aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

PSL: zachodniopomorska wieś może dostać nawet 20 mln euro mniej; rząd powinien negocjować

12 czerwca 2018
PSL: zachodniopomorska wieś może dostać nawet 20 mln euro mniej; rząd powinien negocjować

Zachodniopomorska wieś może dostać od kilkunastu do nawet 20 mln euro mniej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w nowej perspektywie finansowej UE – zaznaczają działacze PSL z Pomorza Zachodniego. Rząd powinien negocjować z Komisją Europejską lepsze warunki - ocenili.

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej, Polska ma otrzymać w nowym wieloletnim budżecie UE 64 mld euro z funduszy spójności - o 19,5 mld euro mniej niż obecnie.

Komisja zaproponowała także nowy, zmniejszony budżet dla Wspólnej Polityki Rolnej. W jego ramach Polska miałaby otrzymać ok. 1 proc. mniej na dopłaty bezpośrednie dla rolników i ok. 25 proc. mniej na fundusz rozwoju obszarów wiejskich.

Zaproponowane środki na rolnictwo w nowej perspektywie finansowej UE są bardzo niekorzystne dla polskich rolników – ocenili w poniedziałek zachodniopomorscy politycy PSL. Ich zdaniem, rząd powinien negocjować z Komisją lepsze warunki.

"Na pewno odbije się to w naszym województwie bardziej w drugim filarze, czyli na obszarach wiejskich" – powiedział dziennikarzom Arkadiusz Janowicz z PSL. Jak dodał, to środki które są przekazywane na poprawę infrastruktury i jakości życia na wsi.

Według Janowicza, zgodnie z unijnymi propozycjami na Pomorze Zachodnie może trafić z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) od 15 do 20 mln euro mniej, niż jest w obecnej perspektywie unijnej. Jak powiedział, w obecnym budżecie UE środki PROW na Pomorzu Zachodnim to 81 mln euro.

Resort rolnictwa zaznaczył kilka dnia temu, że Komisja Europejska zaproponowała 9,2 mld euro na fundusz rozwoju polskich obszarów wiejskich i mimo redukcji jest to największa kwota na ten cel wśród państw członkowskich; na płatności bezpośrednie dla Polski KE zaproponowała 21,4 mld euro w cenach bieżących.

Swoje propozycje KE tłumaczy faktem, że poziom rozwoju polskiego rolnictwa zbliża się do średniej UE. Kraje, gdzie poziom ten jest niższy np. Litwa, Łotwa i Estonia, miałyby bardziej zwiększone płatności.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówił na początku czerwca PAP, że propozycja KE dot. budżetu dla polskiego rolnictwa jest wstępna, a przed nami rok negocjacji. Dodał, że Polska będzie chciała, by dopłaty dla rolników nie były mniejsze, niż obecnie.

 

Kacper Reszczyński (PAP)


POWIĄZANE

Wczoraj o godzinie 9.00 odbyła się rozprawa w Sądzie Okręgowym w Szczecinie. Rol...

Ukrińskie media rozpisują się o wywiadzie, jakiego udzieliła Monika Piątkowska, ...

W epoce cyfrowej, gdzie przechowywanie danych w chmurze staje się coraz bardziej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę