aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PSL: Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców

23 sierpnia 2022
PSL: Zablokujmy podwyżki cen prądu dla przedsiębiorców

Prognozowane na przyszły rok nawet kilkusetprocentowe podwyżki cen energii elektrycznej boleśnie uderzą w polskich przedsiębiorców. Wiele firm upadnie, a inne będą musiały podnieść ceny swoich usług i produktów. – Musimy wesprzeć przedsiębiorców w obliczu szalejącego kryzysu drożyzny, kryzysu energetycznego i gazowego. On dotyka ich nawet bardziej, bo rząd o nich kompletnie zapomniał i nie przygotował żadnych rozwiązań. My mamy gotowy projekt pomocowy: nowelizację ustawy Prawo energetyczne – powiedział w Płocku prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kilkunastoprocentowa inflacja, rosnące koszty produkcji, wyższe koszty pracownicze i przy tym drożejąca energia sprawiają, że prowadzenie firmy staje się już nie do udźwignięcia. Prognozowane nawet kilkusetprocentowe podwyżki ceny energii elektrycznej brutalnie uderzą w polskich przedsiębiorców. Wiele firm upadnie, a inne będą musiały znacznie podnieść ceny swoich produktów i usług. To z kolei uderzy w kieszenie konsumentów.

Dzisiaj polscy przedsiębiorcy mają dwa pytania do rządu PiS w obliczu szalejącej drożyzny i drastycznie wysokich cen energii: co mamy robić? Czy mamy zamknąć swoje firmy? Rządzący pozostawili ich samych sobie – powiedział na konferencji prasowej w Płocku wicemarszałek Sejmu RP z ramienia PSL, Piotr Zgorzelski.

– Musimy wesprzeć przedsiębiorców w obliczu szalejącego kryzysu drożyzny, kryzysu energetycznego i gazowego. On dotyka ich nawet bardziej, bo rząd o nich kompletnie zapomniał i nie przygotował żadnych rozwiązań. My mamy gotowy projekt pomocowy – dodał obecny na konferencji prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Chodzi o nowelizację ustawy Prawo energetyczne.

Od tygodni konsekwentnie pokazujemy, że mamy plan dla Polski i przedstawiamy konkretne projekty ustaw w 4 obszarach: więcej inwestycji, niższa inflacja, tańsza żywność oraz tańsza energia.

Czytaj więcej –> #MamyPlan

Dzisiaj proponujemy kolejny projekt w tym pakiecie. Proponujemy zamrożenie cen energii na poziomie z czerwca 2022 r. Żeby nie okazały się złowieszcze słowa części rządzących, że czekają nas horrendalne podwyżki o 50-80 proc. Trzeba te ceny zamrozić dla mikro i małych przedsiębiorstw. To małe piekarnie, pralnie, sklepy, przetwórcy rolno-spożywczy, to dostęp do żywności – wyjaśnił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dodał, że jest to pierwsza ustawa w Polsce, która daje szanse przedsiębiorcom na normalne ceny energii. – Bazujemy na doświadczeniach Hiszpanii, Rumunii, innych państw europejskich, w których wsparcie dla przedsiębiorców jest już faktem – mówił prezes PSL.

Polskie Stronnictwo Ludowe chce apelować do marszałek Sejmu o zwołanie jeszcze przed końcem wakacji posiedzenia Sejmu i rozpatrzenia projektu ustawy.

Sejm powinien zebrać się w przyszłym tygodniu, nie za miesiąc tylko już teraz. Jesteśmy gotowi i deklarujemy chęć pracy natychmiast. Będziemy apelować i wnioskować do marszałek Sejmu o natychmiastowe zwołanie Sejmu i rozpatrzenie w punkcie pierwszym porządku obrad wsparcia dla przedsiębiorców, zahamowania wzrostu cen energii dla mikro i małych przedsiębiorstw w Polsce – wskazał prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Projekt ustawy pomagającej przedsiębiorcom ludowcy przekazali pani Prezes Izby Gospodarczej regionu Płockiego, Renacie Dąbrowskiej-Pasterkiewicz.

Dziękuję w imieniu przedsiębiorców za projekt ustawy pomocowej dla polskich firm oraz za każdy gest i słowo, które wyrażają wsparcie dla naszego środowiska. To ważne w tym trudym czasie – podkreśliła Prezes Izby Gospodarczej Regionu Płockiego


POWIĄZANE

Rada Europy formalnie przyjęła  pierwsze tego rodzaju rozporządzenie w sprawie o...

Trzy belgijskie organizacje rolnicze – Boerenbond, ABS i FWA – osiągnęły porozum...

Rada Europy przyjęła  zmianę rozporządzenia w sprawie Wspólnego Przedsięwzięcia ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę