Renacie Dąbrowskiej-Pasterkiewicz.

Dziękuję w imieniu przedsiębiorców za projekt ustawy pomocowej dla polskich firm oraz za każdy gest i słowo, które wyrażają wsparcie dla naszego środowiska. To ważne w tym trudym czasie – podkreśliła Prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę